Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Το ζητημα ειναι να υπήρχαν δουλειες.

Τωρα αυτα τα θεματα ειναι απλα για να περναμε την ωρα μας στο φόρουμ......

 

+1 από εμένα

 

αν υπήρχαν δουλειές όμως   δεν θα συζητάγαμε για 10.000 τζίρο...

ευκολάκι τις καλές εποχές

Link to comment
Share on other sites

Όπως το σκέφτομαι, αν δουλεύεις με μπλοκάκι σε εταιρία δεν σε συμφέρει να μη χρεώνεις ΦΠΑ. Την εταιρία δεν την ενδιαφέρει (αφού είτε θα το δώσει σε εσένα, είτε στην εφορία) και εσύ όλο και κάτι θα γλιτώνεις από το ΦΠΑ των αγορών σου. 

Αν πάλι δουλεύεις κυρίως με ιδιώτες τότε λογικά σε συμφέρει, εκτός και αν είναι πιστωτική η εκκαθαριστική σου δήλωση (σπάνια περίπτωση πιστεύω). Τον ιδιώτη δεν τον ενδιαφέρει τι περιλαμβάνει η αμοιβή σου, μόνο τι θα πληρώσει.

Αν πάλι κάνεις και τα δύο παραπάνω (όπως οι περισσότεροι), τότε η εξίσωση δυσκολεύει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως το σκέφτομαι, αν δουλεύεις με μπλοκάκι σε εταιρία δεν σε συμφέρει να μη χρεώνεις ΦΠΑ. Την εταιρία δεν την ενδιαφέρει (αφού είτε θα το δώσει σε εσένα, είτε στην εφορία) και εσύ όλο και κάτι θα γλιτώνεις από το ΦΠΑ των αγορών σου. 

 

 

Είσαι σε εταιρία με μπλοκάκι (στο τέλος θα φορολογηθείς σαν μισθωτός) και η σύμβαση σου λέει π.χ. 10000+φπα =12300 για το 2015

Αν μπεις στην σημερινή ρύθμιση, το φπα, τα 2300, θα τα πάρεις και δεν θα τα αποδώσεις?

Ή δεν θα στα δώσει καν ο εργοδότης?  Θα χρειαστεί να αλλάξεις την σύμβαση ?

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως εκπλήσομαι που η πολιτεία θα αναγνωρίζει τις συναλλαγές και ταυτόχρονα δε θα θέλει να πάρει το φόρο-της . Τέλος πάντων . Το θέμα είναι πως για έναν που συντηρεί κάθε χρόνο λογισμικά και εξοπλισμό , πιθανώς δεν τον συμφέρει να χάσει την εκπίπτωση του ΦΠΑ . Φαινομενικά ο καθείς , συγκρίνοντας το ΦΠΑ που αποδίδει κάθε χρόνο με το ΦΠΑ που πληρώνει σε άλλους , μπορεί να βρει τι το συμφέρει . Όμως αυτό είναι απατυλό , διότι το προς απόδοση ΦΠΑ ουδέποτε αποτέλεσε κτήμα-του . Οπότε η - πλέον - μη απόδοσή-του δεν αποτελεί κέρδος ! Στο τέλος , ένας που θα δουλεύει σε καθεστώς χωρίς ΦΠΑ δε θα μπορεί να δουλεύει με τις ίδιες καθαρές τιμές , αλλά θα πρέπει κιόλας να τις ανεβάσει ώστε να αποροφήσει και το ΦΠΑ των εξόδων που πλέον δεν θα εκπίπτει · εκτός φυσικά αν καταφέρει να γίνει τόσο ανταγωνιστικός που μειώνοντας ακόμα πιο πολύ τιμές (πέραν της ήδη απουσίας ΦΠΑ) καταφέρει να αποσπάσει τεράστιο πλήθος δουλειών από αλλού . Γίνεται όμως αυτό ; ...

Δε ξέρω βέβαια πόσο αντέχει κάποιος με πολύ μικρές τιμές και εισπράξεις , όταν θα πρέπει να πληρώσει και άλλους να του κάνουν εργασίες που δε μπορεί ο ίδιος . Το σίγουρο είναι πως σε τέτοιο ανταγωνισμό πάλι δεν βγαίνει κανείς από τους ανταγωνιζόμενους νικητής . Απεναντίας , βγαίνουν οι δανειστές ... Αυτό ίσως μας δείχνει και το ποιός είναι ο αληθής σκοπός πίσω από το μέτρο αυτό ...

Πάντως έχω και μία αποροία . Λέει στο κείμενο πως αν κάποιος τελικά ξεπεράσει το όριο των 10.000 , θα επανέλθει αυτομάτως στο παλιό καθεστώς . Οπότε , τότε , τι θα του πουν ; Φέρε-μας τώρα και 23% επιπλέον ; ; ;

Link to comment
Share on other sites

δεν παίρνεις φπα δεν δίνεις. Τις περισσότερες φορές χρωστικό μου έβγαινε το φπα. Επομένως συμφέρει. Τον πελάτη σε αυτές τις λίγες δουλειές που υπάρχουν τον ενδιαφέρει να δώσει όσο λιγότερα.

'Αλλο να του πεις 700 και ας κόψεις εσύ 300 ή 400+ΦΠΑ και άλλο να του πεις 650 ή 600 και δε μπλέκεις καθόλου με φπα μη χάσεις και τη δουλειά. Λέμε τώρα

ΠΑΙΔΕΣ .... μην μπερδευόμαστε.

Για Τζίρο μιλάει ...

οχι έσοδα ,

 

τους μόνους που τους ενδιαφέρει , είναι αυτούς που δουλεύουν σε κανένα γραφείο (με μαμα ή μπαμπα)  , και παίρνουν 1~2 το χρόνο απ'εξω δουλειες και το κόβουν στο ονομα τους ...

κανένας μηχανικός σήμερα που εργάζεται υπο νορμάλ συνθήκες δεν είναι οφελειμένος ...

μια προ-εκλογική  π@π@....α είναι , απλά !

μην τζιμπατε !

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αντε να κανουμε ενα bπαραδεγμα.

 

Εστω οτι εχω εσοδα 10.000Ε.

Θα πληρωσω ΦΠΑ 2300Ε το οποιο εχω εισπραξει, μειον το ΦΠΑ των δαπανων μου το οποιο εχω πληρωσει.

 

Αν παμε στο καθεστως της απαλλαγης ΦΠΑ.

Εστω οτι εχω εσοδα 10.000Ε, δεν θα πληρωσω ΦΠΑ, αλλα θα εχω ηδη πληρωσει το ΦΠΑ των δαπανων μου, ας ειναι και 50Ε.

 

 

Που το βλεπετε το κερδος???

 

 

Μα συγνωμη...! Εχεις εξοδα φπα 2300?!! Εκει κανεις λαθος. Αναθεμα αν τα εξοδα φπα ειναι 500 ευρω ολον τον χρονο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι συμφέρει τον μηχανικό που δηλώνει έδρα σπίτι και δεν έχει πολλά πολλά σε αγορές κτλ...Αυτόν που έχει γραφείο μάλλον όχι. Βέβαια ο πρώτος είναι σε καλύτερη μοίρα γιατί, ποιες δουλειές δεν θα μπορεί να κάνει και μπορεί μόνο αυτός με γραφείο? Οι περισσότεροι ΠΕΑ και αυθαίρετα κάνουν, οπότε? Ασε που θα είναι και καλύτερος με τιμές....ειδικά σε τριψήφιους αριθμούς, εκεί είναι που θα παίζει μπάλα μόνος του

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Γραφειο η μη τι σημασια εχει ? Πολυ μικρη η διαφορα. Ο τζιρος μετραει και για εμενα συμφερει. Τα εξοδα που μπαινουν στον ΦΠΑ ειναι ελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Μα συγνωμη...! Εχεις εξοδα φπα 2300?!! Εκει κανεις λαθος. Αναθεμα αν τα εξοδα φπα ειναι 500 ευρω ολον τον χρονο

 

Τα 2300Ε ειναι το ΦΠΑ των εσοδων, στο παραδειγμα.

 

500Ε το χρονο ΦΠΑ εξοδων, ειναι 40Ε το μηνα.

Αν εχεις γραφειο και δεν εχεις 250Ε το μηνα εξοδα (μικτα), εισαι τυχερος. (πχ ο λογιστης μονο ειναι 50Ε, το κινητο αλλα 50Ε, το σταθερο 30Ε, το ρευμα ειναι σιγουρα 150Ε το διμηνο κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.