Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενίσχυση πλάκας


 
ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

συνάδελφοι,έχει κάνει κάποιος ενίσχυση πλάκας έναντι κάμψης με μεταλλικά ελάσματα κολλημένα στην κάτω παρειά;-πως υπολογίζεις γενικά την όλη κατάσταση -αποστάσεις ελασμάτων-πάχη κ.τ.λ (έστω ένα μπούσουλα) :???:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, χωρίς να είμαι και σίγουρος, πως θα πρέπει να αντιμετωπίσεις την πλάκα πλέον ως σύνθετη διατομή που σημαίνει πως αλλάζει το μέτρο ελαστικότητας κλπ. Μάλλον με επιτρεπόμενες τάσεις θα πρέπει να το τσεκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει σε δοκό, επειδή όμως ή πλάκα μπορεί να θεωρηθεί δοκός ύψους όσο το πάχος της πλάκας και πλάτους 1,00μ νομίζω ότι είναι το ίδιο.

 

Τα ελάσματα θα διαστασιολογηθούν για την ροπή που δεν αναλαμβάνει το οπλισμένο σκυρόδεμα. Αυτή μπορεί να είναι και ολόκληρη η ροπή (προς τη μεριά της ασφάλειας προφανώς).

Εκλέγεις ένα πλάτος ελασμάτων πχ. 100mm και θεωρείς ελάχιστο πάχος τα 3mm. Στην πλάκα θα τα τοποθετούσα έτσι ώστε τα κενά μεταξύ τους να μην είναι μεγαλύτερα από 200mm.

Το πόσα ελάσματα θα χρησιμοποιούσα κολλημένα το ένα πάνω στο άλλο θα προέκυπτε από τη σχέση:

tελ = ΔΜ / (bελ*z*fyd)

όπου:

tελ = το πάχος των ελασμάτων

ΔΜ = η διαφορά της αναπτυσσόμενης ροπής από τη ροπή που αναλαμβάνει η διατομή σκυροδέματος

bελ = το πλάτος των ελασμάτων

z = ο μοχλοβραχίονας των εσωτερικών δυνάμεων

fyd = η χαρακτηριστική αντοχή του χάλυβα των ελασμάτων

 

Τα ελάσματα εκτός από τη συγκόλληση τους με εποξειδική ρητίνη θα τα στερέωνα και μηχανικά με αγκύρια ανά 1μ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη ευχαριστώ..αν και μου φαίνεται πρέπει να βρώ κάποιο λογισμικό γιατι θα πάμε σε ανθρακονήματα με διάφορες παραμέτρους ,που με το χέρι μόνο..το κόβω δύσκολο :oops:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό είναι η Infacoma. Πήγαινε στο περίπτερο της SIKA. Πες τους το πρόβλημά σου και ίσως σου δώσουν δωρεάν ένα προγραμματάκι για τον υπολογισμό ενισχύσεων με τα υλικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν τελικά επιλέξεις ενίσχυση με μεταλλικά ελάσματα μπορείς να κάνεις το εξής απλό.

1) Να υπολογίσεις πόσο οπλισμό σε cm² χρειάζεσαι ανά λωρίδα πλάτους 1 μέτρου πλάκας.

2) Να αφαιρέσεις τον υπάρχοντα οπλισμό της πλάκας (θεωρείς ότι ο οπλισμός της πλάκας λειτουργεί)

3) Να υπολογίσεις τη διαφορά του (1)-(2) που είναι το απαιτούμενο εμβαδό των ελασμάτων σου ανά λωρίδα πλάτους 1 μέτρου.

Με το παραπάνω είσαι προς την πλευρά της ασφάλειας γιατί ο μοχλοβραχίονας των εσωτερικών δυνάμεων είναι μεγαλύτερος για τα ελάσματα απ' ό,τι για τον οπλισμό της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το σκεπτικό,αυτή είναι η βάση,

θέλω να κοιτάξω και λίγο τι παίζεται με τις παραμορφώσεις σε σχέση με την αποκόλληση των ελασμάτων

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Σε λίγο καιρό είναι η Infacoma. Πήγαινε στο περίπτερο της SIKA. Πες τους το πρόβλημά σου και ίσως σου δώσουν δωρεάν ένα προγραμματάκι για τον υπολογισμό ενισχύσεων με τα υλικά τους.

 

Μήπως κάποιος έχει το λογισμικό αυτό να μου το δώσει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.