Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί ενδοδαπέδιας θέρμανσης


sdim

Recommended Posts

On 13/12/2016 at 6:47 ΜΜ, nzerman said:

Αν επιθυμεί κανείς κάτι καλύτερο από την θερμόπλακα, η επιπλεόν θερμομόνωση (πέραν της θερμόπλακας) πρέπει να μπει υποχρεωτικά κάτω από την μπαζόπλακα ισογείου (μεταξύ μπετόν και μπαζώματος). 

Έχει αυτό κανένα νόημα;

 

Η επιπλέον θερμομόνωση μπορεί να μπει κάτω από τη μορφόπλακα-πλάκα κόμβων (ή όπως αλλιώς λέγεται).

Επίσης, αντί για μορφόπλακα μπορεί να μπει κλασικό μονωτικό κατάλληλο για δάπεδα και από πάνω να στρωθεί η ενδοδαπέδια με άλλο τρόπο,

πχ με πλέγμα http://www.idealtherm.gr/wp-content/uploads/2012/12/idealtherm_metaliko_plegma.png

ή με ράγες https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwis6Z69-fHQAhVB7xQKHegnDqAQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.interen.gr%2Findex.php%2Fproionta%2Fproduct%2F3742-rehau_raufix&psig=AFQjCNHJ_m2fYnpus-RLjiTZwBhidFBxmA&ust=1481745272169418

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως η δέυτερη λύση με το κλασικό μονωτικό είναι καλύτερη. Βέβαια η υλοποίηση θα χρειαστεί κάποιον που γνωρίζει καλά την δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν ότι αυτές οι λύσεις είναι πιο κατάλληλες για μεγάλους χώρους, όπου τα κυκλώματα είναι καθαρά ορθογωνικά σε κάτοψη. Σε σπίτια, αν υπάρχουν πολλές εσοχές (και εξοχές) από κολώνες κλπ είναι δύσκολο να στρώσεις παντού. Εκεί, τοπικά θα ξεφύγεις και θα καρφώσεις τον σωλήνα απευθείας στη μονωση με κατάλληλα δίχαλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη και χρόνο ρίξε μια ματιά. 

Ο μηχανολόγος (και φίλος) έχει φύγει στη Μέση Ανατολή και με άφησε να το λύσω μόνος το πρόβλημα. 

plan.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.

Αυτά που επισύναψες είναι σχέδια. Περίμενα να δω φώτο εγκατάστασης με το συγκεκριμένο σύστημα (ράγες), καθώς μιλούσα για το κατά πόσο είναι εύκολο στην εγκατάσταση και την προσαρμογή στη γεωμετρία του χώρου.

Για δες λίγο το κύκλωμα C3 του υπνοδωματίου Γ.

Είναι λάθος σχεδιασμένο (περνάνε σωλήνες μέσα από τοίχο) και έχει περιοχή χωρίς σωληνώσεις στην είσοδο.

Το κύκλωμα κατασκευάζεται εύκολα όπως είναι σχεδιασμένο. Αν το έκανες με τις διορθώσεις που αναφέρω παραπάνω θα ήταν πολύ πιο δύσκολο στην κατασκευή.

Επίσης δες το C20 (κάτω αριστερά). Είναι μπελαλίδικο να κατασκευαστεί έτσι με ράγες. (Μπορεί βέβαια να κατασκευαστεί διαφορετικά και να απλουστευτεί η διαδικασία, αλλά το αναφέρω σαν παράδειγμα)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι τους συναδελφους Μηχανολογους που εχουν εγκαταστησει ενδοδαπεδια με επιπλεον δυνατοτητα για ΖΝΧ.  Οι Monoblock  π.χ.  Α.Θ. Yutaki της Ηitachi εχουν αυτη την δυνατοτητα για απευθειας παραγωγη ζεστου νερου , ομως στην πραγματικοτητα θα χρειαστουμε μαλλον τρίοδη και ΑΑΑΑΑΝ δουλεψει ικανοποιητικά...Κατα πόσο ειναι σωστο αυτο και κατα ποσο απαραιτητο ειναι ενα δοχειο ζεστου νερου ?

 

Το γενικο ερωτημα επομενως ειναι κατα ποσο λειτουργικη ειναι μια εγκατασταση θερμανσης με Α.Θ. χαμηλων θερμοκρασιων (=ενδοδαπεδια) με επιπλεον ζητηση για ΖΝΧ.

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου από μια monoblock Α.Θ. άλλης γνωστής εταιρείας (με συμπιεστή επίσης καθοδηγούμενο από inverter) είναι ότι δεν μπορεί να λειτουργεί παράλληλα η ενδοδαπέδια θέρμανση με την παραγωγή Ζ.Ν.Χ. Και αυτό διότι η Ε/Δ απαιτεί νερό με θερμοκρασία προσαγωγής περίπου 30oC - 35oC ενώ η σερπαντίνα του Boiler μπορεί να δουλέψει αποτελεσματικά με θερμοκρασία προσαγωγής 50oC - 55oC. Καταλαβαίνεις ότι οι θερμοκρασίες των 35oC και των 55oC είναι τελείως ασυμβίβαστες μεταξύ τους, άρα πρέπει να διακοπεί η λειτουργία της θέρμανσης για την παραγωγή Ζ.Ν.Χ. Ναι χρειάζεται οπωσδήποτε τρίοδη, ή δύο δίοδες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τεχνικη λυση για να λειτουργουν και τα δυο μαζι.

Η ιδια λυση επιτρεπει το καλοκαιρι ταυτοχρονη λειτουργια fcu (7o προσαγωγη) και ΕΔ (18ο προσαγωγη)

Η λυση ειναι τριοδη αναμικτικη αντισταθμισης ( το εχω εφαρμοσει στο σπιτι μου)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να υπάρξουν πολλές τεχνικές λύσεις αν τα ηλεκτρονικά της Α.Θ. μπορούσαν να αντιληφθούν σωστά τις θερμοκρασιακές μεταβολές του όλου κυκλώματος. Στη δική μου περίπτωση μια παρόμοια πατέντα οδήγησε τον συμπιεστή της Α.Θ. σε υπερλειτουργία και φυσικά σε υψηλή κατανάλωση ρεύματος και αυξημένη στάθμη θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 24/12/2016 at 7:55 ΠΜ, antloukidis said:

Υπαρχει τεχνικη λυση για να λειτουργουν και τα δυο μαζι.

Η ιδια λυση επιτρεπει το καλοκαιρι ταυτοχρονη λειτουργια fcu (7o προσαγωγη) και ΕΔ (18ο προσαγωγη)

Η λυση ειναι τριοδη αναμικτικη αντισταθμισης ( το εχω εφαρμοσει στο σπιτι μου)

Επιβεβαιώνω τα γραπτά μου, καθώς ξεκίνησε η λειτουργία, με μεγάλη επιτυχία, σε ψύξη εδώ και ένα μήνα περίπου.

Προσαγωγή στα FCU 8 - 10 oC και συγχρόνως στο ενδοδαπέδιο 20 - 21 οC. (δεν παρατηρήθηκε καμία υγροποίηση στο πάτωμα - εσωτερική υγρασία περίπου 40-45%)

Με εξωτερική θερμοκρασία 37 - 38 οC και ρύθμιση εσωτερικής 26 οC το FCU στο σαλόνι έφτασε το set point σε 2 ώρες λειτουργίας και από κεί και πέρα λειτουργούσε σε χαμηλή ταχύτητα για 10 λεπτά και διέκοπτε την λειτουργία για 20 λεπτά.

Η απόδοση του ενδοδαπέδιου είναι πολύ γρήγορη σε σχέση με τη λειτουργία σε θέρμανση και βέβαια το μεγάλο όφελος είναι η συντήρηση ψύξης για 20 λεπτά ανά 30, χωρίς τη λειτουργία του FCU.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.