Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με ανέβασμα σημείων σε Topcon GPT-3000


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω το εξής "κουλό" πρόβλημα:

πάω να ανεβάσω σημεία μέσω του TECS από αρχείο txt στο όργανο.

ρυθμίσεις όλα οκ, ανεβάζει τα σημεία ΑΛΛΑ όταν παω να τα δω στο όργανο λείπουν κάποια σημεία!!

δηλ. εκεί που το αρχείο έχει πχ 200 σημεία στο όργανο εμφανίζονται τα 185.

Δοκίμασα διάφορα αρχεία και σε όλα έκανε το ίδιο. Δοκίμασα επίσης να κατεβάσω ένα αρχείο απο το όργανο και να το ξανα-ανεβάσω και πάλι τα ίδια, λειπουν σημεία!

Το καλώδιο δε νομίζω να έχει θέμα αφού κατεβάζω χωρίς πρόβλημα αρχεία απο το όργανο.

Τέλος να πω ότι παρατήρησα ότι αρχίζουν και χάνονται σημεία διάσπαρτα περίπου μετά την 94η γραμμή του κάθε αρχείου!

Έτσι αναγκάστηκα να σπάσω το αρχείο σε 2 ώστε να έχει λιγότερα απο 94 σημεία το κάθε αρχείο και μου τα ανέβασε κανονικά!

Έχει κανείς υπ'όψιν του κάτι; είναι θέμα ρυθμίσεων; έχω κρατήσει τις ρυθμίσεις που λένε οι οδηγίες (9600,none,8,2).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Καλημέρα. Για να μην ανοίγω άλλο θέμα να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μία ερώτηση για το GPT-3005N που έχω στα χέρια μου. Είμαι στο πεδίο. δηλώνω οccupation point, δηλώνω backsight και πάω να το χτυπήσω. Υπάρχει τρόπος να δω το σφάλμα στο backsight? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πχ. είμαι στο 10,10 και στοχεύω στο υποτιθέμενω backsight 20,20. Αν το backsight όμως είναι 20,19 δε πρέπει να πάρω μία ένδειξη οτι η οριζόντια απόσταση έχει απόκλιση;

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις τις συν/νες της στάσης και του προσανατολισμού ο μόνος έλεγχος που μπορείς να κάνεις επιτόπου στο πεδίο είναι αν η απόσταση μεταξύ των δύο σημείων είναι σωστή αφού φυσικά λάβεις υπ'όψη σου και τον συντελεστή γραμμικής παραμόρφωσης (αν υπάρχει).

Αν πχ γνωρίζεις ότι η απόσταση των δύο σημείων είναι Χ μ τοτε στο πεδίο μετράς τα δύο σημεία και βλέπεις τι αποκλίσεις έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάτι τέτοιο φανταζόμουν αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποια αυτοματοποιημένη διαδικασία γι' αυτό. Μπορώ να σε ενοχλήσω και με άλλες ερωτήσεις για το συγκεκριμένο όργανο; Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

φίλε giorgosv το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εδώ και χρόνια....... το μόνο που "βοηθούσε" είναι να μειώνω την ταχύτητα μεταφοράς αλλά και πάλι τα ίδιο πρόβλημα με λιγότερες απώλειες..... 

έκανα την ρύθμιση Xon Xoff στο TECS και θέλω να δω το απόγευμα τα αποτελέσματα

μέχρι και στο ετήσιο service το είχα δηλώσει αλλά ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.