Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωση αποδοχων απο ελευθεριο (παρακρατησης) ηλεκτρονικά


sarcs

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

τώρα που οι δηλώσεις και βεβαιωσεις αποδοχων απο ελευθερια επαγγελματα για το φόρο που παρακρατηθηκε κλπ υποβάλλονται ηλεκτρονικα, εγω πρέπει να έρθω σε επικοινωνία με τους εργοδότες που μου παρακράτησαν το 20% για να μου στείλουν βεβαίωση? ή θα "εμφανιστεί" στη δήλωσή μου ηλεκτρονικώς?

με αλλα λογια : δεδομένου του ότι η εφαρμογή αυτη κλείνει 2 μηνες πριν την υποβολη των δηλώσεων εισοδήματος,  μπορώ να τσεκάρω από πριν ότι ο εργοδότης και την παρακράτηση έκανε και τα στοιχεία ανέβασε στο σύστημα??

ή υπαρχει μονο ο παραδοσιακος τροπος (να ....ψαχνω το λογιστη της ΑΕ αυτος να με ξεχναει κλπ κλπ)?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Θα εμφανισθεί στη δήλωση.

Προς το παρόν δεν μπορείς να τα δείς όπως πέρσι.

Οταν ανοίξει η εφαρμογή για τις δηλώσεις του φορολογικού έτους 2014, υποθέτω ότι θα έχει και την ανάλογη επιλογή όπως περσι.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν αφελής ερώτηση: Αν μας την στείλουν με mail υπάρχει θέμα ? 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν αφελής ερώτηση: Αν μας την στείλουν με mail υπάρχει θέμα ? 

 

 

Δε νομίζω πλέον να υπάρχει θέμα , αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει από τη δημόσια διοίκηση . Η νοοτροπία μερικών εκ των "λειτουργών της " είναι παρωχημένη και αυτό αν συνδιασθεί και με την ευθυνοφοβία που τους διακατέχει , κάνει τα άπλά πράγματα μερικές φορές να φαίνονατι σε όγκο όπως τα βουνά. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα, υπάρχει ηλεκτρονική εφαρμογή για βεβαιώσεις παρακαρατήσεων;

Ξέρω ότι υπάρχει η «Προσωρινή Δήλωση Παρακρατούμενων και Προκαταβλητέων Φόρων από Μισθωτή Εργασία και Συντάξεις καθώς και από Αμοιβές Επιχειρηματικής Δραστηριότητας» όπου δηλώνονται συγκεντρωτικά οι παρακρατήσεις που γίνονται ανά μήνα στην οποία όμως δεν αναφέρονται μέσα στοιχεία συμβαλλομένων, ΑΦΜ κλπ ώστε να διασταυρωθούν αργότερα με τις Φορολ. δηλώσεις. Επίσης, έχουν καταργηθεί τα Ε20 και Ε21.

Μετά τύπωνε και ένα χαρτί στο Word ο επαγελματίας που έκανε την παρακράτηση, σαν βεβαίωση και το έδινε στον αντισυμβαλλόμενο. Έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το σύστημα;

 

Edit: OK, βρήκα την εφαρμογή «Βεβαιώσεις Αποδοχών» που μάλλον σε αυτή αναφέρεστε και στην οποία ανεβαίνουν αρχεία με κάποιο λογιστικό πρόγραμμα προφανώς...

Edited by gecko
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από ότι έχω καταλάβει ακόμα και για αμοιβές <300€ (δηλ χωρίς παρακράτηση) πρέπει να βγει βεβαίωση αμοιβών και η προθεσμία είναι μέχρι τέλη Απριλίου.

Στο αρχείο που στέλνουμε (ως λήπτες της υπηρεσίας από άλλο επιτηδευματία) ξέρει κανείς αν στο ακαθάριστες αμοιβές είναι το ποσό με το ΦΠΑ ή το ΦΠΑ δεν περιλαμβάνεται καθόλου;

 

Η περίπτωση αφορά ΤΠΥ που μου έχει κόψει γραφίστας (50+ΦΠΑ) για υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει ακόμα και για αμοιβές <300€ (δηλ χωρίς παρακράτηση) πρέπει να βγει βεβαίωση αμοιβών και η προθεσμία είναι μέχρι τέλη Απριλίου.

Στο αρχείο που στέλνουμε (ως λήπτες της υπηρεσίας από άλλο επιτηδευματία) ξέρει κανείς αν στο ακαθάριστες αμοιβές είναι το ποσό με το ΦΠΑ ή το ΦΠΑ δεν περιλαμβάνεται καθόλου;

 

Η περίπτωση αφορά ΤΠΥ που μου έχει κόψει γραφίστας (50+ΦΠΑ) για υπηρεσία.

 

Xωρίς ΦΠΑ . Επι του ποσού αυτου γίνεται ή δε γίνεται παρακράτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.