Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επανασύσταση των ΜΟΜΑ ανακοίνωσε ο Π. Καμμένος


Earl

Recommended Posts

αν δεν μετατραπεί σε άλλο ένα κέντρο διαφθοράς και κατασπατάλισης πόρων ... τότε πράγματι μπορεί να γίνει παραγωγή έργων σε τιμές κόστους... αλλά μπορεί γίνει? Είδωμεν....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο ως έργα έκτακτης ανάγκης, δηλαδή να λειτουργήσει ως ομάδα επέμβασης όταν  κάποιος νομός ή περιοχή πλήτtεται από καιρικά φαινόμενα ή άλλες καταστροφές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρώτο συγγενή πρώην αξιωματικό του Μηχανικού (αντιστράτηγος ε.α.) και βασικό στέλεχος της ΜΟΜΑ. Μου έχει πει απίστευτα πράγματα για την οδοποιία, τη γεφυροποιία και γενικά τις μεταλλικές κατασκευές, τις πλωτές γέφυρες, τις ελεγχόμενες ανατινάξεις κλπ. Όταν λέμε απίστευτα το εννοούμε. Πέρα από το μορφωτικό επίπεδο των μεσαίων και ανωτάτων στελεχών της τότε ΜΟΜΑ (ο τύπος είναι άριστος μηχανολόγος και πολιτικός μηχανικός) ο τρόπος που έλυναν τα προβλήματα ήταν αποτέλεσμα της μακροτάτης εμπειρίας τους και της παράδοσης του Σώματος.

Θα τον ξαναδώ σύντομα να ρωτήσω τη γνώμη του αλλά από αυτά που έχω ακούσει δεν πιστεύω ότι η νέα ΜΟΜΑ θα έχει μεγάλη σχέση με την παλαιά. Βέβαια η τεχνογνωσία στο Σώμα υπάρχει και εξελίσεται αλλά από το 1993 μέχρι το 2015 χωρίζουν την λόγω μονάδα 22 χρόνια από την πράξη.

Επίσης και η παρατήρηση του imho είναι σωστή, είναι πράγματι μια μορφή καταναγκαστικής και επίπονης (εδώ κολάνε τα απίστευτα που σας έλεγα) εργασίας και θα πρέπει να αμοίβεται αναλόγως.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ως έργα έκτακτης ανάγκης, δηλαδή να λειτουργήσει ως ομάδα επέμβασης όταν  κάποιος νομός ή περιοχή πλήτtεται από καιρικά φαινόμενα ή άλλες καταστροφές.

 

Γι αυτό τον λόγο υπάρχουν ήδη τα ΕΙΔΙΚΑ τάγματα μηχανικου. Εγώ έκανα την θητεία μου στο Λουτράκι στο 747 Ειδκό Τάγμα Μηχανικού και αυτή ήτανη αποστολή του τάγματος:

http://www.army.gr/default.php?pname=eidiko_tagma_mhxanikou_747_ETMX&la=1

http://www.army.gr/default.php?pname=erga_ypodomhs_747ETMX&la=1

 

http://www.fire.gr/?p=12997

 

Ουσιαστικά και (σε κάποια όχι όλα) έργα του τάγματος υπήρχε συμπραξη με ιδιώτες.

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψα στη ΜΟΜΑ 2 χρονια (σαν εφεδρος σμηνιας)

2 χρονια γεματα εμπειριες .

Τα καλα της

1) Εκπαιδευση νεου προσωπικου (με αποκτηση διπλωματος) σε μηχανηματα εργου (Ε.Ν.Π.Η.= εθελοντες νεοι προστρατιωτικης ηλικιας με απαλλαγη  1 χρονου απο τον Στρατο).

2) Εργασια για μεγαλο αριθμο τεχνικου προσωπικου.

3) Αυστηρη τηρηση των προδιαγραφων και χρονοδιαγραμματων.

4) Πιστοποιητικα εμπειριας για τους μηχανικους -κληρωτους που δουλευαν σε εργοταξια.

5) Αμεση επεμβαση αποτροπης κινδυνων απο φυσικες καταστροφες σε δυσβατες περιοχες,εκει που δεν παταγε εργολαβος.

κ.λ.π κ.λ.π

Τα κακα της

Αντιοικονομικη εκτελεση εργων (οχι παντα) κυριως λογω κακης νοοτροποιας των επι κεφαλης Στρατιωτικων.

Τριβες μεταξυ του πολιτικου προσωπικου και των επικεφαλης Στρατιωτικων.

Edited by KF
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

όσο ήμουν στο 724 ΤΜΧ  τα μηχανήματα δούλευαν σε δρόμους στα ορεινά της Ξάνθης

 

 

προσωπικά πιστεύω ότι η ΜΟΜΑ θα μπορεί να αναλάβει έκτακτες ανάγκες αποκατάστασης  δλδ έργα πρώτης γραμμής και κάποια στρατιωτικά έργα όπως κάνει τώρα με τη διάνοιξη τάφρου στον έβρο....

 

δεν πιστεύω να νομίζει κανείς ότι θα φτιάξει  ούτε τη γέφυρα του ΡΙΟΥ  ούτε να  φτιάξει το αεροδρόμιο των ΣΠάτων....η τον ΒΟΑ στην Κρήτη όταν αποφασίσουν....

 

 

στην τελική όλοι συμφωνούσαμε απόσο θυμάμαι ότι ΘΕΜΙΣ-ΟΣΚ-ΔΕΠΑΝΟΜ  έπρεπε να ενοποιηθούν......

 

μην αρχίσουμε πάλι στην λογική ΟΛΑ το κράτος

Link to comment
Share on other sites

Και ομως εφτιαξε το Στρατιωτικο-πολιτικο Αεροδρομιο της Λημνου εξ ολοκληρου (διαδρομος απο τους μεγαλυτερους !!).

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ......

απλά είναι θέμα κόστους.....στα μεγάλα έργα με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομένα δεν νομίζω να είναι πιο οικονομική η ΜΟΜΑ....

 

θεωρώ ότι η ΜΟΜΑ θα είχε άψογο ρόλο να κάνει έργα σε μικρά νησιά....σε παραμεθόριους  ...να προσλαμβάνει ΝΤΟΠΙΟΥΣ κατά προτίμηση χειμώνα να έχουν δουλειά ....επίσης  στα στρατιωτικά έργα.....

επίσης τη στιγμή της καταστροφής  ως πρώτη άμεση  ανάγκη.......

 

δεν είμαι υπέρ ούτε όλα στους ιδιώτες.....αλλά ούτε όλα στο κράτος....

 

 

 

στην τελική στην ΗΠΕΙΡΟ  για δεκαετίες  με της ΜΟΜΑ τα έργα είχαμε μείνει....ως προς την ΠΟΙΟΤΗΤΑ τα θεωρώ ΑΝΩ των τωρινών για εκείνης της εποχής τα δεδομένα

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι  εργολαβοι  οι  περισσοτεροι  αν  εννοεις  τους  αναδοχους  δεν  εχουν  μηχανήματα 

μεταπράτες   είναι    χαρτουρα  ανακατώνουν  προϋπολογισμούς  φουσκωνουν    και   βγαζουν  χρηματα  ,  οσο  για  την 

επιστημονικη  τους  καταρτιση   οι  περισσοτεροι   εχουν  να  ανοιξουν  βιβλιο  από  την  εποχη  των  φοιτητικών  χρονων  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

(+) στον loser και στον KF.

Να κάνω μια ερώτηση; Πόσους δρόμους ή γέφυρες της ΜΟΜΑ έχει πάρει το "ποτάμι" και πόσα έργα των μεγαλοεργολάβων;

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.