Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος θερμοπρόσοψης και υλικά επένδυσης


skifx

Recommended Posts

...

Πολλή  όμως  προσοχή στο μέγεθος της επιφάνειας  διότι μεγάλες μονοκόματες επιφάνειες (π.χ τυφλές όψεις πολυκατοικιών) μπορούν πολύ εύκολα να αστοχήσουν λόγω του βάρους του σοβά

...

 

Και μικρότερες θα έλεγα ...

Link to comment
Share on other sites

...

 Η πλάκα του ορόφου εξέχει (μαρκίζα ) αναλόγου πλατους τόσου ώστε να <<πατησει>> επάνω σε αυτές το πάχος της θερμομόνωσης και της τυχόν επένδυσης..

...

 
H "μαρκίζα"  μένει αμόνωτη?
Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτά ακριβώς μου είπανε και εμένα, αλλά συνεχίζω να κρατάω επιφύλαξη επειδή

είναι μια τεχνική πολύ καινούργια και δεν έχω περιθώριο πειραματισμών...

 

 

Με την κατασκευαστική μου πείρα σε θέματα εξωτερικής θερμοπρόσοψης  σάς εφιστώ την προσοχή  σε  μερικά θέματα άσχετα με την τεχνική επιλογή του κάθε συναδέλφου.

Η  λύση του κλασσικού σοβά σε θερμοπρόσοψη με πλέγμα απαραίτητα και αστάρι επίσης απαραίτητα  είναι η πλέον οικονομική λύση  σε σχέση με τους έτοιμους σοβάδες

Πολλή  όμως  προσοχή στο μέγεθος της επιφάνειας  διότι μεγάλες μονοκόματες επιφάνειες (π.χ τυφλές όψεις πολυκατοικιών) μπορούν πολύ εύκολα να αστοχήσουν λόγω του βάρους του σοβά

Σέ  νέες οικοδομές μπορεί να εφαρμοστεί η παρακάτω τεχνική .  Η πλάκα του ορόφου εξέχει (μαρκίζα ) αναλόγου πλατους τόσου ώστε να <<πατησει>> επάνω σε αυτές το πάχος της θερμομόνωσης και της τυχόν επένδυσης..

Σε περίπτωση  επένδυσης λιθοδομής πάχους 20 εκ και παραπάνω θα  χρειαστούν επιπλέον στηρίξεις της λιθοδομής πέραν της τεχνικής της μαρκίζας.....

Link to comment
Share on other sites

Η  λύση του κλασσικού σοβά σε θερμοπρόσοψη με πλέγμα απαραίτητα και αστάρι επίσης απαραίτητα  είναι η πλέον οικονομική λύση  σε σχέση με τους έτοιμους σοβάδες

 

 

Mε τι ασταρι θα ασταρωσεις την επιφανεια της κολλας για να  κανεις τον πεταχτο σοβα?

Το μονο που μπορω να φανταστω, ειναι καποια καλη ακρυλικη ρητινη.

Αλλα αν μπει σωστη ποσοτητα SBR στο πεταχτο, δεν τιθεται κανενα θεμα προσφυσης.

Τα οποια προβλημα δεν προερχονται απο ελλειπη προσφυση.

 

Αν κανουμε μια αναλυση κοστους, σοβας θερμοπροσοψης  σε σχεση με συμβατικο και βαψιμο, δε θεωρω οτι η δευτετη λυση προκυπτει αρκετα χαμηλοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ερώτημα... τι κάνει αν θέλει κάποιος να βάψει με "ειδικό' χρώμα? Ας πούμε thorolastic. Και πληρώνει τον έτοιμο έγχρωμο σοβά της θερμοπρόσοψης, ΚΑΙ βάφει από πάνω με το χρώμα που επιθυμεί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαψει με τιποτα αλλο.

Για μενα οι πιστοποιημενοι σοβαδες, πληρουν προδιαγραφες, ωστε να μη χρειαζεται κανενα εξτρα βαψιμο.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρότης..... Οι λύσεις είναι δοκιμασμένες ....και δεν τίθεται θέμα Ελληνικών πειραματισμών, με "πεταχτό", εγώ .... που δεν είμαι ο πλέον διαβασμένος για τα "κελύφη" ξέρω 5 χρόνια περίπου αυτήν την "τεχνολογία", σιγουρα μια εταιρία που εμπιστευεσαι και "σε αγγίζει" θα σε κατατοπίσει καλύτερα. Αν θες να το συζητάς, μπορείς να το συζητάς. *

Ενα άλλο για τα πάχη τοίχων που ζητούσες, θα πρέπει να "προσπεράσεις" λίγο τα μαθήματα αρχιτεκτονικής και την εκτίμηση περί ωραίου.

Σίγουρα το να είναι περασιά είναι μια καλή λύση αλλά δεν νομίζω ότι αυτό απασχολεί σύγχρονους αρχιτέκτονες από το να κάνουν αρχιτεκτονική.

Την περασιά και το "σβήσιμο" αντιαισθητικών "δοντιών", θα λύσεις με ψευτοσανίδες και οχι μόνο γύψινες. Το κόστος είναι πάντα θέμα, οπότε μην αποκλείσεις εύκολα την λύση χοντρού τούβλου, μονής σειράς και ψευτότοιχους με "γυψοσανίδες", που μπορούν επίσης να δημιουργούν "κενά", που θα χρησιμευσουν σαν προθήκες ή φωλιές κρυφού φωτισμού.

Δεν έχεις κανένα λόγο να φοβηθείς το κέλυφος, θα ρωτήσεις 3 εταιρίες που σου εμπνέουν εμπιστοσύνη και μαζί τους θα προχωρήσεις.

Μαζί τους θα λύσεις τις τεχνικές επενδύσεων και αυτούς θα ζητήσεις, οταν πχ η επένδυση "σου κρεμάσει". Αυτοί θα έχουν την ευθήνη και να ζητήσεις γραπτές τις εγγυήσεις τους για να είναι απαραίτητα σοβαροί.

Μπορείς βέβαια προκειμένου να κάνεις μια καλή αρχιτεκτονική, να θυσιάσεις κάπου το κέλυφος, για να βάλεις την επένδυση σου αν αυτή λόγο βάρους, ύλικού και άλλων λόγων δεν μπαίνει. Ενώ παράλληλα θα φροντίσεις να έχεις το κτίριο σου αρκετά θερμομονωμένο με τις σύγχρονες απαιτήσεις.

Αν είσαι Αρχιτέκτονας Μηχανικός, έχεις το μυαλό να βρίσκεις λύσεις για κάθε σοβαρό πρόβλημα που θα σε απασχολήσει.

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Terry,

 

και όταν έρθει ο καιρός για νέο βάψιμο? Προμηθευόμαστε το χρώμα από την εταρεία που κατασκευάζει το σοβά, ή βάφουμε με χρώμα της επιλογής μας?

 

Θέλω να πω, οι εταιρείες έχουν και τα υλικά για τη "συντήρηση" και "φρεσκάρισμα" του τελικού σοβά... ή μετά ο καθένας "ακολουθεί το δρόμο του?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω δει εφαρμογες 5ετιας που δεν χρειαζονται επαναβαφη (ενα απο τα θετικα του ετοιμου σοβα).

Αν θες να κανεις φρεσκαρισμα ή αλλαγη χρωματος, απλα χρησιμοποιησεις ενα χρωμα ιδιας βασης με το σοβα (πχ σιλικονουχο).

Αν πας σε σοβαρες εταιρειες, θα εχουν και αντιστοιχα χρωματα.

Διαφορετικα βρισκεις χρωμα απο αλλη εταιρεια.

 

Εγω εχω εντυπωσιαστει απο τον ετοιμο σοβα.

Δεν ξερω ακριβως τι τεχνολογια εχει, αλλα η ανθεκτικοτητα του ειναι φοβερη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω για την τεχνολογία του, απλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα προκύψει και το θέμα του φρεσκαρίσματος. Και καλό είναι να ξέρει κανείς αν υπάρχουν λύσεις και ποιές είναι αυτές.

 

Τhanx.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.