Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση - εκτίμηση κόστους εργασιών


Recommended Posts

Σήμερα έκανα μια αυτοψία τις οποίας το θέμα ήταν το εξής:

Σε οικοδομή κάποιος '' έξυπνος ιδιοκτήτης - ένοικος '' ένωσε τον κάθετο σωλήνα στον οποίο πέφτουν τα νερά των κουζινών με το δικό του μπάνιο με αποτέλεσμα να βουλώσει η σωλήνα και να βγούν όλα τα ακάθαρτα σε διαμέρισμα του 1ου ορόφου.

Μετά από αυτοψία που έκανα κατέγραψα τις εξής φθορές:

α. Το ξύλινο πάτωμα σε δύο υπνοδωμάτιο έχει πλέων φουσκώσει.

β. Σχεδόν όλες οι θύρες έχουν φουσκώσει έστω και λίγο, με αποτέλεσμα κάποιες να μην κλείνουν.

γ. Τα κάτω νουλάπια τις κουζίνας δεν μπορούν πλέων να χρεισιμοποιηθούν.

δ. Η ντουλάπα έχει φουσκώσει χαμηλά (10cm από το πάτωμα).

 

Η εργασίες που προτείνω είναι οι εξής:

1. Καθαίρεση ξύλινου πατώματος.

2. Καθαίρεση ξύλινων σοβατεπί.

3. Απεξεργασία των θυρών ώστε να είναι λειτουργικές.

4. Απόξήλωση των κάτω ντουλαπιών της κουζίνας.

5. Απόμάκρυνση προϊόντων καθαίρεσης.

6. Προμήθεια κ τοποθέτηση νέας κουζίνας.

7. Προμήθεια κ τοποθέτηση νέου δαπέδου.

8. Καθαρισμός - απολύμανση όλου του διαμερίσματος από συνεργείο.

 

Ερωτήσεις:

α. Θα μπορούσα να βάλω χρωματισμούς όλου του διαμερίσματος για λόγους απολύμανσης;

β. Οι τιμές μονάδος να είναι από την αγορά; η να βάλω πχ από ΑΤΟΕ; Να συμπεριλάβω και ένσημα;

 

Ότι όλο έχετε να προτείνεται καλοδεχούμενο είναι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη ερώτησή σου με μπέρδεψε ... σε σχέση βέβαια και με το τίτλο του νήματος που έβαλες..

Για ποιόν λόγο θέλεις την τεχνική έκθεση και τον "προυπολογισμό";

Εννοώ που θα τα χρησιμοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

α. ότι νομίζεις για να επανέλθει το διαμέρισμα στην πρότερη κατάσταση.

β. προσωπικά βάζω τιμές πιάτσας. Εννοείται ότι θα βάλεις ένσημα και ΦΠΑ.

 

edit: george μαζί γράφαμε. Να ενημερώσω απλά το συνάδελφο ότι αν επίκειται αγωγή, πρόκειται για ιδιαίτερα χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία κάτι το οποίο μάλλον πρέπει να το συμπεριλάβει στην προσφορά για τις υπηρεσίες του. Επίσης να έχει λύσει το ζήτημα τις αμοιβής του σε περίπτωση που θα χρειαστούν καταθέσεις σε δικαστήριο, αναβολές κλπ. Προσωπικά έχω σταματήσει να αναλαμβάνω υποθέσεις που ενδεχομένως καταλήξουν στα δικαστήρια γιατί έχω καεί.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Την τεχνική έκθεση καθώς και τον προυπολογισμό τον θέλει η '' οικοδομή '' για να δουν τι έργασίες θα πρέπει να γίνουν καθώς και για να τις βάλουν στα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

 

...

για να δουν τι έργασίες θα πρέπει να γίνουν καθώς και για να τις βάλουν στα κοινόχρηστα.

 

Αν και δεν έχω μπροστά μου τον κανονισμό της συγκεκριμένης πολυκατοικίας , δύσκολο  να μπορούν να ενταχθούν στα κοινόχρηστα δαπάνες που προέκυψαν από μονομερείς και αυθαίρετες στο σύνολό τους ενέργειες κάποιου ιδιοκτήτη για τις οποίες κανείς άλλος ιδιοκτήτης δεν ρωτήθηκε ... 

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψη:

1) της διευκρίνησης

2) της μη γνώσης του κανονισμού της συγκεκριμένης πολυκατοικίας (δύσκολο να υπάρχει πρόβλεψη για φθορές που προκαλεί ιδιοκτήτης με τέτοιου είδους αυθαίρετες παρεμάβασεις προκειμένου να περαστούν στα κοινόχρηστα) και

3) από και ότι δεν έχω κάποια εικόνα των φθορών (στην κυριολεξία εικόνα),

4) από το ότι δεν ξέρεις τι επιπλέον μπορεί να κρύβουν οι αποξηλώσεις των πατωμάτων

 

Εφόσον υπάρξει η ανάθεση των εργασιών με οποιονδήποτε τρόπο:

1) για το πρώτο που ρωτάς θα το έβαζα.

2) για το δεύτερο σαφέστατα με τιμές που υπάρχουν στην αγορά και ένσημα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η κατακόρυφη στήλη αποχέτευσης είναι κοινόχρηστη. Άρα αν δεν αναφέρεται κάτι άλλο, οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεται κοινά. Αν έχουν καταλήξει ποιός φταίει θα πρέπει να του ζητήσουν (αν απαιτηθεί και δικαστικά) αποζημίωση.

Είσαι σίγουρος οτι φταίει η σύνδεση του λουτρού του "έξυπνου" ? ένδειξη? - απόδειξη? - τεκμηρίωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα

Μου έτυχαν κι εμένα δύο περιπτώσεις μαζεμενες την ίδια βδομάδα για τεχνική έκθεση κατόπιν αυτοψιας για καταγραφή ζημιών σε διαμερίσματα από υγρασιες.

Το μεν πρώτο διαμέρισμα παίρνει νερά από το μπαλκόνι της εσοχης από πάνω και θέλει η ιδιοκτήτρια να κινηθεί νομικά εναντίον της, το δε δεύτερο διαμέρισμα είναι ρετιρέ και παίρνει νερά από το δώμα που είναι κοινόχρηστο, με τον ιδιοκτήτη να θέλει να κινηθεί νομικά εναντίον όλης της οικοδομής.

 

Τι μορφή θα πρέπει να έχει η τεχνική μου έκθεση? Υπάρχει κάποιος κανόνας, κάποιο στάνταρ και κάποιο συγκεκριμένο μέγεθος?

 

Ξεκίνησα να γράφω την πρώτη, επισυναψα μέσα στο κείμενο σκαναρισμενα σχέδια, άδεια και φωτογραφίες, περιέγραψα τι βρήκα και εκτίμησα την προέλευση αυτών και ο δικηγόρος μου είπε πως του είναι άχρηστη γιατί έτσι όπως την συνεταξα δε θα τη δει ο δικαστής καν. Πως πρέπει να είναι 2-3 σελίδες μόνο, περιεκτικα και σε παράρτημα στο τέλος να βάλω φωτογραφίες. Χωρίς σχέδια και άδειες που είναι άχρηστες.

 

Κάποια άποψη η βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς πες στο δικηγόρο να χαλαρώσει λίγο! Προσωπικά ακολουθώ το παρακάτω μοτίβο:

1. Περιγραφή - ιστορικό ακινήτου

2. Αποτύπωση βλαβών

3. Αιτιολόγηση

4. Περιγραφή τρόπου αποκατάστασης - επισκευής

5. Προϋπολογισμός εργασιών αποκατάστασης - επισκευής

προσωπικά φωτογραφίες και λοιπά στοιχεία (άδειες σχέδια λεπτομέρειες) θα τις έβαζα σαν παράρτημα στο τέλος με αναφορά σε αυτά στο κυρίως σώμα της έκθεσης

 

επίσης σαν γενικό κανόνα προσωπικά ακολουθώ τον εξής: όταν η βλάβη οφείλεται σε κακή χρήση ενός εκ των συνιδιοκτητών (π.χ. αποκολλημένα πλακίδια που αμέλησε να επισκευάσει τότε η ευθύνη και η δαπάνη βαραίνει αυτόν, όταν η βλάβη δεν οφείλεται σε κακή χρήση π.χ. τρύπημα κοινόχρηστης υδρορροής τότε η ευθύνη και η δαπάνη είναι κοινόχρηστη)

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με μοναδικη εξαιρεση το σημειο ενσωματωσης φωτογραφιων και σχεδιων, κατα τα λοιπα ακολουθουμε τον ιδιο γενικο κανονα.

Μονο που ελλειψει δυνατοτητας προσβασης στο απο πανω διαμερισμα, δεν ξερω αν ΟΛΕΣ οι υγρασιες οφειλονται σε αμονωτη πλακα η σε βουλωμενες υδρορροες.

 

Βρηκα την ιδιοκτητρια του ανω διαμερισματος και μου ειπε πως οι υδρορροες απο το δωμα κατεβαζουν πολυ νερο που φευγει στο μπαλκονι της οταν βρεχει και λιμναζει γιατι δεν προλαβαινει να διοχετευτει ολο στις κεντρικες υδρορροες.

Επισης μου ειπε πως πριν περασει πλακακια τη βεραντα της (80 τ.μ.) την υγρομονωσε, εκλεισε ρωγμες που ειχε η πλακα και επειτα περασε πλακακια.

Το θεμα της υγρασιας προφανως και βαραινει αυτην. Δεν εχει να κανει με καλη η κακη τοποθετηση πλακιδιων.

Βεβαια απο την αλλη, απορω πως γινεται με τα πλακιδια να διαπερνα το νερο την επιφανεια τους και να κατεβαινει στην πλακα για να βγει κατω απο ρωγμες.

 

Ειναι προφανες πως η ευθυνη βαραινει αποκλειστικα και μονον αυτην. Τροποι αποκαταστασης ειναι ειτε η αποξηλωση των πλακιδιων και η μονωση εκ νεου ειτε η ανεστραμμενη μονωση στην οροφη της ιδιοκτητριας (αν υπαρχει τετοια επιλογη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.