Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός δημόσιος υπάλληλος και προοπτικές


Recommended Posts

Φιλε Costav.Μονο οι μονιμοι δημοσιοι υπαλληλοι ορκιζονται .Οι συμβασιουχοι οχι.Ομως οσο αφορα την εργασια εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις με τους μονιμους (βλεπε αλλο σημειο του Φορουμ)

Link to comment
Share on other sites

Ο κώδικας δημ. υπαλλήλων λέει ότι:

 

1. Στις διατάξεις του παρόντος Κώδικα υπάγονται οι πολιτικοί διοικητικοί υπάλληλοι του κράτους και των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου.

 

Πολλοί συμβασιούχοι εργαζόμενοι στο δημόσιο θα ήθελαν να χαρακτηριστούν "πολιτικοί διοικητικοί υπάλληλοι του κράτους και των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου".

Ξέρεις κανέναν τρόπο που θα μπορούσαν οι συμβασιούχοι δημόσιοι υπάλληλοι να αποκτήσουν αυτή την πολυπόθητη ιδιότητα του "υπαλλήλου του κράτους" και όχι του π.χ. "Μηχανικού με σύμβαση Εργου" ;

 

Το στοιχείο που διαφοροποιεί τον μόνιμο από τον μη μόνιμο είναι εάν η σχέση εργασίας είναι δημοσίου δικαίου (μόνιμος) ή ιδιωτικού δκαίου (συμβασιούχος). Ο κώδικας (και ειδικά η διάταξη περί μη άλλης εργασίας) ισχύει για μόνιμους. Ειδάλλως πώς θα μπορούσε ένας μηχανικός με σύμβαση Εργου να συνάψει σύμβαση έργου με το Δημόσιο, αν δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας;

 

Σε ποιό άλλο σημείο του φόρουμ έγινε παρόμοια συζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

επίσημα, δεν μπορείς να κάνεις τον ελεύθερο επαγγελματία. Μόνο και μετά από υπηρεσίακό συμβούλιο, μπορείς να πάρεις εξαίρεση/άδεια για να κάνεις πχ. την μελέτη σε συγγενή Α & Β βαθμού για οικοδομική άδεια.

 

στην πράξη, μία βόλτα σε κάποια υπηρεσία που απασχολεί μηχανικούς θα δείς πολλά....

 

για ΔΕΚΟ τα πράγματα διαφοροποιούνται λίγο.

 

Αν είσαι μετά 1.1.93 ασφαλισμένος είσαι μόνο ΤΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ πλεόν) και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ να αλλάξεις σε ασφάλιση δημοσίου. 1000%.

 

πάντως γνώμη μου είναι να το σκεφτείς καλά πριν μπλέξεις με το δημόσιο, γιατί οι αλλαγές και όχι μόνο στην μονιμότητα θα είναι πολλές και αναμένονται σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

συμφωνώ με τον "lefterism" και στα δύο ερωτήματα που βάζεις.

Επίσης, Αν είσαι ασφαλισμένος μέχρι 31/12/1992 έχεις να επιλέξεις και το καθεστώς της "διπλής ασφάλισης". Δηλ. της ασφάλισης και σύνταξης του δημοσίου, συν τον κλάδο κύριας σύνταξης (ΚΚΣ) του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ μαζί με το επικουρικό και μπορείς να επιλέξεις από που θα έχεις υγειονομική κάλυψη. Αρκετά υψηλές όμως οι κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Θέλω να ρωτήσω τι γινεται για τους Μηχανικους ΙΔΟΧ? Παρατάνε τα έργα τους στην μέση?

Οκ σε προσλαμβάνει το δημόσιο για 5 μήνες. Με το ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται? Σου δίνουν ε΄σενα κατευθείαν τα χρήματα να τα πληρώσεις? Τα πληρώνουν αυτοί?

Μπορείς να συνεχίσζεις το έργο σου και ιδιωτικά?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω τι γινεται για τους Μηχανικους ΙΔΟΧ? Παρατάνε τα έργα τους στην μέση?

Οκ σε προσλαμβάνει το δημόσιο για 5 μήνες. Με το ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται? Σου δίνουν ε΄σενα κατευθείαν τα χρήματα να τα πληρώσεις? Τα πληρώνουν αυτοί?

Μπορείς να συνεχίσζεις το έργο σου και ιδιωτικά?

 

οταν εργαζεσαι με ΣΟΧ δουλεύεις κανονικά και σαν ΕΕ εκτός αν λέει κάτι διαφορετικό η σύμβαση. Όσον αφορά το ΤΣΜΕΔΕ ισχύει ό,τι ισχύει για μισθωτούς γιατί στην ουσία είσαι μισθωτός

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Χρονια Πολλα και Καλη χρονια σ ολους. Ειμαι νεος διπλωματουχος Μηχανολογος κ Αεροναυπηγος Μηχανικος και εδω και 2 περιπου μηνες εχω τελειωσει και το στρατιωτικο. Επειδη η οικονομικη μου κατασταση ειναι αρκετα κακη με συνεπεια να μην εχω βγαλει την αδεια ασκησεως επαγγελματος απο το ΤΕΕ. Θα ηθελα να ρωτησω , σε περιπτωση που θελησω να απασχοληθω στο δημοσιο τομεα π.χ 8μηνες συμβασεις, ειναι αναγκαιο να βγαλω την αδεια;; Δεν θα ηθελα να γινω μονιμος στο δημοσιο τομεα....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν η προκήρυξη ζητάει άδεια άσκησης δεν έχεις δικαίωμα συμμετοχής. Αυτά πάντως είναι ημίμετρα μην ασχολείσαι με συμβάσεις δημοσίου

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι καθε ειδους συμβασεις ειναι μια καλη αρχη αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις δικη σου δουλεια.Αν δε το κυνηγας θα υπαρχει σχεδον παντα μια θεση με συμβαση.Αρκει να μην εχεις θεμα το που θα πας. Οσο αφορα την αδεια ασκησεως ειναι υποχρεωτικη για να προσληφθεις σαν μηχανικος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.