Μετάβαση στο περιεχόμενο

τεχνικη εκθεση για μετατροπες σε διαμερισμα ΑΜΕΑ για δικαστηριο


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,


Μου ανεθεσαν τη σύνταξη μίας Τεχνικής Έκθεσης όπου θα περιγράφονται οι αναγκαίες τροποποιήσεις και επεμβάσεις προσαρμογής κατοικίας για την εξυπηρέτηση ατόμου με κινητική αναπηρία, όπως επίσης και η εκτίμηση κόστους αυτών. Έχω υπόψην την οδηγία του ΥΠΕΚΑ για ΑμεΑ. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει αντιμετωπίσει τετοια περίπτωση ή έχει συντάξει σχετική έκθεση; Δεν εχω συνταξει αλλη παρομοια παρα μονο για τους ημιυπαιθριους τοτε και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει για τη δομη,την αμοιβη και αν αυτη περναει μεσω ΤΕΕ. 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά, είναι για δικαστήρια?

Δεν έχω ιδέα... Ξεκίνα μόνος σου, πιάσε το από το δρόμο, δες αν έχει δικιά του θέση στάθμευσης και αν μπορεί με το καρότσι ή το αυτοκίνητο να διέρχεται μέχρι το σπίτι. Βασικά ΚΑΙ με το καρότσι πρέπει ΚΑΙ με το αυτοκίνητο.

Δεν έχω μπροστά μου τις τεχνικές οδηγίες, να δω τι κλίση ράμπα θέλει, τι πλάτος.

Τι άνοιγμα πόρτες, τι προδιαγραφές wc. Βλέπεις αυτά αρχικά και κοστολογείς, θα πρέπει τον χρόνο σου να τον κοστολογήσεις πιο πριν, για να δώσεις προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εκτίμηση του χρόνου απασχόλησης σου και κοστολόγηση σύμφωνα με άρθρο 102 του 696/74 (από 52-94 €/ώρα).

Έγγραφη συμφωνία στη συμφωνηθείσα αμοιβή. Προκαταβολή 50%. Κοπή της αντίστοιχης ΑΠΥ (ή ΤΠΥ) με την εξόφληση. Δεν απαιτείται ενημέρωση μέσω ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί, ρίξε μια ματιά στο συνημμένο.

Ισως (?) σε βοηθήσει.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ-ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

 

1. Σημερα βρεθηκα στο ΤΕΕ και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι οντως προαιρετικο να το περασω μεσα απο τις αμοιβες του.

 

2. Ναι, η εκθεση ειναι για το δικαστηριο. Ο πελατης ειχε ενα ατυχημα και χρειαζεται απο ενα μηχανικο μια συνοψη των αλλαγων που θα πρεπει να γινουν στο διαμερισμα του ωστε να διεκδικησει αποζημιωση απο την ασφαλιστικη.

 

3. Οσον αφορα την αμοιβη και επειδη λογω της απειριας μου στο συγκεκριμενο ζητημα μπορει οι ωρες να μαζευτουν, θα ηθελα αν απο τη δικη σας εμπειρια μπορειτε να μου πειτε ενα λογικο ευρος στην τιμη που θα ζητησω.

 

Αυτα. Σας ευχαριστω και παλι. Εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Εκτίμηση του χρόνου απασχόλησης σου και κοστολόγηση σύμφωνα με άρθρο 102 του 696/74 (από 52-94 €/ώρα).

Έγγραφη συμφωνία στη συμφωνηθείσα αμοιβή. Προκαταβολή 50%. Κοπή της αντίστοιχης ΑΠΥ (ή ΤΠΥ) με την εξόφληση. Δεν απαιτείται ενημέρωση μέσω ΤΕΕ.

Στο ΠΔ 696/74 αναφέρεται σε δρχ. (λογικό). Οπως θα το '' φέρουμε '' στα μέτρα της εποχής;

Δηλαδή συνάδελφε πως υπολόγισες ότι είναι από 52-94 €/ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξέρεις να το κάνεις. ?Μηχανικός δεν είσαι?. Θα ... δεις τι κατασκευές χρειάζονται και θα υπολογίσεις το κόστος αυτών με αναλυτικό.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Αφού ξέρεις να το κάνεις. ?Μηχανικός δεν είσαι?. Θα ... δεις τι κατασκευές χρειάζονται και θα υπολογίσεις το κόστος αυτών με αναλυτικό.

Συνάδελφε σε βρίσκω λίγο επιθετικό. Αν ήξερα δεν θα σε ρωτήσα. Παρόλα αυτά μάλλον έγινε παρανόηση. Εγώ αναφέρομαι στην κοστολόγηση του ποσού που θα χρεώσει ο Μηχανικός για την εργασία του.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οντως οτι εχουμε μπερδευτει λιγο. Δεν ξερω αν ο φιλος απο Σερρες αναφερεται στις δικες μου ερωτησεις. Παντως να το ξεκαθαρισω, δεν ρωτω για την αμοιβη οσον αφορα στις εργασιες που θα γινουν, αν γινουν απο μενα, αλλα στην αμοιβη της συνταξης της εκθεσης κ μονο. Κ επαναλαμβανω, αν οι ωρες που θα μου παρει εμενα προσωπικα λογω απειριας αθροιζουν 1000 ευρω, ειναι λογικο να του ζητησω τοσα χρηματα μονο για τη συνταξη;;;

Ζητω ενα ευρος τιμων λογικο συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα.

Σας ευχαριστω κ παλι κ ελπιζω να εγινα περισσοτερο σαφης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε βρίσκω λίγο επιθετικό. Αν ήξερα δεν θα σε ρωτήσα. Παρόλα αυτά μάλλον έγινε παρανόηση. Εγώ αναφέρομαι στην κοστολόγηση του ποσού που θα χρεώσει ο Μηχανικός για την εργασία του.

δεν απαντούσα σε εσένα. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.