Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέσω Taxisnet η κατάθεση συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Μια χαρα τα λεει ο Αρειος Παγος.

Που στηριζεται λοιπον η αποψη οτι δεν πρεπει να πηγαινουν στη ΔΟΥ?

 

Ρώτα αυτούς που την υποστηρίζουν! Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι όλοι οι επιτηδευματίες έχουν υποχρέωση να θεωρούν στη ΔΟΥ τους τις συμβάσεις που συνάπτουν (τις ίδιες τις συμβάσεις μέχρι το 2000, έντυπη λίστα με τα στοιχεία των συμβάσεων μετά το 2000 και ηλεκτρονική λίστα από 1.1.2015 - όταν ανοίξει με το καλό η εφαρμογή). Ομοίως η κάθε ΔΟΥ έχει υποχρέωση να δέχεται τις λίστες - ακούω ότι 15 χρόνια μετά την Υπ. Απόφαση υπάρχουν υπάλληλοι σε ΔΟΥ που ζητάνε τα ίδια τα συμφωνητικά και μου σηκώνονται οι τρίχες!

 

Σχετική με το θέμα των καταστάσεων συμφωνητικών είναι και η http://sate.gr/data_source/2000%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%9A-%CE%A0%CE%9F%CE%9B%201270.pdf απόφαση.

 

Άλλο έλεγα εγώ, γενικότερα: ότι μερικές φορές ο (εκάστοτε) νόμος έχει ασάφειες, άλλες πάλι καταρρίπτεται εκ των υστέρων από μία απόφαση Α.Π. ή ΣτΕ...

Edited by stat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει πρόστιμο για την μη συνταξη συμφωνητικου για 1000€ υπαρχει πρόστιμο και για το συμφωνητικό των 50€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα άμα είναι ηλεκτρονικά άς στέλνουμε τα πάντα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Εγώ μέχρι τώρα και επέμενε η λογίστρια δεν έστελνα για ΠΕΑ πρός ιδιώτες. Απο δώ και πέρα όμως θα τα στέλνω ηλεκτρονικά να ησυχάσω.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει πρόστιμο για την μη συνταξη συμφωνητικου για 1000€ υπαρχει πρόστιμο και για το συμφωνητικό των 50€.

 

 

Πριν 1.5 χρονο, συναδελφος ειχε φαει προστιμο 50Ε για ενα συμφωνητικο που κατεθεσε εκπροθεσμα.

Τωρα νομιζω οτι το προστιμο εχει παει στα 100Ε και αφορα το καθε συμφωνητικο και οχι ολη την τριμηνιαια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποτε τα πήγαινα και μου τα γυρίζανε πίσω. Τώρα έκλεισε η εφορία. Άμα ξανανοίξει θα δω τι θα κάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

+1 τερυ

 

 

και το ερώτημα είναι........πολλές δηλώσεις 4178 δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα και βασικά σε πολλές δεν έχουμε εξοφληθεί

 

τα συμφωνητικά αυτά που τόσο καιρό ταχαμε στο συρτάρι θα τα ρίξουμε όλα 2015 ?

μην φανεί από κανέναν έξυπνο ότι κάναμε  τζίρο 10ετίας μέσα στο 2015 και ήρθε η ανάπτυξη

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ τα συμφωνητικα του 2015.

 

Ακιους, το ΦΕΚ αναφερεται στις τριμηνιαιες καταστασεις.

Οχι για τις συγκεντρωτικες των μηχανικων, που καποτε ειχαμε ακουσει.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκρη δεν βγάζω. Κάθε 3μηνο πάω την κλασσική κατάσταση με τα συμφωνητικά.

post-86-0-62210100-1425298578_thumb.jpg

Αυτή την κατάσταση κανείς δεν μου είχε πει να την στέλνω τόσα χρόνια. Τώρα τελευταία άρχισα να ασχολούμαι. Θυμάμαι οι εφοριακού μου λέγανε για συμφωνητικά κάτω των 300ευρώ μην ασχολείσαι.

 

Και αυτή η κατάσταση είναι μεταξύ εμένα και εταιρειών αλλά και ιδιωτών. Αυτή θα γίνεται πλέον ηλεκτρονικά ? Και για τους ιδιώτες ?

 

Επίσης κάθε τι εκπρόθεσμο πλέον κοστίζει 100€ πρόστιμο...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.