Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυροσβεστική Διάταξη 3/2015


peratis

Recommended Posts

1) Επιβάλλεται, κανονικά. Απλά τα λέει λίγο μπερδεμένα εκεί, και δεν γίνεται αντιληπτό με την πρώτη!

 

Χωρίς να θέλω να αμφιβητήσω τα λεγόμενα σου, πιστεύω πως έτσι όπως είναι γραμμένο, για ένα κατάστημα που δεν επιβάλλεται η ύπαρξη μόνιμων συστημάτων κατάσβεσης παρά μόνο τοπικής κατάσβεσης, μας λέει πως δεν επιβάλλεται η μελέτη. Άλλα θέλαν να πουν και άλλα λένε, ποιος ξέρει...

 

Για να ισχύει αυτό που αναφέρεις, θα το έγραφε έτσι:

 

β. Από την ανωτέρω υποχρέωση εξαιρούνται οι παρακάτω περιπτώσεις:
i. Χώροι συνάθροισης κοινού για τους οποίους δεν επιβάλλονται από την παρούσα μόνιμα συστήματα πυροπροστασίας.-
 
Άρα όταν έχω έστω και ένα τοπικό μόνιμο, πρέπει να ετοιμάσω μελέτη. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται στο κείμενο ειδική αναφορά για εξαίρεση...
 
Λέει:
 
β. Από την ανωτέρω υποχρέωση εξαιρούνται οι παρακάτω περιπτώσεις:
i. Χώροι συνάθροισης κοινού για τους οποίους δεν επιβάλλονται από την παρούσα μόνιμα συστήματα πυροπροστασίας εξαιρουμένου του συστήματος τοπικής κατάσβεσης.
 
Άρα σε ένα κατάστημα που δεν απαιτούνται μόνιμα μέσα παρά μόνο ένα τοπικό σύστημα στην ψησταριά πχ. (παραβλέπεται η επιβολή ύπαρξης του) δεν απαιτείται μελέτη.
 

 

 

2) Απ΄ότι μπορώ να καταλάβω εγώ από αυτό τουλάχιστον που λέει, δεν απαιτείται η μελέτη, αλλά λέει ότι χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να προσκομίσει .... κλπ (στην γ. i.  παράγραφο)

    που όμως είναι σαν να κάνεις μελέτη, αφού όλα αυτά που λέει ότι απαιτούνται τα αναγράφει η μελέτη. (άσε που ποιος ιδιοκτήτης θα κάτσει να κάνει όλα αυτά - και δεν ξέρει - και δεν θα πρεπε και να ξέρει)

 

Δεν το αναφέρει ως μελέτη, αλλά πρέπει να υπολογίσει θεωρητικούς πλυθησμούς, να ετοιμάσει κατόψεις....τί είναι ο κάβουρας και τί το ζουμί του.

Και για να επανέλθω και στο προηγούμενο, όταν θα πληρώσει μηχανικό για να τα ετοιμάσει όλα αυτά, το να απεικονίσει ένα τοπικό σύστημα και να δωθεί μια τεχνική περιγραφή είναι τόσο μεγάλο έξοδο; Κακώς έβαλαν την εξαίρεση πιο πάνω, πραγματικά μπάζει ως κείμενο από παντού..

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο σημείο που ζητάει δείκτες πυραντίστασης έχω το εξής θέμα:

 

Στέγη έχω ξύλινα δοκάρια και επικάλυψη κεραμίδια. Τι δείκτη βάζω για αυτά τα δύο υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που ζητάει δείκτες πυραντίστασης έχω το εξής θέμα:

 

Στέγη έχω ξύλινα δοκάρια και επικάλυψη κεραμίδια. Τι δείκτη βάζω για αυτά τα δύο υλικά;

Κοίτα λίγο το άρθρο 14 στο ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ: 71/88

Κανονισμός πυροπροστασίας των κτιρίων.

(ΦΕΚ 32/Α/17-2-88)

 

Το ξύλο αν δεν κάνω λάθος δεν έχει καθόλου δείκτη πυραντίστασής εκτός αν είναι εμποτισμένο με κάποιο πυράντοχο υλικό.

Εκεί μπαίνει ο δείκτης που μας δείνει ο κατασκευαστής.

Edited by Tants
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Tants!

 

Εκεί έχω κολλήσει... Είναι απλό ξύλο. Τι δείκτη να βάλω; μηδενικό; δεν θα υπάρξει πρόβλημα για έκριση της μελέτης;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Tants!

 

Εκεί έχω κολλήσει... Είναι απλό ξύλο. Τι δείκτη να βάλω; μηδενικό; δεν θα υπάρξει πρόβλημα για έκριση της μελέτης;

Μίλησα με το γραφείο πυρασφαλείας της περιοχής μου γιαυτό το ζήτημα και μου είπαν οτι το ξύλο το υπολογίζουν σαν το χαρτί με μηδενικό δείκτη

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω την συγκεκριμενη διαταξη και μ εχει πιασει καταθλιψη πραγματικα απο το νοητικο επιπεδο των νομοθετων σ αυτη την χωρα :

 

Απο που να πρωτοξεκινησω και τι ν αφησω.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ΣΤΚ ειναι απο τα κορυφαια παντως. Την πρωτη φορα που το διαβασα επανηλειμμενα, μ'επιασε σπαστικο γελιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Απορία αν έτυχε σε κάποιον. Αν υπάρχει μελέτη με την 3/81 για ΧΣΚ και το Πιστοποιητικό έληξε. Θα γίνει η ανανέωση του με την διαδικασία των Υ/Δ ή θα ζητηθεί νέα μελέτη με την 3/15 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.