Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

WC Α.Μ.Ε.Α σε υπάρχον Κ.Υ.Ε


Recommended Posts

Είχα πάρει ΒΧΚΧ απο πολεοδομία (όταν υπήρχε ένα αλλαλούμ ποιος την δίνει  και την έδινα αυτοι) για μαγαζί που απαιτείτο η ύπαρξη wc Αμεα από πλευρά τους ( μου ζήτησαν δηλαδή)   αλλά στηρίχτικα στο κομμάτι που αναφέρεις και τελικά συμφώνησαν και δεν χρειάστηκε εντέλει και μου την δώσανε.Αν το βεβαιώσεις θα αναφέρεις και τα υπόλοιπα όμως (συμμόρφωση έως το 2020 κτλ κτλ να δώ βέβαια ποίος θα ελέγξει αν έχουν συμμορφωθεί  έως τότε....)  .Με την λογική'' από όπου πηδάει η κατσίκα πηδάει και το κατσικάκι''  λοιπον μπορείς .....αλλά κάθε πολεοδομία και απάνω της ( ελπίζω να μην σε μπέρδεψα)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το ΚΥΕ είναι πάνω από 100μ2....νομίζω θα σου ζητήσουν ΑΜΕΑ. Κάτι τέτοιο θυμάμαι μου είχε πει το υγειονομικό. Αν δεν είναι δεν έχεις θέμα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γραψεις πανω στην κατοψη (συμφωνα με την διαταξη ταδε απαλλασεται απο την υποχρεωση υπαρξης WC αμεα μεχρι την ΧΧ ΧΧ 2020)

Πες το του ιδιοκτητη και προφορικα και εισαι περισσοτερο απο ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Αν το ΚΥΕ είναι πάνω από 100μ2....νομίζω θα σου ζητήσουν ΑΜΕΑ. Κάτι τέτοιο θυμάμαι μου είχε πει το υγειονομικό. Αν δεν είναι δεν έχεις θέμα.

Δεν ζητάει ΑΜΕΑ το υγειονομικό πλέον είναι αρμοδιότητα της πολεοδομίας.Για το υγειονομικό απλά πρέπει να έχεις τις ανάλογες τουαλέτες 1 1+1   κτλ Αυτό μου είχαν πεί τότε από το υγειονομικό.Το μαγαζί είχε μικτό εμβαδό > 100 τμ στην περίπτωση μου και τελικά δεν χρειάστηκε λόγο των παραπάνω.Τώρα καλό είναι πρίν καταθέτεις να πηγαινείς μια βόλτα στο υγειονομικό (όχι μόνο για wc αλλά και για κουζίνες διαστάσεις ανάλογα τι προσφέρεις κτλ) καθώς άλλα μπορεί να ζητήσει ο ένας και άλλα ο άλλος καθώς επικρατεί λίγο αλλαλούμ

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ok...Απλά επειδή το υγεινομικό γνωρίζει τι γίνεται με τα ΑΜΕΑ και τον ΝΟΚ πλέον εμένα από το υγειονομικό μου το είχαν πει. Το καθαρό εμβαδόν νομίζω τους νοιάζει να είναι πάνω από 100μ2 δηλαδή οι χώροι κοινού και ίσως τα μαγειρία. Όχι το μικτό.

Link to comment
Share on other sites

Μικτό εννοώ χώροι ανάπτυξης +μαγειρία.Δές στον παρακάτω οδηγό (από υγειονμικό θεσσαλονίκης)τι αναφέρει για τα wc ΑΜΕΑ σελ 27

 

 

με συνδυασμό της εγκυκλίου λοιπόν ''ερμηνεύω΄΄ και εγώ..... :smile:  

ΕΝΙΑΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΚΥΕ Δ.Υ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.pdf

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΜΕΑ3.pdf

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παίδες νέα Ερασιτεχνική σχολή χορού, απαιτεί WC AMEA???!?!?!

 

Έτσι ισχυρίζεται η ΥΔΟΜ.....

 

Μιλάμε οτι είναι παράλογο.....προκύπτει απο κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ειδικό κτίριο?Είναι νέο κτίριο?Άρθρο 26 ΝΟΚ

 

4όροφο κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίας κ ισόγεια καταστήματα.

 

Σχολή χορού = ΧΣΚ. Βάσει άρθρου 26 παρ.4 ναι θέλει προσβασιμότητα ΑΜΕΑ,ωστόσο είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ για τη συγκεκριμένη εξειδικευμένη χρήση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα.

Έχω ένα κατάστημα (ΚΥΕ) με αρχική άδεια του 1995. Υπήρχε τότε υποχρέωση εξασφάλισης wc αμεα?

Γνωρίζει κανείς πότε ξεκίνησε αυτή η υποχρέωση?

Με βάση το ΥΠΕΚΑ http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=380

και:

  • το άρθρο 28 του Νόμου 2831/2000 (ΦΕΚ 140 Α΄) «Ειδικές ρυθμίσεις για την εξυπηρέτηση ατόμων με ειδικές ανάγκες»
  • την με αρ. 52487/ 16.11.2001(ΦΕΚ 18 Β΄/2002) απόφαση Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ «Ειδικές ρυθμίσεις για την εξυπηρέτηση ΑμεΑ σε υφιστάμενα κτήρια»

κρίνω ότι το 2002 και μετά υπήρξε η ανάγκη για εξασφάλιση wc αμεα στα νεα και υφιστάμενα κτίρια, ενώ με το ΝΟΚ (άρθρο 26), υπάρχει η υποχρέωση μέχρι το 2020 να είναι οι χώροι προσβάσιμοι και με wc αμεα.

Άρα με οποιαδήποτε τροποποίηση της άδειας μετά το 2002, έπρεπε να γίνει μέριμνα για προσβασιμότητα και wc αμεα. Διαφορετικά μέχρι το 2020 δεν μπορεί να απαιτηθει.

Επίσης πως υπολογίζεται η αναλογία των wc  δηλαδή πως υπολογίζω πόσα απαιτούνται ανάλογα με την επιφάνεια του κτιρίου μου.

Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.

ΥΓ: το κατάστημα είναι πάνω από 100 τμ, ώστε να μπορεί να εξαιρεθεί.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.