Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακοί Επιθεωρητές: ''Κόψιμο'' δικαιούχων ενίσχυσης & νέες ημερομηνίες


Engineer

Recommended Posts

Το ΥΠΑΠΕΝ τροποποίησε τις έξι αποφάσεις (τρεις εγκριτικές και τρεις απορριπτικές) σχετικά με την ενίσχυση δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή.

Οι κύριοι λόγοι των τροποποιήσεων είναι οι εξής:

  • έπειτα από επανέλεγχο των υποβληθέντων δικαιολογητικών των δικαιούχων της αρχικής απόφασης, διαπιστώθηκε πως υπήρχαν αιτήσεις που δεν πληρούσαν τους όρους και τις προϋποθέσεις της προκήρυξης του Προγράµµατος και θα έπρεπε να αφαιρεθούν από τον πίνακα των δικαιούχων
  • εως την καταληκτική ηµεροµηνία υποβολής των πρωτότυπων της αρχικής απόφασης, µεγάλος αριθµός δυνητικά δικαιούχων δεν είχε υποβάλει στον Ενδιάµεσο Φορέα ∆ιαχείρισης του Προγράµµατος τα εν λόγω δικαιολογητικά και συνεπώς, µε γνώµονα τη µέγιστη δυνατή αποτελεσµατικότητα του Προγράµµατος, προκύπτει η ανάγκη παράτασης της ανωτέρω καταληκτικής ηµεροµηνίας.
Επισηµαίνεται ότι ως καταληκτική ηµεροµηνία για την υποβολή των πρωτότυπων δικαιολογητικών στον Ενδιάµεσο Φορέα Διαχείρισης του Προγράµµατος ορίζεται η 22/05/2015.

 

Οι αποφάσεις έχουν διαχωριστεί αναλόγως της Περιφέρειας του υποψηφίου, όπου στις 8 Περιφέρειες Σύγκλισης περιλαμβάνονται οιΠεριφέρειες Κρήτης, Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Ελλάδας, Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Ιονίων Νήσων, Πελοποννήσου και Βορείου Αιγαίου, στις 2 Περιφέρειες Σταδιακής Εισόδου περιλαμβάνονται οι Περιφέρειες Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου και στις 3 Περιφέρειες Σταδιακής Εξόδου περιλαμβάνονται οι Περιφέρειες Αττικής, Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.

 

(Μπορείτε να δείτε τις αρχικές αποφάσεις πριν την τροποποίησή τους, εδώ & εδώ).

 

Δείτε όλα τα ονόματα των τροποποιημένων αποφάσεων στον πίνακα που ακολουθεί:

Απόφαση υπαγωγής 8 περιφερειών σύγκλισης

 

Απόφαση απόρριψης 8 περιφερειών σύγκλισης

 

Απόφαση υπαγωγής 2 περιφερειών σταδιακής εισόδου

 

Απόφαση απόρριψης 2 περιφερειών σταδιακής εισόδου

 

Απόφαση υπαγωγής 3 περιφερειών σταδιακής ειξόδου

 

Απόφαση απόρριψης 3 περιφερειών σταδιακής ειξόδου

 

Πηγή: http://www.b2green.g...CF_81_CE_B1_0A#

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενο θεμα εχει γινει πολυ cult...!!

 

Θα φτασουμε στο 2025 και ακομα θα συζηταμε για την επιδοτηση των 400Ε που επρεπε να καταβληθει απο το 2013.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αισιόδοξος ότι στη ειδική τροπολογία που ετοιμάζουν για εμάς τους μηχανικούς και θα περιλαμβάνει τη κατάργηση των αυξημένων εισφορών, την ελεύθερη επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας και την αφαίρεση του κλάδου υγείας από τα χρωστούμενα θα βάλουν και την απευθείας πληρωμή των 400Ε σε όλους τους ενεργειακούς επιθεωρητές. Αν έχεις "βύσμα" στη κυβέρνηση (βλ. μηχανικό πρωθυπουργό)  :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί κάτι απλό ... τέτοιο μάλλον χρειάζεται  :grin:

 

Κι επειδή έχω καταλάβει μόνο αν σε λένε Σωτηρία (!!) ... μπορεί να πετύχεις κάτι.

(κατά το Κυβέρνηση Σωτηρίας)

post-2272-0-14520800-1428305201.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς που κάτι τύποι σαν εμένα φταίνε για την καθυστέρηση τελικά. :smile:

 

(είπα μέσα μου "άντε να κουρευτείτε" και δεν έστειλα δικαιολογητικά ενώ είμαι δικαιούχος). :smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσα ΠΕΑ έχουν βγει μέχρι σήμερα εντός του 2015;

Πήρε πρωτόκολλο κάποιος τελευταία;

Θα μου προκαλέσει έκπληξη αν ο αριθμός ξεπερνάει τις 15.000...

Link to comment
Share on other sites

Στα @@ μου αν τα δώσουν στα @@ μου αν δεν τα δώσουν. Εχω πάψει να ασχολούμαι με το θεμα εδω και καιρό, σε λιγο θα πάψω να ασχολούμαι με το επάγγελμα έτσι και αλλιως απλα θα μπαίνω να διαβάζω σχόλια να περναει ευχάριστα η ώρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.