Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Aκριβώς αυτά έκανα κι εγώ σήμερα, που υπέβαλα για το α' τρίμηνο του 2015.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το 2011 συνάπτω συμφωνητικά με το Ν.3919/11 με όλους τους αντισυμβαλλόμενους (ιδιώτες, επιτηδευματίες, εταιρείες, δημόσιο). Τα συμφωνητικά αυτά αριθμούνται με βάση τον αριθμό του έργου του ΤΕΕ και υποβάλλονται ψηφιακά στην ιστοσελίδα του. Η υποβολή τους στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ αναβαλλόταν κάθε χρόνο με σχετική απόφαση (ΠΟΛ) αφού δεν είχε ετοιμασθεί η σχετική εφαρμογή. Από αρχές 2015 και στο εξής θα υποβάλλονται στη νέα εφαρμογή για την οποία συζητάτε ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά, αλλά η "συγκεντρωτική κατάσταση αυτών" ανά τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά (δηλαδή, τα συμφωνητικά ως έντυπα), αλλά η "συγκεντρωτική κατάσταση αυτών" ανά τρίμηνο.

 

Καλημέρα Ιάσονα.

Με βρίσκεις σύμφωνο.

Η υποχρέωσή μας (ως ελεύθεροι επαγγελματίες) για κατάθεση των συμφωνητικών που συνάπτουμε υπήρχε χρόνια τώρα, με κάποιες εξαιρέσεις.

Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι που να την καταργεί.

Αντίθετα υπάρχει η υποχρέωση --επιπλεόν-- για την κατάθεση και σε άλλον πίνακα (αυτόν που πήρε συνεχόμενες αναβολές και που δεν έχουν δώσει ακόμα για το 2014). Ούτε εκεί αναφέρει κάτι που να καταργεί την "παλαιά" υποχρέωσή μας.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε όλους. Μετά απο ερώτηση στον λογιστή μου για τα συμφωνητικά, μου λέει πως πρέπει να μπω να κάνω την κατάσταση με τα συμφωνητικά του τριμήνου αλλά πρέπει και ο κάθε ιδιώτης που αναφέρεται στα συμφωνητικά να μπει στο σύστημα με τους κλειδάριθμους του να κάνει αποδοχή. Είναι αυτό σωστό? Δηλαδή πρέπει να τους πέρνουμε έναν έναν τηλέφωνο από την αρχή, να τους εξηγούμε (έναν έναν ξεχωριστά) τη διαδικασία, να πάνε (ένας ένας) στον λογιστή τους να κάνουν αποδοχή τα ποσά που αναφέρονται στο συμφωνητικό? Πολύ τραβηγμένο για το τίποτα. Ξέρει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

5. Είμαι φυσικό πρόσωπο και έχω υπογράψει συμφωνητικό της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990. Ωστόσο δεν μπορώ να εισέλθω στην εφαρμογή για να υποβάλλω κατάσταση συμφωνητικών.

Τα φυσικά πρόσωπα που δεν είναι επιτηδευματίες δεν έχουν υποχρέωση υποβολής κατάστασης συμφωνητικών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με μπερδεύει στην απάντηση που πήρε ο συναδέλφος από τον λογιστή του είναι το: " να μπει στο σύστημα με τους κλειδάριθμους του να κάνει αποδοχή" (??)

 

Απ' όσο ξέρω αποδοχή στο Taxis "παίζει" στις μισθώσεις ακίνητης περιουσίας.

 

Υποθέτω ή ο συνάδελφος δεν έδωσε στον λογιστή του να καταλάβει την ερώτηση, ή ο λογιστής του κατάλαβε και εννοούσε αυτό που έγραψα παραπάνω ή .... κάτι άλλο (??)

Κατά τ' αλλα ο Ιάσονας έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.