Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση της προθεσμίας υποβολής των περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ έως 27 Φεβρουαρίου


Engineer

Recommended Posts

σωστα...αλλα οταν δεν εχεις πληρωθει το τιμολογιο και αποδιδεις το φπα αναγκαστικα πως λεγεται...αν μαλιστα αργησεις να εισπραξεις και μαλιστα απο το δημοσιο πως λεγεται τοτε??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα σκεφτεί από τα πρώτα πριν κάνω την αναφορά μου στο Post.

 

Κλοπή !!!! σε πρώτη φάση ... αλλά και λανθασμένη νοοτροπία-απαιτήσεις στις σχέσεις αναδόχου - Κ.τ.Ε. - Εφορίας τόσο από πλευράς αναδόχου όσο και από πλευράς Κ.τ.Ε. και εφορίας στην διαδικασία (βάση νομοθεσίας) "κοπής" του παραστατικού και πληρωμής του αναδοχου.

 

Αλλά νομίζω ότι πλέον υπάρχουν διαδικασίες σε περίπτωση μη είσπραξης του ΦΠΑ.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως έχεις δίκιο, γιατί όντως αυτό συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

απο τα λιγα που μου ειπε ο λογιστης μου πρεπει να το εχεις προβλεψει(οτι δεν θα εισπραξεις) και τα τιμολογια αυτα που κοβεις να βρισκονται ηδη σε 'ειδικο καθεστως' ...δεν μιλαμε φυσικα για τιμολογια σε ιδιωτη.Αν καποιος εχει αλλες πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έτυχε ποτέ να κόψω ΑΠΥ και να μην έχω εισπράξει το ΦΠΑ (σε αντίθετη περίπτωση

θα του είχα κόψει το λαρύγγι πάραυτα).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω, αλλα μην παραβλεπουμε το γεγονος οτι σε περιοδο με μειωμενη ρευστοτητα, ο ΦΠΑ που εισπραξαμε μπορει ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ να χρησιμοποιηθει για την καλυψη αλλων αναγκων.

Γι'αυτο το λογο ακομα και οι 3 δοσεις, ισως ειναι μια ανασα για την οποιαδηποτε επιχειρηση ή ελ. επαγγελματια.

Οποτε και ενας μηνας καθυστερηση στην πληρωμη, μπορει να δωσει στην επιχειρηση μια ανασα.

 

ΥΓ. Και γω 29/01 το πληρωσα... :sad:

Link to comment
Share on other sites

πλήρωσα 30/1.....

πλήρωσα και εκκαθαριστικό που επιτέλους ήρθε....

 

τώρα θα περιμένω τελευταίες μέρες για ενφια και φπα β δόση....

 

είναι όμως  @@@@....ακόμα να φτιάξουν τις πληρωμές με γρήγορη ενημέρωση

 

μου μπήκαν  και προσαυξήσεις στο ΦΠΑ.....ενώ πλήρωσα την Α δόση

 

φταίω εγώ που δεν περίμενα μέχρι 31/3 να πληρώσω και εκκαθαριστικό

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ok το φπα που λαμβάνουμε για τις υπηρεσίες μηχανικού. Το παίρνουμε απ'το πελάτη και το αποδίδουμε. Εντάξει, σε κάποιες χρονικ΄ς στιγμές το χρησιμοποιούμε για να μπαλώσουμε τρύπες...

Αλλά, στις περιπτώσεις αλισβερισιού με δημόσιο, μπορει να μην εχουμε εισπράξει και να πρεπει να το αποδώσουμε...Πολλές φορές με έχει γονατίσει οικονομικά το παραπάνω.

Εδω υπήρχε περίπτωση που απέδωσα φπα, που πληρωσα φόρο εισοδήματος και το τιμολόγιο εξοφλήθηκε μετά απο 1.5 έτος. Και άντε το ποσό το πάλευα...αν ήταν 100Κ-150Κ, τι θα γινόταν εκεί...;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω δεν υπαρχει νομική κάλυψη για μη είσπραξη ΦΠΑ απο το δημόσιο; Εμείς για μια μερα εχουμε πρόστιμο το δημόσιο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως,.... αμε...

δεν σου αποκλείει (σου παρέχει) .... την δυνατότητα να κινηθείς δικαστικά ..... (ειρωνεία) :shock:  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.