Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικός φάκελος για 9 εκατ. ασφαλισμένους - Τι πρέπει να γνωρίζετε


Engineer

Recommended Posts

Αγαπητέ faethon

 

από ένα γρήγορα διάβασμα ..

συμπεραίνω ότι μάλλον ο σκοπός είναι να βλέπεις

 

"ένα ιστορικό των ασθενειών σου σε βάθος παρελθόντος χρόνου"

και 

όχι του μέλλοντος χρόνου!! 

 

το πρώτο καλό είναι το δεύτερο ...

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, γιατί να το βλέπω; Υπάρχει περίπτωση να ξεχάσω κάτι σοβαρό; Διότι τα απλά ποιος ο λόγος να τα θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Το ιατρικό ιστορικό είναι απαραίτητο και υπάρχει σε όλα τα προηγμένα κράτη (δεν έχεις δει ποτέ "House" ? :smile: )

 

Οι ιατρικές πληροφορίες εκτός του ότι σίγουρα ξεχνιούνται (υπάρχει και το Altzheimer), σίγουρα δεν μπορούν να αξιολογηθούν σε σοβαρές και ασήμαντες ή σχετικές και άσχετες από κάποιο μη ειδικό γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει δοκιμάσει κάποιος να κάνει λογαριασμό για την σύζυγο;

 

Προσπαθώ να φτιάξω λογαριασμό για την μητέρα μου. Κάνει κοινή φορολογική δήλωση με τον πατέρα μου οπότε έχουν έναν λογαριασμό στο taxis.

Ενώ κάνω κανονικά την διαδικασία, πατάω "εγγραφή", κάνω Login με τον λογαριασμό του πατέρα μου, συμπληρώνω την φόρμα αλλά όταν πάω να κάνω υποβολή δεν προχωράει και μου λέει πως δεν έχω συνδεθεί στο taxis.

 

Αν σας έχει τύχει, τι κάνατε σε αυτή την περίπτωση;

Μπορώ να βγάλω νέους κωδικούς για την μητέρα μου ή θα υπάρχει πρόβλημα που θα φαίνεται σε 2 λογαριασμούς στο taxis ;

Link to comment
Share on other sites

μήπως η μητέρα σου ασκεί επάγγελμα ??

 

Σε αυτή την περίπτωση έχει άλλο κωδικό taxis από τον πατέρα σου

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνέταιρος σε Ο.Ε. αλλά δεν νομίζω να είναι αυτός ο λόγος.

Απ'ότι ξέρω οι σύζυγοι υποβάλλουν κοινή δήλωση, εκτός αν έχει αλλάξει το παρακάτω:

 

Ν.4172 2013 - φορολογία εισοδήματος

Άρθρο 67
Υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων

...

4. Οι σύζυγοι, κατά τη διάρκεια του γάμου, υποχρεούνται να υποβάλουν κοινή δήλωση για τα εισοδήματά τους στα οποία ο φόρος, τα τέλη και οι εισφορές που αναλογούν υπολογίζονται χωριστά στο εισόδημα καθενός συζύγου. Οι τυχόν ζημίες του εισοδήματος του ενός συζύγου δεν συμψηφίζονται με τα εισοδήματα του άλλου συζύγου. Υπόχρεος υποβολής δήλωσης είναι ο σύζυγος και για τα εισοδήματα της συζύγου του.
Ειδικότερα οι σύζυγοι υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση, ο καθένας για τα εισοδήματά του, εφόσον:
α. Έχει διακοπεί η έγγαμη συμβίωση κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης. Το βάρος της απόδειξης για τη διακοπή φέρει ο φορολογούμενος.
β. Ο ένας από τους δύο συζύγους είναι σε κατάσταση πτώχευσης ή έχει υποβληθεί σε δικαστική συμπαράσταση.
Για τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης είναι ο γονέας που ασκεί τη γονική μέριμνα σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 11.

Link to comment
Share on other sites

φίλε 

και εγώ με τη γυναίκα μου 

κάναμε και κάνουμε κοινή δήλωση

αλλά η γυναίκα μου έχει άλλο κωδικό στο taxis

θεωρώ και λόγω επαγγέλματος αλλά ή και λόγω διαφορετικού λογιστή

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσπάθησα να το ενεργοποιήσω σε τρεις γιατρούς και κανένας δεν κατάφερε να μπει με τους κωδικούς του στη σελίδα ενεργοποίησης. Μονο στη συνταγογράφηση ξέρουν να μπαίνουν οι περισσότεροι. Παρά το γεγονός πως επέβλεψα τη διαδικασία δεν καταφέραμε να κάνουν login με τα στοιχεία τους, όποτε είτε δεν δουλεύει η υπηρεσία ή δεν είχαν τα cookies ενεργοποιημένα - δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.