Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε Δημόσια Διαβούλευση το σχέδιο νόμου για ασφαλιστικά ζητήματα


Engineer

Recommended Posts

 

terry αυτή είναι προτεινόμενη τροπολογία με ημερομηνία 18-4-13 όταν ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν αντιπολίτευση. Στο τωρινό σχέδιο νόμου δε βρίσκω κάτι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι αλήθεια ζητάτε από την διαβούλευση ; το πρόβλημα το ξέρετε… οφείλατε τόσα χρόνια να έχετε καινοτόμες προτάσεις για όλα τα θέματα που μαστίζουν τον λαό… Θα περίμενα μια πραγματικά καινοτόμο λύση για το ασφαλιστικό από την αριστερά και αυτό που διαπιστώνων είναι πολύ ανησυχητικό
Θα μας βάλετε να δουλεύουμε μέχρι τα 67, δεν έχω πρόβλημα σε αυτό ας είναι , αλλά γιατί ο 55 χρόνος να πληρώνει μεγαλύτερη ασφάλεια από τον 35χρονο ;; πως θεωρείτε δεδομένο ότι θα έχει περισσότερη δουλειά από τον νεότερο ;;; αυτή την κλίμακα δεν την καταλαβαίνω, ίσως ταιριάζει σε άλλες εποχές, ίσως ταιριάζει στο δημόσιο, αλλά στον ιδιωτικό τομέα έχει καταστρέψει τους πάνω από 50 χρονών …
Τι προτείνω ;
Ίδιο ποσό ασφαλιστικών εισφορών για όλες τις κλίμακες ασφαλισμένων με εξαίρεση ίσως τους πρώτο ασφαλισμένους για μια 3ετια με μισές ασφαλιστικές εισφορές … το ποσό δεν πρέπει να είναι πάνω από 2000 ευρώ το εξάμηνο, σίγουρα πρέπει να περνά στα έξοδα … όχι ότι τα 2000 είναι λίγα την σημερινή εποχή, την εποχή ειδικά του 26% από το πρώτο ευρώ …
Σίγουρα πρέπει να αποδεσμευτεί η ιδιότητα του μηχανικού και η εγγραφή στο ΤΕΕ από την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ..
Από εκεί πέρα αν κάποιος έχει δουλειά ή δεν έχει, πληρώνει φόρο που από όσο ξέρετε είναι 26% από το πρώτο ευρώ … έτσι και αλλιώς τα ταμεία θα καταρρεύσουν και θα χρειάζονται κρατική στήριξη.
Επίσης οι δόσεις των διακανονισμών θα πρέπει να περνάνε στα έξοδα γιατί για την μη απόδοση των εισφορών τα αντίστοιχα έτη έχουμε φορολογηθεί και ειδικά τα τελευταία χρόνια με 26% από το πρώτο ευρώ..

 

η δικιά μου πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

μάγκες πάμε για τριχίλιαρο μ'ένα άρθρο μένα νόμο και όλα τα άλλα που μας παραμύθιαζαν τόσο καιρό είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Μπαίνουμε όλοι στη διαβούλευση http://www.opengov.gr/minlab/?p=2731 και αρχίζουμε τα $$#%%^^$$##$.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

george68

 

Οι ασφαλιστικες εισφορες μπαινουν κανονικα στα εξοδα.

Εκτιμω οτι το ιδιο ισχυει και για τις δοσεις, με μια επιφυλαξη.

Link to comment
Share on other sites

για τις δοσεις δεν ισχυει... το αλλο το ξερω απλως μπορει να τις ελαττώσουν και να πουνε μετα οτι δεν μπαινουν στα εξοδα... εγω εκανα ολοκληρωμένη πρόταση εχω προβλέψει ολα τα ενδεχόμενα χαχαχα δεν ειμαι μπαρουφακης με δημιουργικές  ασαφιες 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε george68 καλά τα λες γενικά, αλλά διαφωνώ στο ύψος των εισφορών το οποίο κατά την προσωπική μου άποψη πρέπει να είναι ανταποδωτικό των παροχών. Δηλάδή γιατί να πληρώνω 3 φορές παραπάνω εισφορές από τον ΟΓΑ και να έχω ίδιες παροχές? Οι αγρότες τυγχάνει ορισμένες φορές να έχουν ακαρπία αλλά και εγώ τυγχάνει φορές που έχω απελατία. Επίσης πρέπει να υπάρχει και ένα όριο συνταξιοδώτησης με βάση τα χρόνια των ενσήμων, δεν γίνεται να βγαίνουν σύνταξη στα 67 και ένας με 50 χρόνια εγασία και έναι με 10.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω teris83 .. και αν δεν κανω λαθος αυτο για τους αγροτες σκεφτονται να το αλλαξουν.. και καλα θα κανουν ...το μειζων ομως τωρα ειναι τι κανουμε εμεις ... η προεδραρα μας τι κανει ;;; εχει κανει παρεμβαση στην δημοσια διαβουλευση και δεν την βλεπω ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε μια ευχαριστη ατμόσφαιρα...

 

Αφηστε τα "παιδιά",. τωρα μαθαινουν τί παέι να πει να διαχειριζεσαι και να μην τάζεις λαγούς με πετραχήλια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.