Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα!

θέλω να διευκρινίσω κάποια πράγματα!

 

Υπόγειο λειτουργεί ως ενοικιαζόμενα δωμάτια --> ξε-μπαζωμένο απο πίσω όψη

Η άδεια οικοδομής ειναι διώροφο με υπόγειο και υπάρχει αδεια εοτ για 4 ενοικιαζομενα δωμάτια

 

Υπόγειο = Βοηθητικος Χώρος (3 δωματια χωρις αδεια)

Εισόγειο = ενοικιαζομενα δωματια  (4 δωματια)

Α Οροφος = Κυρια κατοικια

 

Ερώτηση!

 

α) Στο υπόγειο θα γίνει αλλαγή χρήσης ως κυριος χώρος ή ως τουρισμός/βιομηχανία για να μπορεί να πάρει και αδεια απο ΕΟΤ ....μιας και οι παλιες αδειες έβγαιναν με όρους κατοικιας!

 

β) Ο λογιστής σε περίπτωση που γίνει τακτοποιηση με τον 4178 την στιγμη αυτη ΜΑΙΟΣ, τροποποιεί στο Ε9 τις αλλαγές απο την ημερομηνία υπαγωγής ή απο το 2011 και μετά??? 

Ρωτάει πελάτης για επιπρόσθετο ΕΝΦΙΑ γιαυτο και η ερώτηση απο ποιο έτος δηλώνετε στο Ε9!

 

Ευχαριστω πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επειδή δεν έχω κάνει κανένα τέτοιο δεν μπορώ να σου πω αν πρέπει να πάει υπηρεσίες ή τουρισμός.

η επικρατούσα όμως θα είναι κατοικία φαντάζομαι

(αν κατάλαβα καλά είναι σπίτι με μετατροπή σε ενοικιαζόμενα με τις ειδικές διατάξεις) 

αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι στο Ε9 πρέπει να δηλωθεί με την πραγματική παλαιότητα.

νομίζω δεν υπάρχουν αναδρομικοί φόροι για 4178

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω κάνει κανένα τέτοιο δεν μπορώ να σου πω αν πρέπει να πάει υπηρεσίες ή τουρισμός.

η επικρατούσα όμως θα είναι κατοικία φαντάζομαι

(αν κατάλαβα καλά είναι σπίτι με μετατροπή σε ενοικιαζόμενα με τις ειδικές διατάξεις) 

αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι στο Ε9 πρέπει να δηλωθεί με την πραγματική παλαιότητα.

νομίζω δεν υπάρχουν αναδρομικοί φόροι για 4178  [αρθρο 24 παρ. 8]

πολυ σωστα...

 

και κακως  περιμενει "ακοοοομα" να διορθωσει το Ε9...

bolossis

και, μην ξεχνάς,

"ειναι προσβολη να μην αποδεχεσαι ενα  "δωρο [κατα τον terry] :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

το δώρο έγκειται στην "απόδειξη" παλαιότητας με μόνο στοιχείο τη δηλούμενη στο Ε9 (κρατικό έγγραφο και καλά)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ίσως είναι ο μόνος τρόπος να "αποδείξεις" παλαιότητα.

 

Προσωπικά δέχομαι σαν αποδεικτικό μόνο τροποποιημένο Ε9,καθώς με αυτό είμαστε νομικά κατοχυρωμένοι.

 

Κατα πόσο είναι αληθές, ας το ψάξει το κράτος και αν δεν, ας υποστεί τις κυρώσεις ο ιδιοκτήτης.

 

Εμείς μια φορά είμαστε κατοχυρωμένοι.

 

Σωστά dimitris GM?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.