Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Τώρα το θυμήθηκα για το ότι δεν είχαμε καταλήξει.

 

Τωρα για αυτό που ρωτάς:

1) Το ότι δεν έχει σχέση προκύπτει από τον νόμο (Ν.Δ. 3323/55, την ΠΟΛ.1204/31.5.93) που τον προκαταβλητέο αυτό φόρο τον συσχετίζει ως προς την επιβολή του και την απόδοσή του πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δημοσίου. 

Δεν αναφέρει σχέση με την τιμολόγηση (χρονικά) ή την πληρωμή της αμοιβής (χρονικά), παρά μόνο ως ποσοστό της αμοιβής.

Εγώ γιατί να το συνδέσω ??

 

2) Για το * που έχεις:

Τιμολόγηση (δηλ. παραστατικό) γίνεται με την ολοκλήρωση της υπηρεσίας (ή για το μέρος της υπηρεσίας που έχει παρασχεθεί ή για το μέρος του έργου που έχει ολοκληρωθεί) και το αργότερο μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα από την ολοκλήρωση (μερική ή ολική).

 

Τώρα αν ο πελάτης θέλει να πληρώσει προκαταβολικά είναι δικό του θέμα και των συμφωνιών που έχουν γίνει.

Θεωρητικά και με βάση τον νόμο (ΕΛΠ) δεν έχεις υποχρέωση να τιμολογησεις αν δεν έχουν γίνει αυτά που έγραψα στην προηγούμενη παράγραφο.

 

Προσπαθώ κι εγώ, όπως κι εσύ να ερμηνέυσουμε κάποια θέματα .....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και τι πρόβλημα υπάρχει.... εδώ πληρώνεις φόρο 26% για εισόδηματα που δεν έχεις αν φορολογηθείς με τα τεκμήρια ή και πληρώνεις το γη@μμ... το 650άρι έχεις δεν έχεις εισόδημα. 

Είναι προκαταβλητέος φόρος θα επιστραφεί.

 

Οπως σου είπα ... το πότε θα κοπεί το παραστατικό είναι ανεξάρτητο της πληρωμής ... εσύ έχεις προκαταβάλει τον φόρο των μηχανικών ως όφειλες και θα σου επιστραφεί.

 

Να μου έλεγες το ανάποδο εκεί δεν έχω να πω κάτι.

Δηλαδή 

Είναι 31/12/2014 10:00 βράδυ ...και έχω μηδενικό εισόδημα. Και έρχεται πελάτης .... τότε ... και επειδή εγώ μπορώ ... παραμονιάτιακα ... συμφωνούμε το ποσό ... υπογράφουμε το συμφωνητικό κάνω και την αυτοψία ... σχέδια ... τα πάντα όλα .... κόβω και το παραστατικό αλλά το ΦΕΜ θα πληρωθεί την επομένη ή ίσως και την μεθεπόμενη λόγω αργίας .. γιατί θεωρείτε έμβασμα...

 

Τότε θα έχω εισόδημα στο 2014 που έχει προκαταβλητέο αλλά δεν έχει αποδοθεί ... εκέι τότε .... εκεί σε θέλω ... υπάρχει θέμα ?

που 'σαι Σωτήηηηρη κάτα το άσμα ...

 

 

Tι είδους θεμα να υπάρξει ?

Link to comment
Share on other sites

Εεεελα παληκάρι μου ..... και λογαριάζαμε χωρίς τον ξενοδόχο .....  :grin:

Κανένα θέμα.

Η λακωνική απάντηση με έπεισε και στις δύο καταστάσεις που περιγράφψ στο κείμενό μου._

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για το gsis δεν είναι?

Στο gsis.gr (Taxisnet) υπάρχουν 2 ξεχωριστές εφαρμογές:

1. Η "Κατάσταση Συμφωνητικών παραγράφου 16, άρθρου 8, Ν 1882/90" όπου καταχωρούμε τις συμβάσεις/συμφωνητικά

2. Η "Μηνιαία Κατάσταση Πελατών Προμηθευτών και Συναλλαγών - ΜΥΦ" όπου καταχωρούμε τιμολόγια

Στο παρόν νήμα συζητάμε για το (1), ενώ για το (2) δες το άλλο νήμα που ανέφερα.

 

Σε συζήτηση με τον λογιστή μου, ανέφερε, ότι καταχωρώ ΑΦΜ πελατών Α' τριμήνου 2015.

Σε ποια εφαρμογή αναφέρεται ο λογιστής σου;

 

Δεν θα τα ανεβάσω όλα όμως, όσα υπερβαίνουν τις 3000€.

Από ποια διάταξη προκύπτει το όριο των 3.000€;

 

Αλήθεια ή κάποιος έχει μπερδευτεί?

Σίγουρα υπάρχει κάποιο μπέρδεμα. Ας προσπαθήσουμε να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση, γιατί υπάρχουν πολλά διαφορετικά θέματα (εκτός από τα δύο παραπάνω, υπάρχει και η εφαρμογή-φάντασμα που δε λειτουργεί ακόμα, όπου θα ανεβάζαμε τα "συμφωνητικά μηχανικών" μόνο).

 

Επίσης με την ευκαιρία, τα συμφωνητικά με πελάτες, που συνάψαμε το 2013, 2014, τα "ανεβάζουμε κάπου"?

Όχι. Μέχρι και το Δ' τρίμηνο 2014 υπήρχε η υποχρέωση κατάθεσης έντυπης λίστας συμφωνητικών στη ΔΟΥ. Αν πας να καταθέσεις τώρα, έχει πρόστιμο.

 

Του 2015, "τι ισχύει τώρα" ?

Ηλεκτρονική υποβολή κατάστασης συμφωνητικών που έχουν συναφθεί κατα το προηγούμενο τρίμηνο με προθεσμίες την 20η του μηνός Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου και Ιανουαρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος για τις εξής περιπτώσεις?

 

α/ Δήλωση στο Ν4014/11: έλαβα μετά μυρίων βασάνων τμήμα της  νόμιμης αμοιβής αυτό το μήνα.

   Το 2011 δεν είχα συντάξει συμφωνητικό, επειδή πίστευα ότι συμφωνητικά συντάσσονται μόνον άν η συμφωνηθείσα διαφέρει από την νόμιμη. Δεν σκόπευα λοιπόν να του πάρω

    διαφορετική αμοιβή από την νόμιμη.

   Το 2013 γίνεται η  μετάβαση στο Ν4178 και πάλι δεν συνέταξα συμφωνητικό, και  ακόμα δεν είχε γίνει  συζήτηση περί  της αμοιβής μου.

   Έγκριση από το ΤΕΕ  πήρα τώρα που ήρθε τελικά να με πληρώσει.

   Απαιτείται να συντάξω συμφωνητικό σήμερα για εργασίες που έχουν γίνει από το 2011 και 2013;Δηλαδή τα συμφωνητικά δεν έχουν να κάνουν με την έναρξη των εργασιών

   ανάθεσης αλλά καθαρά με το χρόνο είσπραξης της αμοιβής είτε  ταυτίζεται είτε διαφέρει από τη νόμιμη;  

 

β/ Αμοιβή που πρόκειται να πάρω για μετάβαση στο Ν4178/13: Θα πάρω έγκριση απο το ΤΕΕ δίνοντας ώρες απασχόλησης.Πρέπει να συντάξω συμφωνητικό;

 

γ/Με κάποιους από τους πελάτες που έκανα αυθαίρετα έως το 2014 και δεν έχω πληρωθεί ακόμα , πρέπει τώρα να συντάξω  με τωρινές ημερομηνίες συμφωνητικά;

Link to comment
Share on other sites

1)Απαιτείται να συντάξω συμφωνητικό σήμερα για εργασίες που έχουν γίνει από το 2011 και 2013;Δηλαδή τα συμφωνητικά δεν έχουν να κάνουν με την έναρξη των εργασιών

   ανάθεσης αλλά καθαρά με το χρόνο είσπραξης της αμοιβής είτε  ταυτίζεται είτε διαφέρει από τη νόμιμη;  

Απ.Συμφωνητικό συντάσεται μόνο όταν διαφέρει από τη νόμιμη και το συντάσεις το  αργότερο από όταν ολοκληρώνεται η παροχή σου και ΟΧΙ όταν πληρώνεσαι.

2) Αμοιβή που πρόκειται να πάρω για μετάβαση στο Ν4178/13: Θα πάρω έγκριση απο το ΤΕΕ δίνοντας ώρες απασχόλησης.Πρέπει να συντάξω συμφωνητικό;

Απ. μόνο αν διαφέρει από τη νόμιμη

3)Με κάποιους από τους πελάτες που έκανα αυθαίρετα έως το 2014 και δεν έχω πληρωθεί ακόμα , πρέπει τώρα να συντάξω  με τωρινές ημερομηνίες συμφωνητικά;

Απ.Συμφωνητικά απαιτούνται για όλες που έχεις διαφορά με την νόμιμη ,ΑΛΛΑ στο σύστημα gsis υποβάλλονται μόνο για το κάθε 3μηνο του 2015 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέχασα να υποβάλλω την λίστα συμφωνητικών για το 2ο τρίμηνο του 2015 μέχρι τις 20 Ιουλίου, μήπως ξέρει κανείς πόσο είναι το πρόστιμο εκπρόσθεσμης υποβολής?? Είναι 100 ευρώ ανεξάρτητα του αριθμού συμφωνιών????  ή είναι 100 ευρώ ανα συμφωνημένη εργασία (δηλαδή ανα συμφωνητικό)?? 

http://www.lsa.gr/portal/39-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/5943-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-100-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα... Κι εγω το ξεχασα αυτο...

Ο λογιστης μου, βεβαια, οταν συμπληρωσα μονος μου τη λιστα του 1ου εξαμηνου μου ειπε πως δεν αφορουσε συμφωνητικα με ιδιωτες αλλα μοναχα με επαγγελματιες τα οποια και θεωρουσαμε στις ΔΟΥ παλαιοτερα, οποτε και δεν επρεπε να συμπληρωσω...

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να υποβάλλω την λίστα συμφωνητικών για το 2ο τρίμηνο του 2015 μέχρι τις 20 Ιουλίου, μήπως ξέρει κανείς πόσο είναι το πρόστιμο εκπρόσθεσμης υποβολής?? Είναι 100 ευρώ ανεξάρτητα του αριθμού συμφωνιών????  ή είναι 100 ευρώ ανα συμφωνημένη εργασία (δηλαδή ανα συμφωνητικό)?? 

http://www.lsa.gr/portal/39-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/5943-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-100-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD

 

Το πρόστιμο (100€) είναι άπαξ ανά εκπρόθεσμη περιοδική συγκεντρωτική κατάσταση πελατών-προμηθευτών. Οπώς ακριβώς αναφέρεται και στην παραπομή που κάνεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο (100€) είναι άπαξ ανά εκπρόθεσμη περιοδική συγκεντρωτική κατάσταση πελατών-προμηθευτών. Οπώς ακριβώς αναφέρεται και στην παραπομή που κάνεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση, πάμε να την υποβάλλουμε μιας και δεν ειχα τι να κάνω το 100άρικο σήμερα...:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.