Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτοματισμός ρολών


vitokous

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

κανω μια ανακαινιση και θα βαλω ηλεκτρικα ρολα. εκτος απο την τοπικη διαχειριση του εκαστοτε ρολου,

πως μπορω να τα ανοιγω/κλεινω ολα μαζι απο ενα κεντρικο σημειο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

δυο ρελε ισχυος  δυο χρονικα κ δυο μπουτον ραγας η ενα διπλο.. ενα +ενα ρελε για το κατεβασμα κ την χρονοκαθυστερηση γιατι τα ρολλα μπορει ναμην ειναι ολλα στο ιδιο σημιο οταν θες να τα κλησεις και ενα +ενα παλι για το ανεβασμα..κ ενωειτε οτι τις επιστροφες απο τα ρολλα πρεπει να τις εχεις ολλες στον πινακα το ιδιο και τις επιστροφες απο τους τοπικους διακοπτες.. 

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο μου έχω βάλει ρολά με τηλεχειριστήρια.

Το ένα τηλεχειριστήριο το ρύθμισε ο εγκαταστάτης ώστε να ανοίγει και να κλείνει ταυτόχρονα περισσότερα από ένα ρολά.

 

Σε πελάτη το ίδιο συνεργείο ρύθμισε ένα τηλεχειριστήριο να κλείνει όλα τα ρολά του σπιτιού, περίπου 12 τεμάχια.

Εννοείται πως ταυτόχρονα έχεις και ανεξάρτητα χειριστήρια για το κάθε ρολό.

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει στο σπίτι μου. Δεν έχω τηλεχειρισμό. Από κάθε ρολλό, ξεκινάει ένα ακόμα σύρμα που καταλήγει στον πίνακα. εκεί υπάρχουν και ρελέ θερμοσυσσωρευτοή.

Link to comment
Share on other sites

Στην ανακαίνιση ίσως είναι πιο οικονομικά τα τηλεχειριστήρια. Κοστίζουν λίγο παραπάνω τα ηλεκτρονικά αλλά γλιτώνεις κόστος από τα μερεμέτια του ηλεκτρολόγου για τα κανάλια μέχρι τον διακόπτη και το βάψιμο από πάνω.

 

Εκτός από τα συνήθη τηλεχειριστήρια, υπάρχουν και διακόπτες τοίχου-ασύρματα τηλεχειριστήρια που δεν χρειάζονται καμία υποδομή. Κολλάνε με αυτοκόλητα στον τοίχο, έχουν διαστάσεις τυπικού διακόπτη και το πάχος είναι μερικά χιλιοστά, νομίζεις πως είναι εντοιχισμένος διακόπτης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, είναι απίστευτη ευκολία.

 

Στ σπίτι μου εκτός από το συναγερμό και αυτό με τα ρολλά, ΔΕΝ έχω τίποτα άλλο από αυτοματισμούς.

 

Αλλά είναι απίστευτη ευκολία, ειδικά σε μαιζονέτες, να μην τρέχεις γύρω γύρω σαν παλαβός να ανοίγεις όλα τα ρολλά.

 

Και όταν ξυπνάει η οικογένεια, και όταν φεύγεις από το σπίτι....

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου: keep it simple, το πατροπαράδοτο τοπικό χεράτο (με ηλεκτρικό ρολό).

Ούτε άγχος με συχνότητες, ούτε άγχος με αυτοματισμούς, ούτε κεντρικός έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει σπίτι μου και σε μερικούς πελάτες μόνο με ρελέ ισχύος .

Οι επιστροφές πρέπει να καταλήγουν στο πίνακα και εκεί γίνεται όλο το νταλαβέρι  :smile:

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.