Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση αυθαίρετου μετά το 2011


Recommended Posts

Επειδη ειμαι αδαης....

οταν εκδοθει η αδ.Δομησης...πρεπει να ...

1.καλεσουμε ελεκτη δομησης για να αρχισει το εργο?

2. εφοσον ερθει ο ελεκτης δεν θα πρεπει να κοιταξει και τα υπολοιπα που σχετιζονται με το ακινητο αν ειναι νομιμα?

3. αν ναι ...τοτε...δεν ισχυουν τα παραπανω

4. αν οχι, τοτε δεν θα κοιταξει τα υπολοιπα...

οποτε στην παραπανω περιπτωση πως ακριβως χρονικα θα γινουν τα κτηρια των 5 και 100τ.μ.? (δεν θα φαινονται στα υπο εκδοση διαγραμματα της εκαστοτε Α.Δομησης ?)

Δεν καταλαβαινω.... :sad:

Link to comment
Share on other sites

gio

δεν πρόκειται να καλέσει ποτέ Ε.Δ

(αυτή η παρανομία του επιβλέποντος προφανώς παραγράφεται μα σε 5/ετία σε 10/ετία)

 

Ποιος θα δει αν κάλεσες δεν κάλεσες Ε.Δ!

 

Ο πελάτης 

έχει μια άδεια για ανέγερση 5 τ.μ (για να μην τον κολλάει η Αστυνομία -που πιθανά να τον χρειάζεται κιόλας) 

και με την ίδια α.δ 

μια άδεια για τα 100 τ.μ (κατόπιν αποτύπωσης) χωρίς  να πληρώσει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης 40-45000 

ενώ κτίστηκε μετά το 2011 

 

Όλα αυτά ισχύουν αν τα 100 τ.μ δεν παραβιάζουν πολ διατάξεις και μπορείς να πάρεις ρεύμα από υφιστάμενο

 

(δεν καθοδηγώ κανέναν σ' αυτά -αλλά απλά μεταφέρω πόσο πονηρά σκέφτονται μερικοί!)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα αυθαίρετο δυόροφο κτήριο, του οποίου το ισόγειο κατασκευάστηκε το 1990 και ο όροφος άρχισε να κατασκευάζεται τον Ιούλιο του 2011. Για τον όροφο ξέρουμε από την καρτέλα του ικα οτι τον Ιούλιο του 2011 πληρώθηκαν τα μπετά και τον Οκτώβρη οι τοιχοποιίες. Μπορούμε να νομιμοποιήσουμε ή τακτοποιήσουμε τον όροφο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα.

Έχω κτίριο με ΟΑ που έχει αυθαιρεσίες. Άλλες προ 2011 και άλλες μετά.

Επίσης στο οικόπεδο έχει γίνει σύσταση καθέτου και ο άλλος ιδιοκτήτης έχει και αυτός με τη σειρά του κατοικία με αυθαιρεσίες. 

Θέλω να εντάξω την κατοικία του δικού μου πελάτη στον 4178 και κατόπιν να νομιμοποιήσω με ΟΑ τα σύννομα (προ και μετά 2011)

α) Με ενδιαφέρουν μόνο τα δικά μου αυθαίρετα ή υποχρεωτικά θα πρέπει να ρυθμιστούν ή νομιμοποιηθούν και του άλλου?

β) Τα υπόλοιπα τ.μ. δόμησης που μου αναλογούν-ανήκουν επιπλέον αυτών που έχω με την παλιά Ο.Α.είναι ανάλογα με το ποσοστό μου στο οικόπεδο?

γ) Άσχετα με τις αυθαιρεσίες του άλλου ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει νόμιμη σύσταση δεν σε απασχολούν οι αυθαιρεσίες του άλλου ιδιοκτήτη.

Μπορείς να κάνεις υπαγωγή στο 4178 ότι είναι πρίν το 2011, πρόστιμα πολεοδομίας για ότι είναι μετά το 2011 και κατόπιν άδεια νομιμοποίησης για το σύνολο εφόσον είναι σύννομα.

 

Προϋπόθεση να μην έχεις ξεπεράσει την επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη που σου αναλογεί η οποία υπολογίζεται από την επιτρεπόμενη στην περιοχή του ακινήτου επί το ποσοστό ιδιοκτησίας σου όπως ορίζεται στη σύσταση.

20120308 ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ ΣΕ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΜΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έχω ένα κτίσμα κατασκευασμένο προ 2011 και κατασκευή της στέγης του έγινε 2014.

Από την πολεοδομία μου είπαν, χωρίς να είναι βέβαιοι, ότι ρυθμίζω ή νομιμοποιώ με 4178 ό,τι είναι πριν το 2011 και ο,τι είναι μετά το 2011 με το αρθρο 4 παρ. 6 του ΝΟΚ....

Πως πιστεύετε ότι θα πρέπει να το αντιμετωπίσω;

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Όπως σου είπανε.

Οτι ειναι πριν απο 28-7-2011 με τακτοποιηση αυθαιρετου 4178 και οτι ειναι μετα απο την ημερομηνια αυτη μεχρι σημερα με νομιμοποιηση (αδεια δηλαδη) με ΝΟΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους

έχω την περίπτωση ενός γηπέδου μη άρτιου και μη οικοδομήσιμου σε εκτός σχεδίου περιοχή, το οποίο έχει διαμορφωθεί με χρήση ως χώρος εκδηλώσεων. Υπάρχουν διάδρομοι και χώροι ασφαλτοστρωμένοι, φύτευση, πέργκολες και κάποιες ρηχές λιμνούλες. Δεν υπάρχει πουθενά δομημένη επιφάνεια ή κλειστός χώρος και όλες οι επεμβάσεις έχουν γίνει μετά το 2011.

Σκέφτηκα λοιπόν να προχωρήσω στην έκδοση ΕΕΜΚ χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα άρθρα, με σκοπό τη νομιμοποίηση όλων αυτών. Σε συζήτηση όμως με υπαλλήλους της ΥΔΟΜ μου είπαν ότι επειδή το γήπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αυτό ΔΕΝ γίνεται. Επιπλέον ότι η κατασκευή πέργκολων, ασκεπών δεξαμενών κτλ όπως περιγράφονται στην ΕΕΜΚ πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύουν υφιστάμενο κτίσμα, ότι δηλαδή δεν είναι δυνατό να ανεγείρω μια πέργκολα ή να φτιάξω μια δεξαμενή σε ένα αδόμητο γήπεδο.

Έχει κάποιος μια άποψη για το πώς μπορώ να κινηθώ σε αυτή την περίπτωση; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η ΥΔΟΜ. Το είχα ρωτήσει και εγώ εδώ παλαιότερα, Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι περίφραξη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κι εγώ καταλαβαίνω ότι το βασικό πρόβλημα για τη δική μου περίπτωση είναι η μη αρτιότητα του γηπέδου.

Σε γενικές γραμμές όμως γιατί να απαγορεύεται να διαμορφώσω ένα γήπεδο (που πληροί αρτιότητα κλπ) και να τοποθετήσω τέτοιου είδους κατασκευές αν δεν υπάρχει κτίσμα σε αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.