Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΔ του Ν 4663/1930


Recommended Posts

Στο δικτυακό τόπο του "Αυτόνομου Δικτύου Μηχανικών ΤΟΜΗ" υπάρχει διαθέσιμο το σχέδιο ΠΔ που προβλέπει η παρ. 3 του άρθρου 4 του Ν 4663/1930. Αυτό το σχέδιο ΠΔ δεν είναι το τελικό αλλά βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο επεξεργασίας. Μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.

Σχέδιο ΠΔ για τα επαγγελματικά δικαιώματα των πολιτικών μηχανικών, αρχιτεκτόνων και τοπογράφων.pdf

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το όποιο ΠΔπροκύψει, πρέπει να εναρμονιστει με τον νόμο, διαφορετικά θα παρακαμφθει και δεν θα έχει καμία αξία.

 

Ποιο συγκεκριμένα,γίνεται αναφορά μόνο για τον πανεπιστημιακο και όχι και για τον τεχνολογικό τομέα των ΑΕΙ,πράγμα που αντιβαίνει της ισχυουσας νομοθεσίας.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΣΧΕΔΙΟ ΠΔ είναι για το καλάθι των αχρήστων ..και αναφέρεται σε αλλοτινές εποχές του Ελληνικού κράτους...κλείνει το επάγγελμα του Μηχανικού μέχρι εκεί που δεν παίρνει...τι ανοησίες είναι αυτές ???Είναι δυνατόν να βγαίνουν τέτοια σχέδια ΠΔ στα πλαίσια του 4254 για την άσκηση του επαγγέλματος του Μηχανικού ??Πως καλύπτει αυτο το αισχρό ΣΧΕΔΙΟ τους Μηχανικούς των ΑΕΙ της ημεδαπής??? ΑΕΙ= ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ + ΤΕΙ...ποιος επιτέλους δεν θέλει την Ευρωπαϊκή εναρμόνιση στα θέματα της Παιδείας με επέκταση και στη λειτουργία του επαγγέλματος του Μηχανικού .??Υπάρχουν ευθύνες....επιτέλους να σταματήσει η κοροϊδία και οι αρμόδιοι-υπεύθυνοι επιτέλους να απολογηθούν... Γιατί όταν μιλάμε για μεταρρυθμίσεις, να είμαστε ειλικρινείς ως Έλληνες και όχι να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας αλλά και τους Ευρωπαίους που πηγαίνουμε και γινόμαστε ζήτουλες για ευρωφράγκα γιατί εμείς με αυτές τις αδικίες και τις παθογένειες χρόνων φέραμε σε αυτά τα χάλια τη χώρα….όταν οι λαοί της Ευρώπης εκσυγχρονιζόταν , εμείς είχαμε μαντρωθεί πίσω από πανάρχαιες νομοθεσίες του 30 του 40 του 50 ώστε οι μισοί να επωφελούνται και να διοχετεύεται ο πλούτος σε αυτούς και οι άλλοι μισοί να αποκλείονται αντιβαίνοντας νόμους , γνωμοδοτήσεις , Ευρωπαϊκές κοινοτικές οδηγίες και πολλά άλλα…

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω να πω:

 

-Αντιγραφη του Νομου του 1930.

-Περιλαμβανει μονο 5 ειδικοτητες.

-Δεν βλεπω καμια ουσιαστικη αλλαγη ή μου φαινεται?

Ισα ισα βλεπω οτι ισοπεδωνει πολλα πραγματα*** και μονο τα επ δικαιωματα δεν ξεκαθαριζει.

 

 

****πχ. πληρη δικαιωματα σε ΑΜ και ΑΤΜ σε στατικες μελετες κτηριακων εργων  και επιβλεψη αυτων.

πχ2. πληρη δικαιωματα σε ΠΜ και ΑΤΜ σε αρχιτεκτονικες μελετες κτηριακων εργων και επιβλεψη αυτων.

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

H πλάκα είναι ότι περιλαμβάνει σαν ειδικότητα και τους αρχιτέκτονες τοπίου , που υπάρχει σαν σχολή μόνο σε ΤΕΙ και νομίζω ότι τώρα καταργήθηκε και εντάχθηκε στους τεχνολόγους γεωπόνους , ενώ πετάει έξω τους γεωπόνους .

 

Μάλλον γιά ρουσφετάκι μου μοιάζει .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω να πω:

 

-Αντιγραφη του Νομου του 1930.

-Περιλαμβανει μονο 5 ειδικοτητες.

-Δεν βλεπω καμια ουσιαστικη αλλαγη ή μου φαινεται?

Ισα ισα βλεπω οτι ισοπεδωνει πολλα πραγματα*** και μονο τα επ δικαιωματα δεν ξεκαθαριζει.

 

 

****πχ. πληρη δικαιωματα σε ΑΜ και ΑΤΜ σε στατικες μελετες κτηριακων εργων  και επιβλεψη αυτων.

πχ2. πληρη δικαιωματα σε ΠΜ και ΑΤΜ σε αρχιτεκτονικες μελετες κτηριακων εργων και επιβλεψη αυτων.

Mε μια πρώτη ανάγνωση,είναι όπως τα λες...

-Αυτό με τις στατικές μελέτες το θεωρώ τραβηγμένο.Βέβαια στη μερική πρόσβαση για στατικές μελέτες των ειδικοτήτων αυτών παραπέμπει στο άρθρο 9 που μιλάει για γνωστικά αντικείμενα κλπ

-Για τις αρχιτεκτονικές μελέτες παραμένει ο αποκλεισμός σε παραδοσιακούς & διατηρητέα (καλώς θεωρώ)

 

Ουσιαστικά καθορίζει σαφή ε.δ σε μηχανικούς περιβάλλοντος & χωροτάκτες.

Link to comment
Share on other sites

-Αυτό με τις στατικές μελέτες το θεωρώ τραβηγμένο.Βέβαια στη μερική πρόσβαση για στατικές μελέτες των ειδικοτήτων αυτών παραπέμπει στο άρθρο 9 που μιλάει για γνωστικά αντικείμενα κλπ

 

 

Το Αρθρο 9 ειναι για τα πανηγυρια παλι.

Τι ειναι παλι το:

"όπως αυτό προσδιορίζεται από το πρόγραμμα σπουδών, ο

κατά περίπτωση ελάχιστος αριθμός και περιεχόμενο μαθημάτων, η κατεύθυνση σπουδών,

οι γενικές και ειδικές γνώσεις καθώς και η συνάφεια τυχόν μεταπτυχιακού τίτλου με το

αντικείμενο της δραστηριότητας του διπλωματούχου μηχανικού"??

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ!!!

 

Βγαζουν Νομο το 2015, που δεν περιλαμβανει ουτε το 1/3 απο τις ειδικοτητες των μηχανικων, με αμφιλεγομενο περιεχόμενο και καθορισμο επ. δικαιωματων.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βρισκω εγω για τους χωροτακτες παντως....

Επιτελους αποκταμε ορισμενα Ε.Δ και τα κατοχυρωνουμε (αν ισχυσει βεβαια)..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.