Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση φωρατών (traffic counters)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι φοιτήτρια στους ΑΤΜ ΕΜΠ και για την πραγματοποίηση της διπλωματικής έχω στην διάθεση μου φωρατές τύπου NC200. Δυστυχώς έχω αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα, το τελευταίο είναι η σύνδεση της συσκευής με το πρόγραμμα HDM. Έχω απευθυνθεί στην εταιρεία που τα διαχειρίζεται, αλλά και αυτοί μέσω mail δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

 

Μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει την χρήση τους?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Μαρία Πισιμίση

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο αλλά χρησιμοποιούσε AMR αισθητήρα και όχι GMR σαν το δικό σου. Συν τοις άλλοις επειδή δεν είχαμε software έτοιμο από τον κατασκευαστή είχαμε δουλέψει με Labview για να κάνουμε το counting. Απ' ότι καταλαβαίνω το software που δίνει η εταιρεία το έχεις και το πρόβλημά σου είναι στην επικοινωνία harware - software. Η επικοινωνία μεταξύ αισθητήρα και PC πώς γίνεται?

Edited by CHOUTOS
Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο αλλά χρησιμοποιούσε AMR αισθητήρα και όχι GMR σαν το δικό σου. Συν τοις άλλοις επειδή δεν είχαμε software έτοιμο από τον κατασκευαστή είχαμε δουλέψει με Labview για να κάνουμε το counting. Απ' ότι καταλαβαίνω το software που δίνει η εταιρεία το έχεις και το πρόβλημά σου είναι στην επικοινωνία harware - software. Η επικοινωνία μεταξύ αισθητήρα και PC πώς γίνεται?

 

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, γίνεται με καλώδιο που χορηγεί η εταιρεία και συνδέεται με σειριακή θύρα του υπολογιστή και έχω ελέγξει ότι το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τη σωστή θύρα για την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.