Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωση αποδοχων απο ελευθεριο (παρακρατησης) ηλεκτρονικά


sarcs

Recommended Posts

άρα ο 4172/13 τροποποιήθηκε και προστεθηκε στο αρθρο 64 παραγραφος 8 που επαναφέρει το 300 αρι.

Ειναι δυνατον ο συνεργατης του ΤΕΕ στα λογιστικά στο ετησιο σεμιναριο θεσνικης να μη το ηξερε και να μας ειπε για το 1ο ευρω??!!!!

ευχαριστω πολυ.

 

Ο συνεργάτης του ΤΕΕ για τα φορολογικά το ξεκαθάρισε ότι παρακράτηση γίνεται για 300 ευρώ και πάνω.

Από το πρωτο ευρώ αναφερόταν για το ΦΕΜ και για το 2% του τσμεδε.

Επίσης ξεκαθάρισε ότι βεβαίωση αμοιβών υποβάλουμε είτε έχει παρακράτηση είτε όχι. Δηλαδή από το πρώτο ευρώ.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνεργάτης του ΤΕΕ για τα φορολογικά το ξεκαθάρισε ότι παρακράτηση γίνεται για 300 ευρώ και πάνω.

Από το πρωτο ευρώ αναφερόταν για το ΦΕΜ και για το 2% του τσμεδε.

Επίσης ξεκαθάρισε ότι βεβαίωση αμοιβών υποβάλουμε είτε έχει παρακράτηση είτε όχι. Δηλαδή από το πρώτο ευρώ.

 

.

 

 

Αυτά είναι ήδη γνωστά από πέρυσι. Ο Ν 4172/2013 δεν  άλλαξε κάτι επί αυτών , πλην της υποχρέωσης για υποβολή ηλεκτρονικά εκτός από τις βεβαιώσεις και οριστική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικός έχω και εμπορική δραστηριότητα για το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ οικον.

Μέσα στα 2014 αγόρασα σαν εμπορική επιχείρηση λέβητα αερίου 1000ευρώ και μου παρείχαν υπηρεσία για την εγκατάσταση του 500ευρώ για ένα διαμέρισμα, για το οποίο μετά εγώ έκοψα στον πελάτη-ιδιοκτήτη του διαμερίσματος ανάλογα παραστατικά με το κέρδος μου 1200 και 700 ευρώ αντίστοιχα και κατατέθηκαν στην τράπεζα για το εξοικονομώ. Τώρα

Για την αγορά του λέβητα από εμένα, πρέπει να υποβάλω βεβαίωση συναλλαγών απο εμπορικές δραστηριότητες

και για την υπηρεσία που μου παρείχαν βεβαίωση συναλλαγών απο επιχειρηματικές δραστηριότητες;  OXI

Αν ναι, η δήλωση βεβαίωση συναλλαγών απο εμπορικές δραστηριότητες, δεν δίνει την δυνατότητα  υποβολής για το έτος 2014, μήπως και οι εμπρικές δραστηριότητες για το 2014 είναι συναλλαγη από επιχειρηματικές δραστηριότητες;

Τέλος αν πρέπει να υποβάλλω, το έντυπο είναι σε μορφή excel που το μετατρέπω σε zip με την εφαρμογή μετατροπής που έχει το taxis;

Πότε χρησιμοπιούμε την εφαρμογή συγχώνευσης αρχείων;

Υπαρχει κάποιο υπόδειγμα excel και με ποιο τρόπο συμπληρώνεται;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Σε ποιες περιπτωσεις υποβάλουμε βεβαίωση συναλλαγών απο εμπορικές δραστηριότητες και βεβαίωση συναλλαγών απο επιχειρηματικές δραστηριότητες;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Σε ποιες περιπτωσεις υποβάλουμε βεβαίωση συναλλαγών απο εμπορικές δραστηριότητες και βεβαίωση συναλλαγών απο επιχειρηματικές δραστηριότητες;

 

Aυτα ειναι μια κατηγορία πλέον, εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα . Ειναι οι περιπτώσεις που καταβάλλουμε αμοιβή για την οποία είμαστε υποχρεωμένοι να παρακρατήσουμε φόρο εισοδήματος 20% (συνηθεστατα στα λεγόμενα ελευθέρια επαγγέλματα ) ή 3% (αμοιβές εργολάβων ) . Βεβαίωση υποάλλουμε και όταν οι αμοιβές αυτές είναι έως 300 ευρω και εξαιρουνται από την παρακράτηση.

Link to comment
Share on other sites

Sothris... για τη δημιουργια του αρχειου χρησιμοποιουμαι την εφαρμογη που ειχαμε και περυσι με το αρχειο .jar?

Link to comment
Share on other sites

Sothris... για τη δημιουργια του αρχειου χρησιμοποιουμαι την εφαρμογη που ειχαμε και περυσι με το αρχειο .jar?

 

 

Noμίζω ότι είναι το ίδιο με πέρυσι. Δεν το έχω δει με λεπτομέρειες γιατί εμείς χρησιμοποιούμε τα δικά μας (λογιστικά) προγράμματα για τη δημιουργία των βεβαιώσεων και την ανάρτησή τους ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.