Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε ισχύ το αφορολόγητο όριο των 12.000 ευρώ για τα φετινά εισοδήματα


Engineer

Recommended Posts

Για ταμεία μπορει να ισχύσει το ίδιο δηλαδή να μην χρειάζεται να πληρώνει τα τρέχοντα για να μην τον πετάνε απο τη ρύθμιση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα η οφειλη παραμενει.

Πως θα ησυχασει?

   

Ας παραμένει . Αν δεν έχει συνέπειες ας παραμένει όπως παραμένει τόσο καιρό. Χωρίς την ύπαρξη καμιάς συνέπειας δεν υπάρχει  κίνητρο εξόφλησης . Εξαιρουνται κάτι μικροοφειλέτες που δε θέλουν να χρωστάνε το παραμικρό , αλλά αυτοι όλο και κάτι πληρωνουν όταν έχουν και δε τους πολυνιάζει για ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα εγω να μην υπαρχουν συνεπειες.

Αλλα πχ αν θελω να ρυθμισω 5000Ε (ασφαλιστικες εισφορες) και αν σου λεει οτι "αν δεν εισαι ενημερος για τα τρεχοντα (=2500Ε το εξαμηνο) βγαινεις απο τη ρυθμιση και σου επιβαλλονται οι οποιες προσαυξησεις", ποιος λογος να μπω στη ρυθμιση? Για να πληρωσω 2-3 δοσεις, ωστε να εχω ενημεροτητα και μετα παλι τα ιδια?

 

Σωτηρη, αυτος που εχει χρεος 1εκ, απλα δεν θελει να πληρωσει (σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις).

Εγω πιστευω οτι απο την οποια ρυθμιση θα εισπραξει το κρατος απο πολλους με μικρα ποσα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα εγω να μην υπαρχουν συνεπειες.

Αλλα πχ αν θελω να ρυθμισω 5000Ε (ασφαλιστικες εισφορες) και αν σου λεει οτι "αν δεν εισαι ενημερος για τα τρεχοντα (=2500Ε το εξαμηνο) βγαινεις απο τη ρυθμιση και σου επιβαλλονται οι οποιες προσαυξησεις", ποιος λογος να μπω στη ρυθμιση? Για να πληρωσω 2-3 δοσεις, ωστε να εχω ενημεροτητα και μετα παλι τα ιδια?

 

  Ουδεμία αντιρρηση για αυτά . Ωστόσο αυτά αποτελούν και μια απάντηση στο σχόλιο-παρατήρηση της κυρίας υπουργού. Οτι στη ρύθμιση μπήκαν χρέη κάπου 2 δισ , όσα δηλαδή ειναι τα ανείσπρακτα δύο μηνών και επομένως (αυτό δε το λέει ευθέως αλλά το υπονοεί ) είναι αποτυχήμένη η ρύθμιση.. Αν η κυρία υπουργός νομίζει ότι και θα εισπράξει και ανείσπρακτα δε θα συσσωρεύονται , με ρυθμίσεις σαν αυτές που έχει στο μυαλό της , τις οποίες δεν περιέγραψε βέβαια επακριβώς , αλλά μόνο ακροθιγώς , έδωσε ένα αδρό περίγραμμα ,πεδίον δόξης λαμπρόν. Ωστόσο θα διαψευσθεί , λαμβανομένης υπόψιν , της εμπειρίας που έχει συσσωρευθεί από παρόμοιρες πρακτικές των τελευταίων 25 ετών , που παρακολουθώ τα θεματα αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.