Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή καυστήρα-ρύθμιση λέβητα σε ενεργοβόρο λεβητοστάσιο


Vaggelis Tsiotsios

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, 

 

Είμαι νέος διαχειριστής σε πολυκατοικία 20ετίας με 8 ίδια διαμερίσματα των 120τμ και αυτονομία με ωρομετρητές.

Η κατανομή θέρμανσης προβλέπει Qολ = 68300 Kcal με κάθε διαμέρισμα στις 8000-9000 Kcal.

Ο λέβητας είναι 175000 Κcal (!!!)  (KLIMA) με καυστήρα baltur με μπεκ στα 10.5 Kg/h.

Εχουμε πολύ μεγάλη κατανάλωση πετρελαίου (6000-7000+ Ευρώ τις τελευταίες 3 σεζόν) και μέχρι τώρα το μόνο που έκαναν οι προηγούμενοι διαχειριστές ήταν να καλούν τσαρλατάνους καυστηρατζήδες με τις προφανείς συνέπειες.

 

Κάλεσα μηχανολόγο για αυτοψία και είχαμε τα εξής:

 

- Βαθμός απόδοσης 83.5 % στους 40 βαθμούς C (δεν περιμέναμε καν να πάει στους 60)

- θερμοκρασία καυσαερίων 260 C

- CO 142 ppm

- θετική πίεση στην καπνοδόχο 

- κάποιος από τους καυστηρατζήδες είχε αφαιρέσει τις κόφτρες από το λέβητα

- ρύθμιση του κυκλοφορητή στη μέγιστη ροή

 

Ο μηχανολόγος μου πρότεινε τα εξής:

 

- αντικατάσταση του καυστήρα με διβάθμιο Riello 50-118 KW (RG2D) και επέκταση μπούκας για καλύτερη ρύθμιση της φλόγας

- καθαρισμό - επισκευή της καπνοδόχου για να έχει ελκυσμό

- ρύθμιση του κυκλοφορητή στη μικρότερη ροή

- οι κόφτρες να μπούν μέσα στο λέβητα και ρυθμιση του

 

Αντίθετα, άλλος μηχανολόγος που είχα καλέσει πριν τις γιορτές μου πρότεινε το ακριβώς αντίθετο: καυστήρα 15-17 Kg/h προφανώς βλέποντας το μέγεθος του λέβητα, χωρίς όμως να κάνει μέτρηση λειτουργίας όπως του είχα ζητήσει.

 

Εχω δεί αλλά θέματα στο forum γύρω από την ανάγκη υποφόρτισης του λέβητα σε παρόμοιες περιπτώσεις, αλλά παραμένει το ερώτημα μου: μπορεί  ο μικρός διβάθμιος καυστήρας να αποδώσει με τόσο μεγάλο λέβητα; 

 

 

Οντας Ηλ/γος δεν κατέχω το θέμα οπότε θα εκτιμούσα κάθε εμπεριστατωμένη απάντηση.

 

Ευχαριστώ,

 

Βαγγέλης Τσιότσιος

Edited by Vaggelis Tsiotsios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το κτήριο κατασκευής του '94-95 (πρίν 20 χρόνια), με 8000 - 9000 Kcal/h ανα διαμέρισμα και κάνοντας κάτι πρόχειρους υπολογισμού...βγάζει ενα δείκτη ειδικών βασικών απωλειών  ~ 23,81 Kcal/m3h, αρκετά υψηλό για κτήριο που έχει εφαρμοστεί (ή θα έπρεπε να έχει) η μελέτη θερμονόνωσης, όπου σε αντίστοιχες περιπτωσεις ο δείκτης δεν ξεπερνά τις 10-12 Kcal/m3h.....τέλος πάντων.

 

Για να υπαρχει εγκατεστημένος λέβητας 175.000 Κcal/h, ενω η κατανομή δαπανών προβλέπει Qολ = 64.000 Κcal/h, υποθέτω οτι κάποιοι ή και όλοι έχουν βάλει 2-2,5 φορές μεγαλύτερα θερμαντικά σώματα (σε θερμική ισχύ ~165.000 Κcal/h) απο οτι απαιτούνται βάση της κατανομής δαπανών (64.000 Κcal/h) και αν συμβαίνει αυτό σημαίνει οτι το κτήριο σας είναι τελείως αμόνωτο, με αποτέλεσμα το κάθε διαμέρισμα να έχει ανάγκη απο 18.000 -20.000 Κcal/h.

 

Αυτό δεν το ξέρω και ο μόνος που μπορεί να το επιβεβαιώσει είσαι εσυ συνάδελφε!

 

Επίσης πρέπει να μας πείς, αν με τον υπάρχοντα λέβητα, τα διαμερίσματα σας διαθέτουν επαρκή θέρμανση κατα την λειτουργία του σε άσχημες καιρικές συνθήκες (κάτι που δεν αναφέρεις).

 

Προς το παρόν δεν μπορώ να εκφέρω κάποια άποψη και ίσως οι συνάδελφοι που έκαναν αυτοψία να έχουν δικιο με το δικό τους σκεπτικό ...αλλά περιμένω τις απαντήσεις σου επι των ανωτέρω και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

 

Είμαι νέος διαχειριστής σε πολυκατοικία 20ετίας με 8 ίδια διαμερίσματα των 120τμ και αυτονομία με ωρομετρητές.

Η κατανομή θέρμανσης προβλέπει Qολ = 68300 Kcal με κάθε διαμέρισμα στις 8000-9000 Kcal.

Ο λέβητας είναι 175000 Κcal (!!!)  (KLIMA) με καυστήρα baltur με μπεκ στα 10.5 Kg/h. Ο λέβης λειτουργεί σε χαμηλότερη ισχύ από την προβλεπόμενη λόγω υποδιαστασιολογημένου καυστήρα (Δουλέυει κάπου κοντά στις 90.000 kcal/h). Αυτό προκαλεί μείωση του β.α. του και ενδεχομενως και υγροποιήσεις. Επίσης η κατάθληψη (υπερπίεση) του καυστήρα είναι ικάνη να νικήσει την αντίθλιψη του λέβητα;

Εχουμε πολύ μεγάλη κατανάλωση πετρελαίου (6000-7000+ Ευρώ τις τελευταίες 3 σεζόν) και μέχρι τώρα το μόνο που έκαναν οι προηγούμενοι διαχειριστές ήταν να καλούν τσαρλατάνους καυστηρατζήδες με τις προφανείς συνέπειες.

 

Κάλεσα μηχανολόγο για αυτοψία και είχαμε τα εξής:

 

- Βαθμός απόδοσης 83.5 % στους 40 βαθμούς C (δεν περιμέναμε καν να πάει στους 60) Τον β.α. τον μετράμε όταν η εγκατάταση είναι σε ισορροπία και η θερμοκρασία προσαγωγής βρισκεται στην ζητούμενη τιμή. Οι 40 βαθμοί είναι ικανοποιητική θερμοκρασία προσαγωγής, μόνο αν ο λέβητας είναι χαμηλών θερμοκρασιών. Σε συμβατικό λέβητα η θερμοκρασία προσαγωγής πρέπει να είναι  70-75 βαθμούς κατ ελάαχιστο.

- θερμοκρασία καυσαερίων 260 C

- CO 142 ppm

- θετική πίεση στην καπνοδόχο 

- κάποιος από τους καυστηρατζήδες είχε αφαιρέσει τις κόφτρες από το λέβητα

- ρύθμιση του κυκλοφορητή στη μέγιστη ροή

 

Ο μηχανολόγος μου πρότεινε τα εξής:

 

- αντικατάσταση του καυστήρα με διβάθμιο Riello 50-118 KW (RG2D) και επέκταση μπούκας για καλύτερη ρύθμιση της φλόγας Το πρόβλημα της υποδιαστασιολόγησης παραμένει.

- καθαρισμό - επισκευή της καπνοδόχου για να έχει ελκυσμό Σωστόν!

- ρύθμιση του κυκλοφορητή στη μικρότερη ροή Είναι ο κυκλοφορητης υπερδιαστασιολγημένος; Παρουσιάζονται μεγάλες ταχύτητες στο δίκτυο; Έχετε υψηλή κατανάλωση ρεύματος λόγω του κυκλοφορητή;

- οι κόφτρες να μπούν μέσα στο λέβητα και ρυθμιση του

 

Αντίθετα, άλλος μηχανολόγος που είχα καλέσει πριν τις γιορτές μου πρότεινε το ακριβώς αντίθετο: καυστήρα 15-17 Kg/h προφανώς βλέποντας το μέγεθος του λέβητα, χωρίς όμως να κάνει μέτρηση λειτουργίας όπως του είχα ζητήσει. Λογικό ακούγεται, αφού θα δουλεύει σωστά το σύστημα λέβητα-καυστήρα και θα έχουμε αύξηση του β.α. Το  ότι έχετε ένα υπερδιαστασιολογήμενο λέβητα (μάλλον), είναι άλλο θέμα που χρήζει εξέτασης.

 

Εχω δεί αλλά θέματα στο forum γύρω από την ανάγκη υποφόρτισης του λέβητα σε παρόμοιες περιπτώσεις, αλλά παραμένει το ερώτημα μου: μπορεί  ο μικρός διβάθμιος καυστήρας να αποδώσει με τόσο μεγάλο λέβητα; 

 

 

Οντας Ηλ/γος δεν κατέχω το θέμα οπότε θα εκτιμούσα κάθε εμπεριστατωμένη απάντηση.

 

Ευχαριστώ,

 

Βαγγέλης Τσιότσιος

 

 

Συνάδελφε Βαγγέλη,

 

Το πρώτο που πρέπει να δεις, είναι τι θερμικές απώλειες έχουν τα διαμερίσματά σας ή έστω αν είστε ικανοποιημένοι από τα εγκατεστημένα σώματα  και με αυτό το μέγεθος να διαστασιολογηθεί ο λέβητας. Δυστυχώς, η μόνη λύση σε έναν αρκετα υπερδιαστασιολογημένο λέβητα είναι η αντικατάτασή του με έναν ίσο της απαιτούμενης ισχύος. Ο ΚΕΝΑΚ "τιμωρεί" έναν λέβητα 2πλάσιας ισχύος από την απαιτούμενη με συντελεστη 75% επί του β.α. του.

 

 

 

Για περαιτέρω εξοικονόμηση, θα πρέπει να είναι μονωμένο καλά το δίκτυο διανομής και ο ίδιος ο λέβητας και να είναι συντηρημένος σωστά (καθαρισμός, ρύθμιση κλπ.) Εδώ παίζει ρολό και η σωστά διαστασιολογημένη και μονωμένη καπονοδόχος, ώστε να μπορεί να ρυθμιστεί ο καυστηράς στο βέλτιστο σημείο του. Η επιλογή εγκατάστασης διβάθμιου καυστήρα και αντιστάθμισης, για την αντιμετώπιση μερικών φορτίων είναι το επόμενο στάδιο. Και επίσης, εγκατάσταση διακοπτών με θερμοστατικες κεφαλές σε κάθε σώμα, κάτι που όμως προϋποθετει και θερμιδομέτρηση.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας Συνάδελφοι, 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

@qwert: Αντιστάθμιση μου πρότεινε σαν μελλοντικό μέτρο και ο μηχ/γος που έκανε την αυτοψία, αλλά λόγω οικονομικής στενότητας πολλών από τους συνιδιοκτήτες αποκλείεται προς το παρόν έτσι ή αλλιώς. Επιπλέον, είμαστε σε φάση αναμονής Φ.Α. (200 μέτρα μακριά μας, αλλά μας λείπουν θερμίδες στη διαδρομή), οπότε πολύ δραστικές ενέργειες όπως αλλαγή λέβητα κλπ. δεν είναι στο πρόγραμμα.

 

@dib: ομολογώ δεν έχω εικόνα για τις απώλειες και τους δείκτες, γεγονός είναι πως στο κτήριο έχουν γίνει όλες οι γνωστές "τσιπιές" των κατασκευαστών...

Λεβητοστάσιο και σώματα είναι αυτά που έβαλε ο κατασκευαστής, έχουν γίνει κάποιες μεταγενέστερες αλλαγές με πάνελς, όχι όμως από τον κατασκευαστή.

 

Δίπλα μας υπάρχει δίδυμη πολ/κία με ταυτόσημο λέβητα και καυστήρα ίδιας δυναμικότητας - δε γνωρίζω αποτελέσματα μετρήσεων καυσαερίων- όμως ο διαχ/στής μου ανέφερε ετήσιο κόστος πετρελαίου ~4000 ευρώ (πέρυσι). Εμείς πέρυσι κάψαμε 7200 ευρώ, πρόπερσι κάτι λιγότερο, με άλλο διαχειριστή.

 

Με άσχημο καιρό ζεσταινόμαστε μεν, αλλά ο καυστήρας καίει ασταμάτητα και η κατανάλωση είναι στα ύψη.

 

Προσωρινά, έχω καταργήσει τη λειτουργία με ωρομετρητές, δουλεύει όλη η πολ/κία με το δικό μου Θ/Σ (εχω βγάλει τα ρελέ των υπόλοιπων διαμ/των από τον πίνακα αυτονομίας και έχουν όλοι οι υπόλοιποι τους Θ/Σ στους 30 βαθμούς, άρα όλων οι ηλεκτροβάνες είναι μόνιμα ανοιχτές). Με αυτό το setup, για ν'αρχίσουν να ζεσταίνονται τα σώματα θέλουμε 45΄. Εχουμε εξοικονόμηση μεν, όμως πρέπει να διορθωθεί η κατάσταση στο λεβητοστάσιο.

 

Εκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό με βάση κατανάλωση τον Ιανουάριο (πετρέλαιο στα 0.8 ευρώ/lt) και τις ώρες αυτονομίας και προέκυψε κατανάλωση 12.8 ευρώ/ώρα. ( οι ώρες λειτουργίας του καυστήρα είναι περισσότερες καθώς η αυτονομία δεν ξεκινάει να μετράει άμεσα, αλλά δεν έχω ωρομετρητή στον καυστήρα). 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Βαγγέλη,

 

Το πρώτο που πρέπει να δεις, είναι τι θερμικές απώλειες έχουν τα διαμερίσματά σας ή έστω αν είστε ικανοποιημένοι από τα εγκατεστημένα σώματα  και με αυτό το μέγεθος να διαστασιολογηθεί ο λέβητας. Δυστυχώς, η μόνη λύση σε έναν αρκετα υπερδιαστασιολογημένο λέβητα είναι η αντικατάτασή του με έναν ίσο της απαιτούμενης ισχύος. Ο ΚΕΝΑΚ "τιμωρεί" έναν λέβητα 2πλάσιας ισχύος από την απαιτούμενη με συντελεστη 75% επί του β.α. του.

 

 

 

Για περαιτέρω εξοικονόμηση, θα πρέπει να είναι μονωμένο καλά το δίκτυο διανομής και ο ίδιος ο λέβητας και να είναι συντηρημένος σωστά (καθαρισμός, ρύθμιση κλπ.) Εδώ παίζει ρολό και η σωστά διαστασιολογημένη και μονωμένη καπονοδόχος, ώστε να μπορεί να ρυθμιστεί ο καυστηράς στο βέλτιστο σημείο του. Η επιλογή εγκατάστασης διβάθμιου καυστήρα και αντιστάθμισης, για την αντιμετώπιση μερικών φορτίων είναι το επόμενο στάδιο. Και επίσης, εγκατάσταση διακοπτών με θερμοστατικες κεφαλές σε κάθε σώμα, κάτι που όμως προϋποθετει και θερμιδομέτρηση.

 

 

 

Καλησπέρα Συνάδελφε akaliak,

 

Αυτή τη στιγμή αλλαγή λέβητα είναι πολύ δύσκολη λόγω οικονομικής στενότητας πολλών από τους ιδιοκτήτες, αν και θα έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Προφανώς θα πρέπει να γίνει σωστή ρύθμιση όλου του συστήματος και αφού κατάφερα να τους πείσω γι αλλαγή καυστήρα, αυτό θα γίνει.

 

Ο Riello RG2D που μου πρότεινε, μάλλον είναι για λέβητες με χαμηλή αντίθλιψη - ο δικός μας έχει 1.4 mbar με τις κόφτρες εκτός λέβητα. Δείτε το διάγραμμα firing rate. 

http://bit.ly/1DevJiw

 

Ναι ο κυκλοφορητής είναι μεγάλος. Ηδη τον έβαλε στη χαμηλότερη ρύθμιση ο μηχ/γος και κάποια από τα σώματα μου (είμαι στον 4ο όροφο) που ποτέ δεν ήταν καυτά πριν,  τώρα ζεσταίνονται πολύ ικανοποιητικά

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 3 σημαντικά δεδομένα:

 

- Κάποιος τεχνικός έβγαλε τις κόφτρες από το λέβητα (πιστεύοντας πως ο καυστήρας είναι ''λίγος'' για το καζάνι)

- Τα σώματα θερμαίνονται μετά από 45 λεπτά (αρκετός χρόνος κατά την άποψη μου)

- Ο καυστήρας εχει μικρή θερμική ισχύ (μήπως ο συνάδελφος που μέτρησε το Β.Α. μέτρησε και την πίεση της αντλίας καυσίμου; )

 

μετρήστε τη συνολική ισχύ των θερμαντικών σωμάτων σε πρώτη φάση για να καταλήξετε είτε εάν ο λέβητας είναι μεγάλος, είτε εάν ο καυστήρας είναι μικρός.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο κυκλοφορητής είναι μεγάλος. Ηδη τον έβαλε στη χαμηλότερη ρύθμιση ο μηχ/γος και κάποια από τα σώματα μου (είμαι στον 4ο όροφο) που ποτέ δεν ήταν καυτά πριν, τώρα ζεσταίνονται πολύ ικανοποιητικά

Βαλατε τον κυκλοφορητή σε χαμηλότερη ρυθμιση και παει περισσότερο νερό στο δυσμενεστερο κύκλωμα του 4ου;;; Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο....

 

Δηλαδή, εχεις πρόβλημα αρχικα στο απομακρυσμενο κυκλωμα, που σημαίνει οτι ο κυκλοφορητής δεν μπορεί να δώσει την απαιτούμενη παροχή για αυτό το μανομετρικο και κατεβάζοντας σκάλα που σημαίνει λιγότερη παροχή σε χαμηλότερο μανομετρικο, λυθηκε το πρόβλημα;

 

Χμμμμ....

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβως έτσι... Διάβασε κάπου για τις καμπύλες των αντλιών κλπ.

 

Η μονη περιπτωση να βελτιώνεται η κατάσταση με με χαμήλωμα της ταχύτητας κυκλοφορητή είναι σε περιπτωσεις πολύ μεγαλης υπερδιαστασιολογησης, που βγαίνει η εγκατάσταση εκτός καμπυλών λειτουργιας.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.