Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έως τον Ιούνιο σε λειτουργία το Ηλεκτρονικό Περιουσιολόγιο


Engineer

Recommended Posts

 

 

Διάβαζε με προσοχή:

 

Όταν χρωστάς σε μία τράπεζα και δεν μπορείς να αποπληρώσεις το δάνειο ποια είναι η διαδικασία; Σου κάνει κατάσχεση. Δλδ μπαίνουν μέσα με ένταλμα οι εκτιμητές και καταγράφουν τα περιουσιακά στοιχεία που έχεις στο ακίνητο και επίσης γυρνάνε όλα τα υποθηκοφυλακεία (τώρα κτηματολόγια) και βρίσκουν όλα τα ακίνητά σου. Αυτά τα εκποιούν κατόπιν σε πλειστηριασμούς αντί πινακίου φακής.

Ε, το ίδιο γίνεται και τώρα, απλώς επειδή έχουμε κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας" σε βάζουν να τα δηλώσεις μόνος σου. 

 

 

Ναι οκ αλλά άμα είσαι στις υποχρεώσεις σου εντάξει πως θα ελέγξουν (το έναυσμα πες) αν ΔΕΝ έχεις δηλώσει πίνακες που ίσως έχεις στο σπίτι σου? Θα μπαίνουν από σπίτι σε σπίτι αλλά γκεστάπο?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν θέλεις να δηλώσεις έργα τέχνης που έχεις σπίτι σου μπορείς να μην τα δηλώσεις, αλλά αν τα ανακαλύψουν αργότερα κινδυνεύουν με κατάσχεση.

 

Συνεπώς, για τα αδήλωτα έργα τέχνης:

- δεν θα τολμάς να ισχυριστείς ότι τα έχεις όπως επίσης το ίδιο θα κάνουν και τα παιδιά σου, τα εγγόνια σου, κτλ. 

- δεν θα μπορείς να τα ασφαλίσεις για κλοπή, φωτιά, κτλ. επειδή λογικά η ασφαλιστική θα ενημερώσει και το κράτος.

- δεν θα μπορείς να τα πουλήσεις (επίσημα), αφού τα έχεις αδήλωτα θα πρέπει να σε πληρώσουν σε "μαύρα". Αν είναι μεγάλης αξίας θα είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί αρκετό μετρητό για να σε πληρώσει ο αγοραστής.

 

 

Τίθεται ακόμα το θέμα δωρεά. Αν π.χ. δωρίσω έναν πίνακα σε κάποιον, θα πρέπει να πληρωθεί κάποιος φόρος από εμένα ή τον αγοραστή;

 

Τι γίνεται αν κάποιος φτιάχνει μόνος του έργα τέχνης; Θα φορολογείται για τα απούλητα μετά από 4 χρόνια, όπως φορολογούνται οι κατασκευαστές; 

Τι γίνεται με την τιμή έργων τέχνης που πωλούνται με πληστηριασμό; Σήμερα μπορεί να κοστίζει 10, αύριο 20, μεθαύριο 15.

 

 

Υ.Γ.

Για αποφυγή παρεξήγησης, το μέτρο του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου το εγκρίνω και θα χαρώ να εφαρμοστεί αν εφαρμοστεί σωστά και δίκαια.

Αναφέρω κάποιες ανησυχίες μου ελπίζοντας πως κάποιος θα τις διαβάσει, θα τις μεταφέρει στους νομοθέτες και με το καλό θα προλάβουν τυχόν αδικίες όταν εφαρμοστεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά άμα είσαι στις υποχρεώσεις σου εντάξει πως θα ελέγξουν (το έναυσμα πες) αν ΔΕΝ έχεις δηλώσει πίνακες που ίσως έχεις στο σπίτι σου? Θα μπαίνουν από σπίτι σε σπίτι αλλά γκεστάπο?

Σωστά το λες. Αν ένας άνθρωπος είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του απέναντι στο κράτος δεν θα έπρεπε κανονικά να του ζητούν δήλωση περιουσιακών στοιχείων.

Για να ζητάνε όμως δηλώσεις περιουσιακών στοιχείων όλων των πολιτών, συνεπών και μη, σημαίνει ότι κανείς πλέον δεν θεωρείται ιδιοκτήτης της περιουσίας του. Κάποτε αγόρασες νόμιμα, όταν μάλιστα κόστιζαν ένα σκασμό λεφτά, κάποια πολύτιμα αντικείμενα σε τιμή α. Μετά από 20 χρόνια με ποια τιμή θα στα φορολογήσει και μάλιστα μέσα σε συνθήκες αποπληθωρισμού όταν η αξία τους είναι α/100; Μήπως υπάρχει κάπου κάποια σταθερή αξία; Τι είναι σταθερό; Ο χρυσός μήπως; Τα δολάρια; Ο χαλκός; Τι; Τρίχες κατσαρές. Παραλογισμός. Απλώς λοιπόν η φορολογία είναι πρόσχημα. Κάθε φορά θα πληρώνουμε με τη μορφή φόρου μέρος των κρατικών τοκοχρεολυσίων. Αυτό είναι όλο. Σε περίπτωση που δεν πληρωθούν φρουπ...Πάνε ότι έχεις και δεν έχεις.     

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς πάντως το θέμα έχει φέρει μεγάλη αναστάτωση μιας και αγοράστηκαν από την μητέρα μου παλαιότερα με όλες τις νόμιμες διαδικασίες αρκετά έργα τέχνης...Τώρα πως θα δικαιολογηθεί η φορολογία αυτών με το τότε μεγάλο εισόδημα ή με το τωρινό σαν συνταξιούχος? Με λίγα λίγα πάρε το αυγό και κούρευτο ένα θέμα δεν ξέρω τι θα γίνει...μάλλον πάει για αβαβά το θέμα γιατί προβλέπεται μπλέξιμο... 

Link to comment
Share on other sites

@akius:

προσωπικά πιστεύω  ότι θα πιάσουν μόνο τους στόκους.....αλλά στόκος με πολλά μαύρα  δύσκολο το βλέπω....

Τους στόχους κυνηγάνε να πιάσουν, τους στόχους... :wink:


@sdim:

Αναφέρω κάποιες ανησυχίες μου ελπίζοντας πως κάποιος θα τις διαβάσει, θα τις μεταφέρει στους νομοθέτες και με το καλό θα προλάβουν τυχόν αδικίες όταν εφαρμοστεί το σύστημα.

Υποθέτω ότι θα βγει σε διαβούλευση, πες τα και εκεί.
Ή μήπως θα πάει κατεπείγον; :sad:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς πάντως το θέμα έχει φέρει μεγάλη αναστάτωση μιας και αγοράστηκαν από την μητέρα μου παλαιότερα με όλες τις νόμιμες διαδικασίες αρκετά έργα τέχνης...Τώρα πως θα δικαιολογηθεί η φορολογία αυτών με το τότε μεγάλο εισόδημα ή με το τωρινό σαν συνταξιούχος? Με λίγα λίγα πάρε το αυγό και κούρευτο ένα θέμα δεν ξέρω τι θα γίνει...μάλλον πάει για αβαβά το θέμα γιατί προβλέπεται μπλέξιμο... 

 

Λογικά όταν θα βγούν όλοι οι νόμοι τα ΠΔ και οι εγκύκλιοι που θα αφορούν το περιουσιολόγιο. Να απευθύνεις γραπτή ερώτηση με αίτημα στο ΥΠ.ΟΙΚ και θα σου απαντήσουν γραπτώς. Παίζει να το κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

κι επειδή τα λεφτά από τον αντισυνταγματικό ΕΝΦΙΑ δεν φτάνουν για να πληρώσουν αυτά που έφαγαν και τρώνε οι διαχειριστές της εξουσίας (κόματα, κανάλια, παε) και οι τράπεζες

θα μπεί και άλλη μια αντισυνταγματική φορολογία ("κούρεμα") των κινητών αξιών

με την ίδια λογική που φορολογούν περιουσία που ΔΕΝ αποδίδει εισόδημα (ο ΕΝΦΙΑ σε ιδιοκατοίκηση και ξενοίκιαστα, και ο κάθε ΕΝΦΙΑ όπως και να τον βαφτίσουν)

με την ίδια λογική θα φορολογήσουν τον πίνακα, το τούρκικο πεντόλιρο της γιαγιάς απ' τη Σμύρνη, το αυτοκίνητο, το χρυσό ρολόι του παπού, το Βερσάτσε γαμπριάτικο και τα φιλντισένια μανικετόκουμπα (τα φουλάρια μάλλον θα εξαιρεθούν)

και θάχουμε "συνταγματική" ισότητα στην αντισυνταγματική φορολογία

όχι επί εισοδημάτων αλλά επί ήδη φορολογηθέντων κινητών και ακινήτων περιουσιακών στοιχείων

κατ' εντολή της Μέρκελ που μετράει το "λίπος" των ελλήνων

και θα σου πουν φέρε τώρα ένα 10% ως έκτακτο μέτρο για τη σωτηρία της χώρας (κι άμα δεν τόχεις σε μετρητό, άντε στο μοναστηράκι για ρευστοποίηση)

και το έκτακτο θα γίνει μόνιμο (όπως ΕΕΤΗΔΕ-ΕΝΦΙΑ-ΦΜΑΠ) μέχρις εξαντλήσεως δηλ. μέχρι πλήρους δήμευσης

και ναι θα καταργηθεί το άσυλο για να ελεγχθεί η ακρίβεια της δήλωσης με τη γκεστάπο (ίσως και με τους 5000 γερμανούς εφοριακούς που ζήτησε ο μπαρουφάκης για τεχνική υποστήριξη)

προοδευτική κυβέρνηση, το άλλο με τον Τοτό?

 

υ.γ.1 Κωσταντίνε αυτό που έγραψες είναι η ουσία "κανείς πλέον δεν θεωρείται ιδιοκτήτης της περιουσίας του". 

γιατί άραγε? μήπως την έχουν ήδη υποθηκεύσει για να "ανακεφαλαιοποιήσουν" τις τράπεζες, ή για να πάρουν τα θαλασσοδάνεια που πήραν?

(έντιτ.. τώρα είδα ότι το είχες γράψει στο άλλο θρεντ -όπως κι εγώ εξάλλου)

 

υ.γ.2 Ως δότης οργάνων πρέπει να τα δηλώσω κι αυτά στις κινητές αξίες? (έτσι για να μπορώ να πώ "πάρτε τ' @@@ μου")

Edited by imhotep
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή θέλουν να μας φορτώσουν το δημόσιο χρέος , χρειάζεται το περιουσιολόγιο . Οτι είναι πιό δίκαιο , από την φορολόγηση ΜΟΝΟ των ακινήτων , είναι . Και στην Αμερική όλοι γνωρίζουν την περιουσία του καθενός , αλλά εδώ χρειαζόμαστε ριζικές αλλαγές στο κράτος και στην νοοτροπία γιά να ισχύσουν αυτά .

 

Οσο δεν γίνεται κάθαρση , δεν υπάρχει ηθική βάση γιά τους φόρους . Αλλά υποτίθεται εδώ είναι και το θέμα του περιουσιολογίου .

Πρέπει να αρχίσουν το ψάξιμο . ΔΥ με περιουσία ακίνητη και κινητή εκατομμυρίων θέλει σκίσιμο . Πολιτικοί επίσης  .

 

Βέβαια υπάρχει το θέμα των οφ-σορ , που δεν ξέρω πως θα το λύσουν , αλλά και των διαφόρων εταιρειών . Το θέμα είναι ότι σου λέει , αν δεν το δηλώσεις , μην το εμφανίσεις ποτέ .

 

Κάποιοι που έχουν ζήσει έξω , ας μας πουν τι ισχύει εκεί γιά την περιουσία και πόσο διαφανή είναι τα πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

υ.γ.1 Κωσταντίνε αυτό που έγραψες είναι η ουσία "κανείς πλέον δεν θεωρείται ιδιοκτήτης της περιουσίας του". 

γιατί άραγε? μήπως την έχουν ήδη υποθηκεύσει για να "ανακεφαλαιοποιήσουν" τις τράπεζες, ή για να πάρουν τα θαλασσοδάνεια που πήραν?

(έντιτ.. τώρα είδα ότι το είχες γράψει στο άλλο θρεντ -όπως κι εγώ εξάλλου) Αν διαβάσεις τις προηγούμενες δανειακές συμβάσεις θα δεις ότι υποθηκεύεται η περιουσία του δημοσίου, (ακίνητα, εδάφη, χρυσός και συναλλαγματικά αποθέματα) το υπέδαφος που κατέχει και γενικά όλες οι πλουτοπαραγωγικές του πηγές αλλά και οι ιδιωτικές περιουσίες. Τι σημαίνει αυτό με τις ιδιωτικές περιουσίες; Απλά είχαν δεχθεί οι Ελληνικές Κυβερνήσεις την άρση της ασυλίας της ιδιωτικής περιουσίας. Με αυτόν τον τρόπο αν κάποιος δεν χρωστάει σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα αλλά δεν έχει αποδώσει στο κράτος (κατ' επέκταση στους δανειστές) φόρους ή εισφορές ασφαλιστικών ταμείων ή κάτι άλλο γίνεται κατάσχεση της περιουσίας του. 

 

υ.γ.2 Ως δότης οργάνων πρέπει να τα δηλώσω κι αυτά στις κινητές αξίες? (έτσι για να μπορώ να πώ "πάρτε τ' @@@ μου")

Κορυφαίο. Αυτοί που έχουν μόνο τ' @ρ..δι@ τους θα είναι οι κερδισμένοι της υπόθεσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.