Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες επιβολές κυρώσεων σε 2 ενεργειακούς επιθεωρητές για σωρεία παραβάσεων


Engineer

Recommended Posts

Μια στιγμή . Στον πρώτο επιθεωρητή βλέπω πάρα πολλά πιστοποιητικά με παραπτώματα . Πώς τα έλεγξαν όλα αυτά ; Θέλω να πω , είχε τέτοια ατυχία που όλα σχεδόν τα ΠΕΑ που έβγαλε η κληροτίδα ήταν δικά-του , ή μήπως του βρήκαν ένα λάθος ΠΕΑ και μετά έπιασαν και τον ξεσκόνισαν σε όλα που έχει φτιάξει ; :smile:

Link to comment
Share on other sites

>

Δεν κάνω πλάκα ( τουλάχιστον όχι 100% ... ) !

Σε πολλές περιπτώσεις αναρτούν φωτογραφίες κτιρίων που τους >.

 

Ομως θεωρώ εντελώς άδικο τον αποκλεισμό των Επιθεωρητών Τ.Ε. από την επιθεώρηση κτιρίων του τριτογενή.

cafe7.jpg

Edited by hkamp
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα κυκλοφορούσε φήμη πως ένας επιθεωρητής ρώτησε έναν άλλον "μου έτυχε ΠΕΑ για διαμέρισμα με τζάκι. Έχω XML μονοκατοικίας με τζάκι και διαμερίσματος χωρίς τζάκι, ποιο να χρησιμοποιήσω;"

 

Ελπίζω να μην ήταν αυτού του επιπέδου οι συγκεκριμένοι επιθεωρητές.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως ισχύει το παραπάνω, τότε ο μεγάλος Βέγγος το είχε περιγράψει αναλυτικά στην ταινία που έκανε τον φαρμακοποιό και ιδιαίτερα στο σημείο που έλεγε " αφού παραγγέλνεις, αφού πληρώνεις γιατί να μην πάρεις και αυτό που θέλεις !!!" 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή . Στον πρώτο επιθεωρητή βλέπω πάρα πολλά πιστοποιητικά με παραπτώματα . Πώς τα έλεγξαν όλα αυτά ; Θέλω να πω , είχε τέτοια ατυχία που όλα σχεδόν τα ΠΕΑ που έβγαλε η κληροτίδα ήταν δικά-του , ή μήπως του βρήκαν ένα λάθος ΠΕΑ και μετά έπιασαν και τον ξεσκόνισαν σε όλα που έχει φτιάξει ; :smile:

 

Νομίζω πως αν σε πιάσουν να κάνεις ένα καραμπινάτο λάθος , όπως του συγκεκριμένου που διενεργούσε επιθεωρήσεις σε τριτογενή τομέα χωρίς να έχει το δικαίωμα, τότε τσεκάρουν και οτι άλλο έχει κάνει αυτός προκειμένου να δούν αν επαναλαμβάνει το λάθος. Θυμάμαι και εναν παλιότερο επιθεωρητή που τον πιάσανε γιατί έβαζε σε όλες τις επιθεωρήσεις του κατηγορία αυτοματισμου Α ! 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι κάτι χιλιάδες οι επιθεωρητές και κάτι λίγοι εκεί στην ΕΥΕΠΕΝ ή όπως τη λένε τώρα, αλλά έχουν μια γενική εικόνα για το > μεγάλου μέρους μας.

 

Οταν εντοπίσουν μια ενδιαφέρουσα περίπτωση, ασχολούνται μαζί της σε βάθος χρόνου.

Εκανε κάποια λάθη; Τι είδους λάθη είναι; Είναι λάθη που διορθώθηκαν στην πορεία ή εσκεμμένα;

Για περιπτώσεις που μπορούν να εξελιχθούν σε ατέρμονη φιλολογική συζήτηση ερμηνίας των ΤΟΤΕΕ κλπ, όπως κάνουμε πολλές φορές σ' αυτό το φόρουμ, συνήθως δεν ασχολούνται.

 

Για όποιον το κατέχει, το να βρει αν ένας επιθεωρητής έχει δόλο είναι σχετικά εύκολο (υπάρχουν βέβαια και οι καρφωτές).

Σε ελέγχουν σε βάθος χρόνου και σε παρκάρουν για έλεγχο.

Δεν κάνουν τζάμπα έξοδα μετακίνησης.

 

Δύο συμπεράσματα:

Οποτε έκανε κάποιος τη μαμουνιά δεν απαλλάσεται λόγω παρέλευσης χρόνου.

Κρατάς πάντα σημειώσεις για κάθε επιθεώρηση (παραδοχές που κάνεις, μετρήσεις κλπ) σαν να είναι δεδομένο ότι θα περάσεις από έλεγχο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.