Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέλετε η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ να γίνει προαιρετική για χαμηλά εισοδήματα;


T-911

  

74 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ να γίνει προαιρετική για χαμηλά εισοδήματα;

    • ΟΧΙ
    • ΝΑΙ, για μηνιαίο εισόδημα έως 400 €
    • ΝΑΙ, για μηνιαίο εισόδημα έως 500 €
    • ΝΑΙ, για μηνιαίο εισόδημα έως 600 €


Recommended Posts

Ανάλογο σύστημα εφαρμόζεται στη Γερμανία για πάνω από 15 χρόνια με σκοπό την καταπολέμηση της ανεργίας. Αφορά μισθωτούς γενικά, οι οποίοι όταν εργάζονται λίγες ώρες, τόσες ώστε το μηνιαίο εισόδημα δεν ξεπερνά τα 450 €, δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης από τον εργοδότη. Οι εργαζόμενοι μένουν ανασφάλιστοι κατά τη διάρκεια του χρονικού διαστήματος που έχουν χαμηλό εισόδημα. Στη Γερμανία το εισόδημα υπολογίζεται βάσει ελάχιστου ωρομισθίου στα 8 ή 8,5 €.

 

Για την Ελλάδα και τους μηχανικούς ειδικά, η ιδέα είναι ότι όποιος μηχανικός δηλώνει εισόδημα κάτω από π.χ. 500 €/μήνα, να μπορεί να παραμείνει ανασφάλιστος εφόσον το επιλέξει (προαιρετικό). Επομένως γι’ αυτό το διάστημα δεν καταβάλει εισφορές, δεν έχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη  και δεν μετράνε συντάξιμα χρόνια. Εξάλλου, σήμερα όποιος δεν είναι ασφαλιστικά ενήμερος δεν έχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Η ρύθμιση αυτή να εφαρμοστεί για μερικά χρόνια και να αποσυρθεί όταν ανακάμψει η οικονομία. Δεν προτείνεται για την καταπολέμηση της ανεργίας αλλά για την οικονομική ανακούφιση.

 

Βέβαια, η εφαρμογή τέτοιου μέτρου θα ήταν αποτελεσματικότερη αν επανερχόντουσαν οι ελάχιστες υποχρεωτικές αμοιβές σε κάθε εργασία μηχανικού και μέτραγαν ως δηλωμένο εισόδημα.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταργηθεί η ασφάλιση στο κ@λ@ΤΣΜΕΔΕ.

Με τόσα χρήματα τον μήνα σε ιδιωτική ασφάλεια θα είχα το ασθενοφόρο με οδηγό και δύο άτομα ακόμα κάτω από το γραφείο (παίζεται και το ελικοφόρο) σε περίπτωση ανάγκης ... πχ έλλειψη νικοτίνης.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

θελω ειρηνη και ευτυχια για ολο τον ελληνικο λαο... μια ελπιδα

http://www.protothema.gr/world/article/468587/ithela-na-tripso-sti-mouri-tou-dragi-tin-alitheia-leei-i-aktivistria-ton-femen/

 

εγω θα προτεινα να μην πληρωνει κανεις ασφαλεια αφου ετσι και αλλιως οι συνταξεις πληρωνονται απο το κρατος ή υγεια ειναι δωρεαν για ολους,  τι αλλο να θες απο ενα τελειο κρατος ... αληθεια θεωρεις τα 500 ευρω το μηνα λιγα ;;; χαχαχ θα σου πει ο βαρουφακης......

μα αξιζει τον κοπο να εισαι μηχανικος αν βγαζεις 500 ευρω το μηνα..;;; τωρα θα μου πεις ; υπαρχει αλλη δουλεια να κανεις αφου αυτη που κανεις σου δινει τουλαχιστον ενα χαρζιλικη ;; δεν ξερω παντως εχω απογοητευτη πολυ..

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια χρηστών στο λίνκ του george, όλα τα λεφτά!! Ελλαδάρα λέμε πολύ γέλιο...

 

Α, για την ασφάλιση...Δουλεύεις έχεις...Δεν δουλεύεις δεν έχεις..Πως είναι το ΙΚΑ κάτι τέτοιο. Να δουλεύεις και να μην πληρώνεις, δεν παίζει άμα είσαι σε κανα εργοτάξιο-βιομηχανία και γίνει τίποτα ποιος θα σε τρέχει? Ασε που δεν θα σε παίρνουν ανασφάλιστο. τουλάχιστον να πληρώνεις υγεία, όχι καθόλου και να δουλεύεις.

Προαιρετικά μπορείς να πληρώνεις αν θες συντάξιμα έτη ή υγεία (ανεξάρτητος τομέας). Τώρα για το ύψος των εισφορών, θα μας πουν οι μηχανικούρες της κυβέρνησης και ο μπαφάκης.. 

 

ΥΓ. Οπου δουλεύεις= ανοικτά βιβλία, ή μισθωτός...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Άποψή μου είναι να πληρώνουμε τον κλάδο υγείας από ένα μηνιαίο εισόδημα και πάνω πχ ελάχιστος μισθός και από εκεί και περα θα μπορούσε να είναι αναλογικά βάσει εισοδήματος με συντελεστές. Οσο για την ενδεχόμενη σύνταξη να είναι το πλέον της ελάχιστης εθνικής που λένε συμφωνα με τις εισφορές που έχουμε καταβάλει σε ολο τον εργασιακό μας βιο.

Δεν σας φαίνεται μια λογική και απλή σκέψη ?

Οι ειδικότεροι ας σχολιάσουν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Άποψή μου είναι να πληρώνουμε τον κλάδο υγείας από ένα μηνιαίο εισόδημα και πάνω πχ ελάχιστος μισθός και από εκεί και περα θα μπορούσε να είναι αναλογικά βάσει εισοδήματος με συντελεστές. Οσο για την ενδεχόμενη σύνταξη να είναι το πλέον της ελάχιστης εθνικής που λένε συμφωνα με τις εισφορές που έχουμε καταβάλει σε ολο τον εργασιακό μας βιο.

Δεν σας φαίνεται μια λογική και απλή σκέψη ?

Οι ειδικότεροι ας σχολιάσουν .

Αθανάσιε αν και μάλλον κατάλαβα τι λες, δεν το γράφεις λίγο πιο ξεκάθαρα, γιατί η δευτερεύουσα πρόταση σου είναι λίγο μπερδεμένη?

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πω για το θέμα της σύνταξης ότι το κράτος αν κατάλαβα καλά θα εγγυάται μια ελάχιστη σύνταξη που αν δεν κάνω λάθος την ονομάζει εθνική.

 

Ακόμα αν δεν κάνω λάθος αυτή θα την λαμβάνουν όλοι ανεξαιρέτως των εισφορών που εχου πληρώσει.

 

Έτσι θα μπορούσε να λαμβάναμε την ελάχιστη και επιπλέον ότι αναλογικά έχουμε πληρώσει με βάση τον κύκλο εργασιών όπως είπα πριν.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμε ακυρο το poll αν και ψήφισα ΟΧΙ. Και πριν πέσετε να με φάτε :) θέλω να επισημάνω ότι όλοι πρέπει να πληρώνουμε ένα ποσό για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ώστε να συντηρείται το όλο σύστημα. Η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ειναι 60€ το μήνα νομίζω και ειναι το ελάχιστο που πρέπει να πληρώνουμε.

Από κει και πέρα τα συντάξιμα κλπ πιστεύω ότι θα πρέπει να πληρώνωνται είτε σε ποσοστό σε κάθε τιμολόγιο που κόβουμε, είτε να ειναι προεραιτικό για οποιοδήποτε εισόδημα. Και μιλάμε για κεφαλαιοποιητικό σύστημα συνταξιοδότησης πάντα.

Edited by mkotsi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζι σου καταρχήν θελει φτιάξιμο το poll. Για την υγεία πρεπει να υπαρχει κάποιο πόσο εφόσον θελει κάποιος να εργάζεται, θα ξανα επανέλθω αλλη στιγμη που θα εχω χρόνο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.