Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσιρώνης: Αλλάζει ο νόμος για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Εγω ποτε δεν καταλαβα τις εξαγγελιες και τις φαμφαρες...

Κανε ρε μαστορα ενα σχεδιο, φωναξε και 5 γνώστες να πουν την αποψη τους και μετα εξαγγελεις οτι γουσταρεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σωστο Terry αλλά έπρεπε να πει δυο πράγματα και να δώσει απαντήσεις αν θα τηρήσει τα μέχρι τώρα ψηφισμένα αν θα καταργήσει τον νόμο (αδύνατον) και τέλοσπάντων να καθησυχάσει όλους όσους ανησυχούσαν τι θα πράξει ως οικολόγος. Αν τώρα ξεκινήσει εξαγγελίες στυλ Ταγαρά, πχ σε μία βδομάδα ανεβαίνουν οι Α/Φ, το 50% για ενεργειακή αναβάθμιση, που τελικά ακόμη τα ψάχνουμε, τότε ναι να τον αρχίσουμε στις μαστοριές ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Ο στόχος είναι να υπάρχει καλύτερο πολεοδομικό αντιστάθμισμα για τις περιοχές που είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένες. Αν και δεν έχει ακόμη οριστικοποιηθεί το νέο πλαίσιο που θα κινείται ο νόμος, μια από τις σκέψεις είναι και η μείωση του συντελεστή δόμησης."

 

Δηλαδή, εγώ που έχω ένα αδόμητο οικόπεδο σε μία περιοχή που είναι γεμάτη αυθαίρετα, θα μου μειώσουν τον Σ.Δ. για "πολεοδομικό αντιστάθμισμα"; Καλά κατάλαβα;

Όχι · εσύ τα έχτισες · πάει πια . Απλά θα αναγκάσει τους υπόλοιπους , από εδώ και πέρα , να χτίσουν λίγότερο !  (όχι ότι συμφωνώ , αλλά εγώ έτσι το καταλαβαίνω αυτό που λέει ! ) . :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας μυρίζει δηλαδή νέο εισπρακτικό κόλπο το:   «…και η μείωση του συντελεστή δόμησης;;;;   Φτου τω  στόματι μου αλλά με την μείωση του Σ.Δ σε περιοχές με αυθαίρετα εγώ βλέπω αυτόματα μοιραία αύξηση του συντελεστή υπέρβασης Υ.Δ. του Παραρτ. Α΄   με αποτέλεσμα την ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ γι αυτούς που θα δηλώσουν με την νέα version του νόμου. Μην πούμε και για την από παλαιά κυοφορούμενη κατάργηση δόμησης στα εκτός σχεδίου όπου τότε πλέον ο συντ. Υ.Δ  Παραρτ. Α΄  για τα εκτός σχεδίου αυθαίρετα θα εκτιναχθεί στο max 1,9 !!!!.

 Εξ ου και το καθησυχαστικό : «…όσοι από τους ιδιοκτήτες αυθαιρέτων έχουν υποβάλλει φακέλους για την τακτοποίηση δεν πρόκειται να θιγούν από τις ρυθμίσεις του νέου νόμου.» ……

Αλλά δεν πειράζει, είναι για το περιβάλλον ρε γα@#το........!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν ο αναπληρωτής υπουργός έχει την παραμικρή ιδέα σχετικά με το περιεχόμενο του Παραρτήματος Α και την ΥΔ. Ακόμα και αν γνωρίζει και προχωρήσει σε κάτι τέτοιο το μόνο που θα καταφέρει είναι να σταματήσουν να γίνονται δηλώσεις ή να θησαυρίσουν οι μηχανικοί που τα δηλώνουν όλα φτηνά και συμφέρουν.

Το μείζον θέμα με τα σκυλόσπιτα θα διευκρινιστεί άραγε με το νέο νόμο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν ο αναπληρωτής υπουργός έχει την παραμικρή ιδέα σχετικά με το περιεχόμενο του Παραρτήματος Α και την ΥΔ. Ακόμα και αν γνωρίζει και προχωρήσει σε κάτι τέτοιο το μόνο που θα καταφέρει είναι να σταματήσουν να γίνονται δηλώσεις ή να θησαυρίσουν οι μηχανικοί που τα δηλώνουν όλα φτηνά και συμφέρουν.

 

 

Μην επαναπαύεσαι, θα έχει κι αυτός το στρατευμένο επιτελείο του όπως όλοι. Για να ανιχνεύσεις τις νέες ιδέες τους ισχύει απλά το "follow the money".  Όσο για τον κοσμάκη τι άλλο να  κάνει από το να δηλώσει όταν έχει και να μεταβιβάσει…

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζει πως με τις εξαγγελιες για μειωση του ΣΔ θα τρεξουν να νγαλουν αδειες να τον κατοχυρωσουν. Ετοιμαστειτε ανοιγουν οι δουλειες

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με τρελαίνει είναι ότι αν παρακολουθήσετε σήμερα τίς εξελίξεις βρισκόμαστε σε απίστευτα δύσκολη θέση, καμιά σχέση με αυτά που έλεγαν και υπόσχονταν και ενώ πρέπει τουλάχιστον να βρούν τρόπο να ανακάμψει η χώρα, ασχολείται ο υπουργός να ξαναλλάξει τον νόμο των αυθαιρέτων μάλιστα με προτεραιότητα, μόνο και μόνο για να λέμε, νόμο Σουφλιά,  Μπιρμπίλη, ..... και νόμο Τσιρώνη. Έλεος. η χώρα έχει τόσα προβλήματα να ασχοληθούν άμεσα και με προτεραιότητα και όχι αυτό , που τουλάχιστον έχει την έγκριση του ΣΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

έφαγε ο . Μπαρουφ το πρώτο κρύο ντους Ευρώπη και ο Τσίπρας κοντά, μη χάσει. Και τα λεφτά θα πάνε, θα πάνε στην πιο Πράσινη ανάπτυξη!

 

σημ: να πετάγεται ένας ανά διαστήματα, να πετάγεται και να φωνάζει Ουαου!

 

Και εντάξει κ. καλή η ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, αλλά μιλάμε για πολύ ανάπτυξη. Οχι μόνο περιοχές με συντελεστή 3,6 θα γίνουν πιο πράσινες, αλλά για τις νέες που χτίζονται θα ψηφιστούν μικρότεροι συντελεστές ώστε να έχουμε πιο ΠΡΑΣΙΝΗ ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.