Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Σαράντα χρόνια μέσα στο νερό ... σαράντα χρόνια πάγος ... σαράντα χρόνια χωρίς ένα ευρώ για συντήρηση ... και πάλι καλά είναι !

Εντυπωσιακή η φωτό με την "εξαϋλωση" των τούβλων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε διαμέρισμα με εσωτερική μόνωση έχουν μπει θερμοδιακοπτομενα αλουμινένια κουφώματα προ 10ετιας.

Το διαμέρισμα κατοικείται τα τελευταία 4 χρόνια και βρισκεται μεκρυα απο θαλασσα και σε υψομετρο 100μ.

Γενικά η περιοχή εχει υγρασία.

Η θέρμανση γινεται με πετρέλαιο και ηλεκτρικές σόμπες.

Παρουσιάζει μούχλα, κάτω σε γωνίες (πιστεύω  οφείλεται στην μη μόνωση κολονών) και στην ένωση μεταξύ κουφωμάτων και τοίχων.

Κάθε πρωί τα τζάμια έχουν θολώσει, στάζουν όλα τα παράθυρα και στο κάτω μέρος των κουφωμάτων θα δείτε (φωτο)πολύ νερό στα πλακάκια του εσωτερικού χώρου.

Υπάρχει λύση για να αντιμετωπιστούν αυτά τα φαινόμενα;

post-39-0-75368800-1485886564.jpg

post-39-0-07068500-1485886575.jpg

post-39-0-69809600-1485886580.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει λύση αν βρεις το πρόβλημα. Το να πεις απλά είναι συμπυκνώματα είναι το αποτέλεσμα και όχι το αίτιο. Το πρόβλημά σου είναι ότι έχεις μεγάλο υγρομετρικό φορτίο το οποίο δεν προέρχεται μόνο από τους ενοίκους αλλά και από την συσσωρευμένη υγρασία στο κέλυφος του σπιτιού.

 

Στο ΤΟΙΧ έχεις βάψει πόσες φορές με βαφή άπειρης αντίστασης διαπνοής και άρα λειτουργεί σαν φράγμα υδρατμών. Γενικό το σπίτι δεν αναπνέει καθόλου. Έβαλες και τα κουφώματα και πλέον η πίεση υδρατμών δεν έχει που να πάει η κακομοίρα. Με λίγα λόγια ακόμα και αν κάνεις θερμομόνωση εξωτερική δεν θα λύσεις το πρόβλημα απλά θα μειώσεις τον ρυθμό συμπύκνωσης από ορισμένα στοιχεία. Για να καταλάβεις τι λέω, μέτρα σχετική υγρασία του εσωτερικού χώρου και θα κλάψεις.

 

Πρέπει να μετρηθεί το κέλυφος σωστά ώστε να βρεις παραμένουσα υγρασία, να βρεις πίεση υδρατμών, να υπολογίσεις την φορά των υδρατμών, να βρεις τρόπο να βγάλεις την υγρασία από τα δομικά υλικά, να βρεις ισορροπία και μετα............να κάνεις θερμομόνωση, να μειώσεις γέφυρες, κλπ. Γενικά είναι δύσκολο project.     

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Στα 2 δωμάτια του σπιτιού βγάζει μούχλα. Οι συγκεκριμένοι τοίχοι από έξω βλέπουν σε εξωτερικό χώρο. Στην μία περίπτωση (που είναι αρκετά έντονο το πρόβλημα) η μούχλα είναι στο διάκενο (μερικών εκατοστών πίσω και πλάι της ντουλάπας) μεταξύ ντουλάπας και τοιχοποιίας. Στην άλλη περίπτωση είναι στην γωνία 2 τοίχων που από έξω βλέπουν σε εξωτερικό χώρο. Η οικοδομής είναι του 2008. Στην αρχή δεν είχα προβλήματα στους συγκεκριμένους τοίχους, πάρα μόνο στην οροφή του μπάνιου. Υπάρχει κάποια λύση ή έστω κάτι που μπορώ να κάνω ωστε να μειωθεί το πρόβλημα? Εκτός εξωτερικής θερμομόνωσης γιατι δεν υπάρχουν τα χρήματα για κάτι τέτοιο. Σκέφτηκα και την λύση για εσωτερική μόνωση, αλλα μιλώντας με μια εταιρεία μου ανέφεραν οτι μπορεί μετά το πρόβλημα να μεταφερθεί πιο δίπλα. Και επίσης δεν θέλω να βάλω πετροβάμβακα και τέτοα υλικά μέσα στα δωμάτια. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, tzitzikas said:

....Υπάρχει κάποια λύση ή έστω κάτι που μπορώ να κάνω ωστε να μειωθεί το πρόβλημα? Εκτός εξωτερικής θερμομόνωσης γιατι δεν υπάρχουν τα χρήματα για κάτι τέτοιο. ...

Αν η μούχλα έχει ως αιτία διαρροή νερού από κάπου πρέπει να το βρεις με την μέγιστη προσοχή

Αν δεν είναι από διαρροή αλλα υδρατμοί, μη διαπνοές, θερμογέφυρες κλπ. κλπ. (βλέπε Ροδοπουλο ανω θέμα και πολλά άλλα) οι λύσεις είναι αρκετές μεν απαιτούν κάποιο μπατζετ δε…. (πάλι βλέπε Ροδόπουλο)

Μπακάλικα και στο σχεδόν τσαμπέ, σκοτώνεις την μούχλα χωρίς να λύσεις την αιτία. Υπαρχει ένα σπρέι (ονόματα δεν λέμε διαφήμιση δεν κάνουμε) στα 5 και κάτι € το μπουκαλάκι, το ρίχνεις και υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να την σκοτώσει, να το ασπρίσει άμεσα το σημείο και άλλη μια πιθανότητα εκεί να μη παρουσιάσει μούχλα για μερικά εκεί (δεν ξέρω πόσα χρονάκια)

Όπως είπα μπακαλική και όχι λύση στο  προβλήμα απλα έκτακτη αντιμετώπιση ανάγκης και δεν λύνει την αιτία. Σκοτώνει τον μπαγάσα εισβολέα που όπου βρει λίγο υγρασία φυτρώνει.

Το σπρέι το είχα βρει πιο παλιά στο λιρόη μέρλην (δεν ξέρω αν το έχουν ακόμα) αλλα και στον Σκλαβενίτη…

 

Υ.Γ.

Χρήστο μη βαράς ε…. :roll:

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Αν η μούχλα έχει ως αιτία διαρροή νερού από κάπου πρέπει να το βρεις με την μέγιστη προσοχή

Αν δεν είναι από διαρροή αλλα υδρατμοί, μη διαπνοές, θερμογέφυρες κλπ. κλπ. (βλέπε Ροδοπουλο ανω θέμα και πολλά άλλα) οι λύσεις είναι αρκετές μεν απαιτούν κάποιο μπατζετ δε…. (πάλι βλέπε Ροδόπουλο)

Μπακάλικα και στο σχεδόν τσαμπέ, σκοτώνεις την μούχλα χωρίς να λύσεις την αιτία. Υπαρχει ένα σπρέι (ονόματα δεν λέμε διαφήμιση δεν κάνουμε) στα 5 και κάτι € το μπουκαλάκι, το ρίχνεις και υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να την σκοτώσει, να το ασπρίσει άμεσα το σημείο και άλλη μια πιθανότητα εκεί να μη παρουσιάσει μούχλα για μερικά εκεί (δεν ξέρω πόσα χρονάκια)

Όπως είπα μπακαλική και όχι λύση στο  προβλήμα απλα έκτακτη αντιμετώπιση ανάγκης και δεν λύνει την αιτία. Σκοτώνει τον μπαγάσα εισβολέα που όπου βρει λίγο υγρασία φυτρώνει.

Το σπρέι το είχα βρει πιο παλιά στο λιρόη μέρλην (δεν ξέρω αν το έχουν ακόμα) αλλα και στον Σκλαβενίτη…

 

Υ.Γ.

Χρήστο μη βαράς ε…. :roll:

σε ευχαριστώ. Αν έχεις την ευκολία στείλε μου ένα Π.Μ να μου πείς το όνομα αυτού του σπραυ.

Δεν είναι διαρροή νερού νομίζω, απλα η περιοχή μου έχει πολύ υγρασία.

Έχω μετρητή υγρασίας και δείχνει μερικές φορές και πάνω απο 75%. Γενικά το 60-75% είναι το σύνηθες. Είμαι στα 500μ απο θάλασσα περίπου.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Το σπρέι υπάρχει και στα Leroy Merlin και στα Praktiker. Στην ουσία είναι διαλυμένη χλωρίνη σε νερό, κάτι που μπορείς να κάνεις και μόνος σου, χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε έξοδα.

Έχω χρησιμοποιήσει και του εμπορίου και το σπιτικό, με τα ίδια αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε γωνιακό υποστύλωμα οικοδομής , χαμηλά στον πόδα του στύλου και ψηλά στην τρίεδρη γωνία (πλάκα μπετόν-δοκάρι-κολώνα), εσωτερικά στο δωμάτιο παρατηρήθηκε μαυρίλα. Η κολώνα προφανώς και είναι χωρίς θερμομόνωση, όπως και εν γένει όλο το σπίτι. Ή αν έχει είναι ελλιπής. Λύση εφαρμογής θερμομόνωσης δεν προβλέπεται γιατί δεν το θέλει ο ιδιοκτήτης. Η μούχλα είχε εμφανιστεί λίγο καιρό πριν, καθαρίστηκε και ο χώρος αερίζεται πάρα πολύ καλά πλέον.  Γνώμη μου είναι πως για την εμφάνιση της μαυρίλας συνέτεινε η έλλειψη καλής θερμομόνωσης αλλά κυρίως το ότι λόγω τοπικών ειδικών συνθηκών-συνηθειών εκείνο το διάστημα που είχε εμφανιστεί η μούχλα δεν υπήρξε καλός αερισμός, ο δε πόδας του στύλου είχε "σφραγιστεί" από τοποθέτηση βαριού αντικειμένου, στην τρίεδρη τα πράγματα είναι σχεδόν ανεπαίσθητα...Δεν έχει "ξαναπετάξει" μαυρίλα, αλλά θέλω να το αντιμετωπίσω πιο καλά αν γίνεται. Δηλαδή να ξηλώσω τον υφιστάμενο σοβά και μετά να μερεμετίσω από την αρχή. Είχε αναφέρει παλιότερα κάποιο υλικό ο Ροδόπουλος (νομίζω κονίαμα κρυσταλλοποιητή της penetron αν θυμάμαι καλά..) για εφαρμογή επάνω στο σκυρόδεμα ώστε να λειτουργήσει σαν φράγμα των υδρατμών αν είχα καταλάβει καλά..Και μετά ξανά επίχριση και μια καλή βαφή... Όποιος θυμάται και μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος. Έχω φάει τον τόπο δεν μπορώ να  βρώ το εν λόγω ποστ...

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 5/1/2015 at 4:28 ΜΜ, Indusys said:

Έχετε δει ποτέ ξανά κάτι παρόμοιο;

Το σπίτι είναι νεόδμητο, έχουμε εξωτερική θερμομόνωση με EPS που δεν πατάει στην πλάκα του δαπέδου.

Υπάρχει ένα κενό 2-3 cm που έχει μείνει δίχως πλήρωση ή που έχει πληρωθεί με τις πλάκες του δαπέδου και από εμπρός έχει τοποθετηθεί το σοβατεπί της φωτογραφίας.

 

Στους ιδιοκτήτες είπαν πως φταίνε οι αρμοί από τις πέτρες περιμετρικά του κτιρίου και επάλειψαν τα δάπεδα περιμετρικά με κάποιο στεγανοποιητικό. Παρ'όλα αυτά η υγρασία συνεχίζει περιμετρικά το έργο της (όλοι οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν αυτό το χάλι) και πλέον προχωράει και στους τοίχους που δεν έχουν επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον.

Μετά τους είπαν πως φταίει ο αρμός μεταξύ σοβατεπί και δαπέδου, τους ξαναμόνωσαν με ειδική μαστίχη.

 

Τα δάπεδα περιμετρικά πατάνε επάνω σε πλάκα (προέκταση του δαπέδου του σπιτιού) και από κάτω έχει γίνει πλήρωση με χώμα.

Η πλάκα του δαπέδου του σπιτιού έχει πληρωθεί επίσης με χώμα.

 

Το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και στο δώμα (όχι τόσο έντονα), και εκεί έχουμε υγρασία στα κάτω τμήματα της τοιχοποιίας.

Μήπως έχει γίνει κάποια γκάφα με την εξωτερική θερμομόνωση (με τη θέση του φράγματος υδρατμών);

Αλλά γιατί να έχουμε υγρασία μόνο τόσο χαμηλά...

 

Την άποψη σας παρακαλώ.

post-87690-0-90328700-1420467607_thumb.jpg

post-87690-0-98533500-1420467661_thumb.jpg

post-87690-0-74567200-1420467721_thumb.jpg

post-87690-0-16365900-1420467846_thumb.jpg

 

please visit ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ  for solutions to this problem.

 

Διαφήμηση 

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.