Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για πτυχιακή με χρήση της 4Μ


darth rhgas

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, 

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΣΕΤΕ. ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΜΟΝΟΣΩΛΗΝΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ 4Μ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ??? ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ .

 

 

                                                                                                            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι ευαναγνωστα τα μηνυματα σου καλο ειναι να τα γραφεις με μικρους χαρακτηρες

Το καθε εξαρτημα σε ενα υδραυλικο κυκλωμα παρουσιαζει αντιστασεις στην ροη του ρευστου, παρουσιαζεται πτωση πιεσης, και για ευκολια γινεται αναγωγη σε πτωση πιεσης ευθυγραμμου σωληνα. Δηλαδη με ποσα μετρα σωληνας καποιας διαμετρου θα μπορουσες να αντικαταστησεις το εξαρτημα και θα εξακολουθουσες να εχεις την ιδια πτωση πιεσης. 

Ειμαι σιγουρος οτι αυτα τα εχετε αναφερει στα σχετικα μαθηματα παντως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ.

 

Κατάλαβα. Και κάτι ακόμη αν είναι εύκολο. Σχετικά με το πρόγραμμα της 4Μ. Στο φύλλο υπολογισμού του Μονοσωλήνιου καταχωρούμε μόνο τον αριθμό στήλης και το μήκος του σωλήνα. Ρωτάω γιατί έχω κάνει ήδη το πρόγραμμα με τις απώλειες θερμότητας και τώρα που κάνω το Μονοσωλήνιο δεν μου βγάζει σε κάθε γραμμή τα αυτόματα αποτελέσματα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι λάθος του προγράμματος ή αν κάτι εγώ ξέχασα να συμπληρώσω.

 

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ.

 

Κατάλαβα. Και κάτι ακόμη αν είναι εύκολο. Σχετικά με το πρόγραμμα της 4Μ. Στο φύλλο υπολογισμού του Μονοσωλήνιου καταχωρούμε μόνο τον αριθμό στήλης και το μήκος του σωλήνα. Ρωτάω γιατί έχω κάνει ήδη το πρόγραμμα με τις απώλειες θερμότητας και τώρα που κάνω το Μονοσωλήνιο δεν μου βγάζει σε κάθε γραμμή τα αυτόματα αποτελέσματα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι λάθος του προγράμματος ή αν κάτι εγώ ξέχασα να συμπληρώσω.

 

 

Ευχαριστώ!!!

 

Με απλό αριθμό (π.χ. 1) καταχωρείς τη στήλη και με επιμέρους αρίθμηση τα κυκλώματα που τροδοφοτεί η στήλη (π.χ. 1.1, 1.2 κλπ). Πρέπει σε κάθε κύκλωμα (αφού επιλέξεις την ανάλογη γραμμή πατώντας F11 αν θυμάμαι καλά) να ορίσεις το φορτίο του κάθε χώρου που τροφοδοτεί το κύκλωμα όπως το υπολόγισες από τις θερμ. απώλειες, καθώς και τον τύπο σώματος του κάθε χώρου (όπως είναι στη σειρά τους στο κύκλωμα), τα ισοδύναμα μήκη εξαρτημάτων και το ποσοστό bypass που κάνει ο κάθε διακόπτης του σώματος (σύνήθως 50% και 100% για το τελευταίο σώμα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ. Το έκανα. αλλά και πάλι μου δεν μου εμφανίζει τα αποτελέσματα για πτώση πίεσης, παροχή νερού, διάμετρο σωλήνα, ταχύτητα νερού και πτώση πίεσης. Τα ίδια δεν μου τα εμφανίζει και στο φύλλο υπολογισμού για τα σώματα. Μήπως πρέπει να κάνω πρώτα το φύλλο υπολογισμού των σωμάτων για να μου βγούν και τα αποτελέσματα στο φύλλο των κυκλωμάτων??????

Link to comment
Share on other sites

οκ. Το έκανα. αλλά και πάλι μου δεν μου εμφανίζει τα αποτελέσματα για πτώση πίεσης, παροχή νερού, διάμετρο σωλήνα, ταχύτητα νερού και πτώση πίεσης. Τα ίδια δεν μου τα εμφανίζει και στο φύλλο υπολογισμού για τα σώματα. Μήπως πρέπει να κάνω πρώτα το φύλλο υπολογισμού των σωμάτων για να μου βγούν και τα αποτελέσματα στο φύλλο των κυκλωμάτων??????

Μαλλον δεν συμπληρωσες πτωση θερμοκρασιας στο τελευταιο κυκλωμα

Link to comment
Share on other sites

οκ. Το έκανα. αλλά και πάλι μου δεν μου εμφανίζει τα αποτελέσματα για πτώση πίεσης, παροχή νερού, διάμετρο σωλήνα, ταχύτητα νερού και πτώση πίεσης. Τα ίδια δεν μου τα εμφανίζει και στο φύλλο υπολογισμού για τα σώματα. Μήπως πρέπει να κάνω πρώτα το φύλλο υπολογισμού των σωμάτων για να μου βγούν και τα αποτελέσματα στο φύλλο των κυκλωμάτων??????

 

Για να υπολογίσει το πρόγραμμα τα διάφορα μεγέθη (με αυτεξισορρόπηση) πρέπει να του ορίσεις την επιθυμητή διαφορά στο κύκλωμα 1.1 του υψηλότερο επιπέδου, ώστε αυτό να αρχίσει αντίστροφα την επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

έχεις το manual ;

 

Λογικά δεν έχεις κάνει εξαγωγή αποτελεσμάτων από τις θερμικές απώλειες στο μονοσωλήνιο και εισαγωγή από το μονοσωλήνιο των θερμικών απολειών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.