Μετάβαση στο περιεχόμενο

έκδοση άδειας δόμησης προσθήκης καθ' ύψος ενώ βρίσκεται σε ισχύ η οικοδομική άδεια του κτιρίου


Recommended Posts

Η περίπτωσή μου είναι η εξής:

Υπάρχει κτίριο 2οροφο που ανεγείρεται βάση οικοδομικής άδειας. Το κτίριο είναι στη φάση των τούβλων.

Έχω ακούσει ότι εάν ο ακάλυπτος είναι διαμορφωμένος και έχει ολοκληρωθεί η φάση των τούβλων μπορώ παράλληλα

να εκδώσω άδεια προσθήκης ορόφου και έτσι να τρέχουν 2 άδειες στο ίδιο οικόπεδο. Είναι δυνατόν και αν ναι

με βάση ποια νομοθεσία;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 251Β/2012

ΚΥ Απόφαση 7533

 

Άρθρο 3, παρ. 3

3. Κατά τη διάρκεια ισχύος Άδειας Δόμησης, δεν επιτρέπεται η χορήγηση άλλης Άδειας Δόμησης, στον ίδιο ιδιοκτήτη και για το ίδιο αυτοτελές οικόπεδο ή γήπεδο και είναι υποχρεωτική η αναθεώρηση της υπάρχουσας Άδειας Δόμησης. Σε περίπτωση οριζόντιων ιδιοκτησιών, μπορεί να χορηγηθεί άδεια για τις υπερκείμενες ιδιοκτησίες, μόνο εφόσον έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός της υποκείμενης ιδιοκτησίας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά κάνεις αναθεώρηση της υπάρχουσας άδειας.

Και είναι πιο απλό και πιο εύκολο και συμφέρει οικονομικά και χρονικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ kan62

θα το χρησιμοποιήσω.

δυστυχώς δεν μπορώ να πάω με αναθεώρηση διότι η άδεια μου έχει βγει με γοκ και κάλυψη 70%

και θέλω να κάνω προσθήκη με νοκ, δηλαδή με 60% κάλυψη για να αξιοποιήσω την αφαίρεση της επιφάνειας του υφισταμένου κλιμακοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

 

δυστυχώς δεν μπορώ να πάω με αναθεώρηση διότι η άδεια μου έχει βγει με γοκ και κάλυψη 70%

και θέλω να κάνω προσθήκη με νοκ, δηλαδή με 60% κάλυψη για να αξιοποιήσω την αφαίρεση της επιφάνειας του υφισταμένου κλιμακοστασίου.

Ξανακοίταξέ το αυτό ... με όλες τις διατάξεις στο τραπέζι ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δεδομένα

Έχω οικ άδεια του 1988 (που αφορά  α)ανέγερση ανεξάρτητης αποθήκης και β) προσθήκη 3 ορόφου)

 

Η αποθήκη τελείωσε το 1990 και η προσθήκη 3ου όροφου σήμερα είναι καραγιαπί

 

Η ο.α του 1987 αναθεωρήθηκε για την "επ' αόριστη χρονική  παράταση μόνο της κατασκευής του 3ου ορόφου"

 

Η αποθήκη πουλήθηκε το 1991 σε άλλον ιδιοκτήτη (Β) με κάθετη συν/σία

Τώρα ο  ιδιοκτήτης Β (της αποθήκης) θέλει να προσθέσει α' όροφο

 

Ερώτημα:

τι κάνει -βγάζει άλλη άδεια δόμησης ή αναθεωρεί αυτή του 1987?

 

υπόψη ότι ισχύει το παρακάτω:

Άρθρο 3, παρ. 3

3. Κατά τη διάρκεια ισχύος Άδειας Δόμησης, δεν επιτρέπεται η χορήγηση άλλης Άδειας Δόμησης, στον ίδιο ιδιοκτήτη και για το ίδιο αυτοτελές οικόπεδο ή γήπεδο και είναι υποχρεωτική η αναθεώρηση της υπάρχουσας Άδειας Δόμησης. Σε περίπτωση οριζόντιων ιδιοκτησιών, μπορεί να χορηγηθεί άδεια για τις υπερκείμενες ιδιοκτησίες, μόνο εφόσον έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός της υποκείμενης ιδιοκτησίας.

 

υ.γ

αυθαιρεσίες δεν υπάρχουν

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις περιπτώσεις έχουμε άδεια προσθήκης καθ' ύψος.

 

Η προηγούμενη άδεια ισχύει μόνο για τις εργασίες αποπεράτωσης του καραγιαπιού και μάλιστα με προηγούμενες διατάξεις.

Τώρα πλέον αφορά μόνον τον άλλο συνιδιοκτήτη. Και αυθαίρετο να έχει απλά θα καταγραφεί ως δόμηση στο δικό του μερίδιο ...

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω στα ανω πολυ σωστα του φιλου kan62

[με τις καλησπερες μου]

οτι,

ειχε  εκδοθει αδεια για  κτισμα Α

στη συνεχεια εκδοθηκε  αδεια προσθηκης 3ου οροφου στο κτισμα Α....και ανεξαρτητης αποθηκης  Β

στη συνεχεια εγινε συσταση καθετης,  μεταβιβασθηκε το κτισμα "Β" και "μοιρασθηκε" το δικαιωμα δομησης μεταξυ των δυο καθετων....

Επομενως καθε "τμημα" εχει τα δικα του δικαιωματα.

Αν υπηρχε υπολοιπο σδ,  τοτε - λογικα-  θα επρεπε, κατα τη συσταση και μεταβιβαση του "τμηματος"  οπου ηταν  το κτισμα "β",  να εχουν καθορισθει τα χιλιοστα καθως και ο αναλογουν σε καθε "τμημα" σδ

 

και -πιθανον-να εχει γινει  εκχωρηση των δικαιωματων απο την αρχικη αδεια, με την λογικη οτι αυτο που  θα εχτιζε το "Β" τμημα θα  ηταν "συνεχεια" της αρχικης αδειας...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δηλ kan62 και Δημήτρη

με τις απαντήσεις σας έχετε τη γνώμη ότι

ό,τι αναφέρεται στο παρακάτω ισχύει αθροιστικά

(δηλ μόνο εφόσον ο νέος αιτών την ο.α ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος με την παλιά και η ο.α αφορά το ίδιο ακίνητο

τότε μόνο δεν μπορεί να εκδώσει ΝΕΑ ο.α στο όνομά του

ενώ αν είναι άλλος ιδιοκτήτης και  ακίνητο το ίδιο μπορεί να εκδώσει νέα ο.α)

 

ή για σας η κάθετος (άσχετα αν Πολεοδομικά εξετάζεται ως ενιαίο και ένα και τ' αυτό ακίνητο) 

αποτελεί νέα ιδιοκτησία οπότε και η νέα ο,α αφορά άλλο ακίνητο και όχι το ίδιο (που αναφέρει η διάταξη)

 

 

 

3. Κατά τη διάρκεια ισχύος Άδειας Δόμησης, δεν επιτρέπεται η χορήγηση άλλης Άδειας Δόμησης, στον ίδιο ιδιοκτήτη και για το ίδιο αυτοτελές οικόπεδο ή γήπεδο και είναι υποχρεωτική η αναθεώρηση της υπάρχουσας Άδειας Δόμησης. Σε περίπτωση οριζόντιων ιδιοκτησιών, μπορεί να χορηγηθεί άδεια για τις υπερκείμενες ιδιοκτησίες, μόνο εφόσον έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός της υποκείμενης ιδιοκτησίας.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευόμαστε ... το ακίνητο είναι ένα.

Η επ' αόριστον αναθεώρηση αφορά μόνο στις εργασίες αποπεράτωσης της τριώροφης προσθήκης.

Ότι δόμηση δημιουργήθηκε με αυτή έχει κλείσει ως χώρος για την πολεοδομία και ήδη μετράει σε κάθε επόμενη άδεια.

Η αποθήκη ειδικά έχει ολοκληρωθεί. Μπορεί να έχει πάρει και ρεύμα.

Το επίπεδο ολοκλήρωσης έχει ελεγχθεί και αναφερθεί. Για το ημιτελές περιμένει ακόμη το ΙΚΑ και παλαιότερα περίμενε και η εφορία.

Κάποτε θα γίνουν και αυτές οι εργασίες. Ακόμη δεν έχουν ξεκαθαρίσει και τα περί αποπεράτωσης όψεων.

 

Επομένως ουσιαστικά δεν υφίσταται άδεια δόμησης για το ακίνητο. Δηλαδή δεν υφίσταται έλεγχος ΔΔ με ήδη "ανοικτό" παλαιό ΔΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.