Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνυπολογισμός πάχους τοιχοπληρώσεων, για τον υπολογισμό του προστίμου, σε χώρους που άλλαξαν χρήση


Recommended Posts

Σύμφωνα με τον Ν.4178/13 βάζετε όταν κάνετε υπολογισμό του Εμβαδού που άλλαξε χρήση αν πχ έχετε μια υπόγεια αποθήκη που έγινε διαμέρισμα, βάζετε όταν υπολογίζετε το εμβαδόν που άλλαξε χρήση το εμβαδόν των τοίχων που δείχνει η οικοδομική άδεια.

 

Ευχαριστώ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ετσι όπως το θέτεις όχι, αφού η τοιχοποιία είναι νομίμως υφιστάμενη (βάσει αδείας).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, έχω κάνει ήδη μια πρώτη κουβέντα με Dim, όμως με απασχολεί, το εμβαδόν μεν το δείχνει η κάτοψη και είναι εντός περιγράμματος κτιρίου, άρα αποκλείουμε τις περιπτώσεις υπογείου που εξέχει και τοίχων αυτού εξωτερικούς που ενδεχομένος να μην έχουν προσμετρηθεί ούτε σε δόμηση, ούτε σε κάλυψη.

Και επανέρχομαι, δείχνει με τους τοίχους η ανωδομή, όμως προβλέπει κάτι διαφορετικό ο 4178/13 με τις ερμηνευτικές του για υπόγειους χώρους που έχουν αλλάξει χρήση?

Θα ήθελα όσους έχουν σχετική εμπειρία να καταθέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το βαζω κανονικα.

Αλλα αν ειναι μεσοτοιχια (πχ το μισο μαγαζι εγινε σπιτι), δεν την βαζω στο εμβαδο.

Ομοιως και σε παταρια, βαζω το καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου σωστότερα θα έπρεπε να δεις το εμβαδόν που μετράει στην οριζόντια ιδιοκτησία. Πχ στην πρώτη περίπτωση θα έπρεπε πόσο να δεις τοίχο έχει μετρήσει σε μαγαζί και πόσο σε κατοικία. Και θα μου πεις με λίγα τετραγωνικά του μέτρου θα παίξουμε?

Ομως εκεί φτάσαμε οταν οι ποινές είναι αυστηρότατες και τα ακίνητα δεν μπορούν να μεταβιβαστούν δίχως ποινές. :sad:

Ομως αυτό που λες το έχω ξανακούσει, πολλοί Μηχανικοί τα μετράνε όταν δεν πρόκειται για δικά τους σπίτια και λένε 50 ευρώ πάνω κάτω θα κάνουν την διαφορά?

ή λίγο μεγαλύτερα ένα ποσό που θεωρείται μικρό

Τι γίνεται όμως όταν τα σπίτια είναι δικά τους ή συγγενών τους?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συμπεριλάβεις και το πάχος των τοίχων στον υπολογισμό του εμβαδού, για την περίπτωσή σου (βοηθητικός χώρος υπογείου που άλλαξε χρήση σε κύριο χώρο κατοικίας).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δες και την εγκ.4 εδάφιο 38, εκεί λέει ότι στις αλλαγές χρήσης αφαιρείς την εξωτερική τοιχοποιία εφόσον η νομιμότητά της καλύπτεται από την οικοδομική άδεια.

 

Αν θυμάμαι καλά υπάρχουνε και 2 σχετικές ε/α, θα τις βρώ αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.