Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωση αποδοχων απο ελευθεριο (παρακρατησης) ηλεκτρονικά


sarcs

Recommended Posts

Αφού μπούμε στην εφαρμογή http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Epixeiriseis/vev_apodoxwn.html

 

 arrowB.gif Βεβαιώσεις Αποδοχών, Αμοιβών και Εισοδημάτων clear.gif
Καλωσήρθατε στις Βεβαιώσεις αποδοχών. Από εδώ μπορείτε να υποβάλετε τα εξής: i) Κατάσταση βεβαιώσεων αποδοχών ή συντάξεων ii) Κατάσταση βεβαίωσης αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα iii) Κατάσταση βεβαίωσης εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις. Για να συνεχίσετε επιλέξτε τη δήλωση και το έτος που σας ενδιαφέρει και πατήστε "Επιλογή". 
    Επιλέξτε Δήλωση Βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων    2014   2013  Βεβαιώσεις αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα    2013  Βεβαιώσεις εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις    2013  Βεβαιώσεις εισοδημάτων από επιχειρηματικές δραστηριότητες

 

σε ποια κατηγορία υποβάλουμε τη λίστα μας για τις βεβαιώσεις αμοιβών επιτηδευματιών; Η επιλογή αμοιβές από ελευθέρια επαγγέλματα είναι ανοιχτή μόνο για το 2013. Εκεί δεν πρέπει να το υποβάλλουμε;

Για το 2014 είναι ανοιχτές μόνο οι βεβαιώσεις αποδοχών και οι βεβαιώσεις εισοδημάτων από επιχειρηματικές δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2014 εχουμε δύο κατηγορίες . Βεβαιώσεις από μισθωτές υπηρεσίες και βεβαιώσεις από επιχειρηματική δραστηριότητα. Η τελευταία περίπτωση περιλαμβάνει αυτά που το 2013 τα ονομάζαμε αμοιβές από εμπορικές επιχειρήσεις και από ελευθέρια επαγγέλματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ αυτό που αναφέρετε σε παραπάνω ποστ "γινεται δε γινεται παρακρατηση" δε το καταλαβαινω.

Πλέον δεν καταργήθηκε το 300 αρι ?

εγω έχω καταλαβει οτι στα επαγγελματα που οι αμοιβες τους υποκεινται σε παρακράτηση (ελευθερια κλπ οπως το δικό μας) και εφόσον ειναι φυσικα προσωπα (τα νομικα πλεον τη γλυτωνουν) οι παρεχοντες την υπηρεσια σε αλλους επαγγελματιες , παρακρατηση πρεπει να γινεται από το 1ο ευρω, και φυσικα να εκδιδεται μετα και η βεβαιωση! Λαθος το λεω?

 

εννοούσε ο Σωτηρης ότι ακομη και αν απο λαθος δεν εγινε η παρακρατηση,  οφειλει  αυτος που δεχτηκε την υπηρεσια να βγαλει βεβαιωση? ή δεν ειναι κανονικα υποχρετωτικη απο το 1 ευρω?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Ιάσονα αυτό που λέει ο Ν.4172/2013 σύμφωνα με τα άρθρα 62 και 64 ότι από 01/01/2014 καταργείται το όριο των 300€ και η παρακράτηση γίνεται από το "πρώτο ευρώ", δεν ισχύει ?

 

edit:

Οκ το βρήκα ότι ισχύει το όριο, εδώ:

"3. Με την παράγραφο 8 ορίζεται ότι σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Ιάσονα αυτό που λέει ο Ν.4172/2013 σύμφωνα με τα άρθρα 62 και 64 ότι από 01/01/2014 καταργείται το όριο των 300€ και η παρακράτηση γίνεται από το "πρώτο ευρώ", δεν ισχύει ?

 

edit:

Οκ το βρήκα ότι ισχύει το όριο, εδώ:

"3. Με την παράγραφο 8 ορίζεται ότι σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ."

 

Iσχύει το όριο των 300 ευρώ.

Δηλαδή Ιάσονα αυτό που λέει ο Ν.4172/2013 σύμφωνα με τα άρθρα 62 και 64 ότι από 01/01/2014 καταργείται το όριο των 300€ και η παρακράτηση γίνεται από το "πρώτο ευρώ", δεν ισχύει ?

 

edit:

Οκ το βρήκα ότι ισχύει το όριο, εδώ:

"3. Με την παράγραφο 8 ορίζεται ότι σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ."

Link to comment
Share on other sites

άρα ο 4172/13 τροποποιήθηκε και προστεθηκε στο αρθρο 64 παραγραφος 8 που επαναφέρει το 300 αρι.

Ειναι δυνατον ο συνεργατης του ΤΕΕ στα λογιστικά στο ετησιο σεμιναριο θεσνικης να μη το ηξερε και να μας ειπε για το 1ο ευρω??!!!!

ευχαριστω πολυ.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικός έχω και εμπορική δραστηριότητα για το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ οικον.

Μέσα στα 2014 αγόρασα σαν εμπορική επιχείρηση λέβητα αερίου 1000ευρώ και μου παρείχαν υπηρεσία για την εγκατάσταση του 500ευρώ για ένα διαμέρισμα, για το οποίο μετά εγώ έκοψα στον πελάτη-ιδιοκτήτη του διαμερίσματος ανάλογα παραστατικά με το κέρδος μου 1200 και 700 ευρώ αντίστοιχα και κατατέθηκαν στην τράπεζα για το εξοικονομώ. Τώρα

Για την αγορά του λέβητα από εμένα, πρέπει να υποβάλω βεβαίωση συναλλαγών απο εμπορικές δραστηριότητες

και για την υπηρεσία που μου παρείχαν βεβαίωση συναλλαγών απο επιχειρηματικές δραστηριότητες;

Αν ναι, η δήλωση βεβαίωση συναλλαγών απο εμπορικές δραστηριότητες, δεν δίνει την δυνατότητα  υποβολής για το έτος 2014, μήπως και οι εμπρικές δραστηριότητες για το 2014 είναι συναλλαγη από επιχειρηματικές δραστηριότητες;

Τέλος αν πρέπει να υποβάλλω, το έντυπο είναι σε μορφή excel που το μετατρέπω σε zip με την εφαρμογή μετατροπής που έχει το taxis;

Πότε χρησιμοπιούμε την εφαρμογή συγχώνευσης αρχείων;

Υπαρχει κάποιο υπόδειγμα excel και με ποιο τρόπο συμπληρώνεται;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.