Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η Σχολή Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ στις 30 καλύτερες του κόσμου


dimitris GM

Recommended Posts

"Θα ήταν τουλάχιστον ανήθικο και γελοίο το ΕΜΠ με την χρηματοδότηση που λαμβάνει να μην είναι σε αυτή και σε καλύτερη ίσως θέση."

 

Καταρχάς που ξέρεις πόση είναι η χρηματοδότηση σε κάθε ίδρυμα?αν θες πες μου κ εμένα

Αυτό το επιχείρημα μάλλον εκτός από άκρως απαξιωτικό είναι και παιδιάστικο ,καθώς δε λαμβάνεις υπόψιν πως τα πανεπιστήμια δεν "τρέχουν" μόνο από τα χρήματα  αλλά και από τα "μυαλά" που τα στελεχώνουν (διδάσκοντες και φοιτητές)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θες την άποψή μου για τα πανεπιστήμια σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα έπρεπε να υπάρχουν μέχρι 4 σχολές σε κάθε γνωστ.αντικείμενο,ή και λιγότερες ανάλογα και της απορρόφησης βέβαια.

 

Έτσι εξασφαλίζεται :

- χρηματοδότηση (και όχι διασπάθιση του χρήματος σε ότι να'ναι σχολές)

-άμεση απορρόφηση αποφοίτων.

-ικανό και επαρκές διδακτικό προσωπικό.

-άρτια εκπαιδευμένοι απόφοιτοι.

 

ποια κυβέρνηση παίρνει τέτοιο πολιτικό κόστος όμως??

Link to comment
Share on other sites

"Θα ήταν τουλάχιστον ανήθικο και γελοίο το ΕΜΠ με την χρηματοδότηση που λαμβάνει να μην είναι σε αυτή και σε καλύτερη ίσως θέση."

 

Καταρχάς που ξέρεις πόση είναι η χρηματοδότηση σε κάθε ίδρυμα?αν θες πες μου κ εμένα

Αυτό το επιχείρημα μάλλον εκτός από άκρως απαξιωτικό είναι και παιδιάστικο ,καθώς δε λαμβάνεις υπόψιν πως τα πανεπιστήμια δεν "τρέχουν" μόνο από τα χρήματα  αλλά και από τα "μυαλά" που τα στελεχώνουν (διδάσκοντες και φοιτητές)

 

Η κράτηση 1% υπέρ ΕΜΠ που υποτίθεται έπρεπε να καταργηθεί αλλά ισχύει ακόμα και σήμερα όλα αυτά τα χρόνια μπορείς να φανταστείς πόσα εκατομύρια ευρώ έχει αποδώσει; Το αν είναι παιδιάστικο είναι άποψή σου και ξέρω πολύ καλά ότι τα πανεπιστήμια τρέχουν και από τα μυαλά που τα στελεχώνουν αλλά αν δεν έχεις λεφτά για δοκίμια στα εργαστήρια ή χρήματα για να στείλεις καθηγητές σε συνέδρια είναι δώρο άδωρο. Είναι σαν να έχεις π.χ μια Ferrari με άδειο ντεπόζιτο, ακίνητη στο γκαράζ θα μένει. Σε παραπέμπω στο μεγαλύτερο ίσως μυαλό που βγήκε από Ελληνικό ίδρυμα (και ήταν και από το ΕΜΠ) στον Κωνσταντίνο Δασκαλάκη που διδάσκει σήμερα στο ΜΙΤ να δεις ποιά είναι η άποψή του για τα ελληνικά ιδρύματα.Μετά από αυτό δες και την συνέντευξη του Νανόπουλου.Κάτι παραπάνω ξέρουνε από μας

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κ όμως υπάρχει σε λίστες το δημόσιο κόστος/φοιτητή.

προς γνώσιν το ετήσιο δημόσιο κόστος/φοιτητή στο εμπ ήταν (2-3 χρόνια πριν,τώρα έχει πέσει μαχαίρι σε όλα) γύρω στα 11500 και στο γεωπονικό πχ 10500 ή στο κρήτης 9000...δεν είναι τόσο μεγάλες πια οι αποκλίσεις όσο λες.

 

Για τα ελληνικά ιδρύματα θα συμφωνήσω,η κατάσταση της παιδείας στο σύνολο είναι αποκαρδιωτική,και βασική πηγή του προβλήματος είναι οι τόσες πολλές σχολές

Link to comment
Share on other sites

πχ στους πολ.μηχ υπάρχουν 5 πανεπιστήμια στο γνωστικό αντικείμενο και καμια 8-10αρια τει με συναφές αντικείμενο σε κάθε πόλη και χωριό και όπου υπήρχε ψήφος.

 

Πως είναι δυνατόν να παράγουν όλα έργο?

Πώς είναι δυνατόν να βρεθούν λεφτά για όλα?

Πως θα βρεις ικανό διδακτικό προσωπικό για όλα σε μια χώρα του μεγέθους της Ελλάδας?

Που θα απορροφηθούν όλοι αυτοί οι απόφοιτοι?

Τι ποιότητα σπουδων θα έχουν οι απόφοιτοι?

 

Ενώ αν υπήρχαν ζόρι 3-4 σχολές φαντάζεσαι πως τα παραπάνω προβληματα δεν θα υπήρχαν.

 

Το ίδιο παράδειγμα βάλτο και στα υπόλοιπα γνωστ. αντικείμενα και θα καταλάβεις γιατί δεν υπάρχει σωτηρία αν δεν ληφθούν μέτρα μείωσης σχολών...

 

ενδεικτικά,

*η οδοντιατρική έχει μόνο 2 τμήματα

*η νομική 3

 

δεν τους είδα να πεινάνε όπως ο κλάδος μας...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν διαφωνεί κανένας ως προς το υψηλότατο επίπεδο των ιδρυμάτων που αναφέρεις και τη δουλειά που γίνεται σ'αυτά/

 

Δεύτερον η διόρθωση σου είναι εντελώς άκυρη και μου αρέσει που τα λες και με σιγουριά!!δεν ξέρω από που τα στηρίζεις καθώς εδώ εύκολα μπορείς να δεις τι παίζει και ότι πρώτο όλων αυτών που λες είναι το εμπ http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2014#sorting=rank+region=140+country=166+faculty=+stars=false+search=

 

Τρίτον φαντάζομαι γνωρίζεις πως στο εμπ λειτουργούν μόνο πολυτεχνικές σχολές ενώ τα υπόλοιπα είναι πανεπιστήμια με πολυτεχνεία,ιατρικές,νομικές,θετικες επιστημες κλπ κλπ...έχουν δλδ μεγαλύτερο αριθμό τμημάτων,συγγραμάτων,διατριβών,φοιτητών,προσωπικού κλπ κλπ.ακόμα κ έτσι όμως βλέπεις ποιο είναι πιο ψηλά.

 

και ξαναλέω αν δε γνωρίζουμε μη λέμε ότι να'ναι και ας μάθουμε επιτέλους να χαιρόμαστε με τις καλές ειδήσεις...

Που ειδες οτι δεν επικροτησα την ειδηση, δευτερον αναφερθηκα στο οτι κ αλλα Ελληνικα πανεπιστημια ειχαν καλες καταταξεις, ( στις προηγουμενες εκθεσεις) , μερικα threads ηταν κ εδω στο φορουμ. 

 

Επειδη βλεπω το θεμα να εκτροχιαζεται ας μεινουμε στα θετικα κ να  μην τρωμε τις σαρκες μας.

 

Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από τα λεφτά που βγάζουν?

 

όχι βέβαια, αλλά από συνδυασμό των :

- επιστημονική κατάρτιση (= θεωρητικό υπόβαθρο)

- επαγγελματική επάρκεια (= τεχνική αντίληψη + επαγγελματικό ήθος + επί μέρους ικανότητες)

Και ως προς το πρώτο, από τη στιγμή που καταργήθηκαν τα 8ωρα, θα είχαμε εκπλήξεις...

Ως προς το δεύτερο, θα έκλαιγαν μανούλες, αφού η σύνδεση θεωρίας και πράξης είναι ανύπαρκτη στα ελληνικά ΑΕΙ, και οι απόφοιτοι αποκτούν εμπειρία "στου κασίδη το κεφάλι". Ενώ σε σοβαρές χώρες, όπως π.χ. ο Καναδάς, είναι υποχρεωτική η πρακτική εξάσκηση σε όλη τη διάρκεια των σπουδών. 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.