Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας - μη επαρκής θέρμανση


lemouz75

Recommended Posts

Τα στοιχεία των μετρήσεων

 

Διαπιστώσεις

 

α) Η κατανάλωση δεν αυξήθηκε σημαντικά που σημαίνει οτι το COP κάπως διατηρήθηκε

β) Παρότι ο θερμοστάτης μπήκε στους 25 βαθμούς, θερμική άνεση δεν είχα διότι με πρόδωσε το U των τοίχων 

γ) Την θερμική εκπομπή των τοίχων δεν την βλέπει ο θερμοστάτης της αντλίας και δεν μπορεί να την αντισταθμίσει. 

δ) Αν την διάβαζε θεωρώ ότι η αντλία είναι διαστασιολογημένη αρκετά προς τα κάτω. Με πρόχειρους υπολογισμούς θα ήθελα μια κοντά στα 26Kw και όχι στα 20Kw που υπολόγισα. Το κόστος αγοράς εκτινάσσετε βέβαια. 

ε) Είναι τεράστια βλακεία να βάζεις την μόνωση από έξω διότι σε προδίδει η θερμική εκπομπή των τοίχων, δαπέδων και οροφής και σε τρώει η θερμική τους αδράνεια. 

ζ) Αν ήμουνα σε κανένα πραγματικά κρύο μέρος πχ Καστορία, Φλώρινα κλπ η διαστασιολόγηση θα ήταν για τα σκουπίδια ασχέτως αν έβγαινε με τον κανονισμό.

η) Το υπολογιστικό U των 0,415 ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα.

θ) Λύνοντας με Wufi υπολόγισα ΜΟ 1,65 για στάσιμο εξωτερικό αέρα. Με wind dependent συντελεστή ενεργοποιημένο πήρα 2,87 το οποίο είναι εξαιρετικά ποιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

στις 21/01 είχαμε περίπου 5,5 μποφόρ νοτιά με τα βουνά στα χιόνια και άρα μου κατέβαζε τεράστια ποσότητα ψύχους. Αυτά.    

 

Θα παίξω υπολογιστικά λίγο με διπλή μόνωση πχ (6 από έξω και 6 από μέσα) και θα σας ενημερώσω.

 

post-25466-0-40883100-1485078638_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σε ρωτήσω κάτι Ροδόπουλε?

Εγώ έχω Α/Θ χαμηλών με ονομαστική 10KW. Σπίτι 120 τ.μ. Αργολίδα πλήρως εκτεθειμένο.

Όταν τη δουλεύω, είναι συνεχόμενα -και μόνο συνεχόμενα- για πχ. 6 ή 10 ώρες, βάζοντας το θερμοστάτη στους 24 βαθμούς, εξαναγκάζοντάς την να δουλέψει συνεχώς αυτό το διάστημα, και παρατηρώ ότι έχω καταναλώσεις με μέσο όρο 3 KWh ανά ώρα

Τα σώματα είναι ζεστά, το σπίτι ζεσταίνεται μια χαρά, και φτάνει μέσα περίπου 20 βαθμούς (πχ σε 8 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας).

Όταν δουλεύει 24 ώρες συνεχόμενα, όπως σήμερα που έχει 3-4 έξω, χωρίς να σταματήσει, (αφού την έχω σετάρει να πιάσει 24) μέσα θα πιάσει 20 βαθμούς περίπου, τότε καίω περίπου 70-80 KWh.

Δηλ πάλι περίπου 3KWh ανά ώρα.

Νερό στους 50 βαθμούς και μόνιμο ΖΝΧ στο μπόιλερ 120 Lt.

Θα ήθελα να μάθω με συνεχόμενη λειτουργία τί καίτε εσείς? Εσάς είναι υψηλών? πόσα KW? γιατί τα νούμερά σας που διαβάζω είναι χαμηλά!

ή αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ ώστε να καίω λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι Ροδόπουλε?

Εγώ έχω Α/Θ χαμηλών με ονομαστική 10KW. Σπίτι 120 τ.μ. Αργολίδα πλήρως εκτεθειμένο.

Όταν τη δουλεύω, είναι συνεχόμενα -και μόνο συνεχόμενα- για πχ. 6 ή 10 ώρες, βάζοντας το θερμοστάτη στους 24 βαθμούς, εξαναγκάζοντάς την να δουλέψει συνεχώς αυτό το διάστημα, και παρατηρώ ότι έχω καταναλώσεις με μέσο όρο 3 KWh ανά ώρα

Τα σώματα είναι ζεστά, το σπίτι ζεσταίνεται μια χαρά, και φτάνει μέσα περίπου 20 βαθμούς (πχ σε 8 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας).

Όταν δουλεύει 24 ώρες συνεχόμενα, όπως σήμερα που έχει 3-4 έξω, χωρίς να σταματήσει, (αφού την έχω σετάρει να πιάσει 24) μέσα θα πιάσει 20 βαθμούς περίπου, τότε καίω περίπου 70-80 KWh.

Δηλ πάλι περίπου 3KWh ανά ώρα.

Νερό στους 50 βαθμούς και μόνιμο ΖΝΧ στο μπόιλερ 120 Lt.

Θα ήθελα να μάθω με συνεχόμενη λειτουργία τί καίτε εσείς? Εσάς είναι υψηλών? πόσα KW? γιατί τα νούμερά σας που διαβάζω είναι χαμηλά!

ή αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ ώστε να καίω λιγότερο...

 

Τα νούμερα που έβαλα είναι με συνεχόμενη λειτουργία και με μετρητή κατανάλωσης στην αντλία και όχι στο ρολόι. Από εκεί και πέρα είναι θέμα μόνωσης, πηγών θερμότητας απο υαλοστάσια, περιβαλλοντικές συνθηκες, αδράνειας/θερμοχωρητικότητας υλικών, αντιστάθμιση, τρόπο απαγωγής, κλπ.  Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε συσχετισμούς και να δούμε ποιος καταναλώνει περισσότερο και γιατί? τόσο απλά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να κάνεις κάποιες μετρήσεις έτσι ώστε να δεις αν μπορείς καλύτερα. Στην ουσία πρέπει να κάνεις μέτρηση θερμοροής για να δεις με ποιο ρυθμό χάνεις θερμότητα και γιατί. Υπάρχουν περιπτώσεις κατοικιών που λένε ότι η αντλία καταναλώνει τεράστιες ποσότητες και βλέπεις ότι έχουν τεράστιες θερμογέφυρες που δεν γνωρίζουν, λάθος υλικά, λάθος δάπεδα, κλπ.  

Link to comment
Share on other sites

1) Θα ήθελα να μάθω με συνεχόμενη λειτουργία τί καίτε εσείς? Εσάς είναι υψηλών? πόσα KW? γιατί τα νούμερά σας που διαβάζω είναι χαμηλά!

2) ή αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ ώστε να καίω λιγότερο...

1) Ο ένας παράγοντας είναι αυτός που περιγράφει ο Ροδόπουλος και ο άλλος είναι η εξωτερική δόμηση το τοπικό κλίμα. 

Δύο σπίτια με ακριβώς ίδιες απώλειες μπορούν να έχουν διαφορές στην κατανάλωση λόγω της πολεοδομικής θέσης τους. Το ένα να βρίσκεται σε προστατευμένο πολεοδομικό συγκρότημα και άλλο να είναι εκτεθειμένο. 

Ή δύο σπίτια με ακριβώς ίδιες απώλειες μπορούν να έχουν διαφορές στην κατανάλωση λόγω των κλιματικών διαφορών. Το ένα να βρίσκεται στη Φλώρινα  και άλλο στην Σαντορίνη. 

2) Μπορείς. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να μιλαμε για ίδιες θερμικές απώλειες (εστω κι αν τα κτήρια έχουν ίδια U και θερμογέφυρες) από τη στιγμή που λόγω θέσης αλλάζει ο χαρακτηριστικός αριθμός κτηρίου Ηκ (σύμφωνα με DIN77-83) και λόγω τοποθεσίας αλλάζει το ΔΤ.

 

Από την άλλη σύμφωνα με το EN12831 υπάρχει ο συντελεστής διόρθωσης ετήσιας διακύμανσης της θερμοκρασίας fg1 και συντελεστής ελαττωσης θερμοκρασίας fg2 που εξαρτώνται από την περιοχή.

 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που τυχαίνει να μην γνωρίζω.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω συναδέλφους. Υπάρχουν πάνω από 32 ομάδες παραμέτρων που επηρεάζουν την κατανάλωση. Στις ΗΠΑ κοιτάνε ακόμα και την διακύμανση του Φ στην παροχή. Αυτό είναι και το πρόβλημα όταν βλέπω τεχνικούς να κάνουν αντιστάθμιση με πινακάκια χωρίς μετρήσεις και τρελαίνομε. Όλα αυτά αλλάζουν πλέον με την κοινοτική οδηγία και το ΦΕΚ (εφόσον συνεχίσουμε να είμαστε στην ΕΕ). Με το EN12831 ΟΚ μπορείς να βελτιώσεις κάποια πράγματα αλλά έχω τεράστιες αντιρρήσεις αν λειτουργεί σωστά στην Ελλάδα με τον τρόπο δόμησης που κάνουμε. Κάτι άλλο που παρατηρώ παίζοντας με κλιματικές βάσεις δεδομένων είναι ότι έχουν αλλάξει σημαντικά οι μέσες τιμές που λαμβάνουμε και μάλλον θα πρέπει να τις αναθεωρήσουμε.    

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατηρώ παίζοντας με κλιματικές βάσεις δεδομένων είναι ότι έχουν αλλάξει σημαντικά οι μέσες τιμές που λαμβάνουμε και μάλλον θα πρέπει να τις αναθεωρήσουμε.    

Παράθεσε αν θέλεις κάποια από αυτές γιατί το θέμα το ψάχνω. Με ενδιαφέρουν τα στοιχεία από το 2000 και μετά και το αν τα αποτελέσματα αυτά είναι πιστοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεσε αν θέλεις κάποια από αυτές γιατί το θέμα το ψάχνω. Με ενδιαφέρουν τα στοιχεία από το 2000 και μετά και το αν τα αποτελέσματα αυτά είναι πιστοποιημένα.

 

μπορώ να σου δώσω στοιχεία απο το meteonorm για κάθε χρόνο από το 1990 για 40 πόλεις στην Ελλάδα. Πες μου ακριβώς τι θες και να βρούμε και ένα τρόπο να σου δώσω τα δεδομένα......

 

Επειδή το έχω μελετήσει αρκετά το θέμα οι μέσες τιμές του ΚΕΝΑΚ πρέπει να είναι πριν το 1990 και μάλιστα το κακό είναι ότι δεν δίνουν ένα πίνακα με τυπικές αποκλίσεις.

 

Τι πάει να πει πιστοποιημένα στοιχεία? Προέρχονται όπως όλα απο τους σταθμούς στην Ελλάδα. Μήπως οι μέσες τιμές του ΚΕΝΑΚ είναι πιστοποιημένες? Προφανώς και όχι. Οι άνθρωποι πήραν τα στοιχεία και έβγαλαν τον μέσο όρο.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.