Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κολωνα ΔΕΗ εντος αυθαιρετης κατασκευης


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,

Μου εχει τυχει περιπτωση στην οποια, σε χωριο, εντος του οικισμου, εχει γινει προσθηκη δωματος σε ισογεια κατοικια. Το προβλημα ξεκιναει απˊτη στιγμη που ο ιδιοκτητης κατα την κατασκευη εγκλωβισε τμημα των καλωδιων εντος της αυθαιρεσιας.

Μου φαινεται λογικο οτι ως εχει, δε θα επρεπε να νομιμοποιηθει, ομως ειναι ζητημα του ιδιοκτητη ή της ΔΕΗ;

Πριν την κατασκευη της αυθαιρεσιας τα καλωδια περνουσαν ελευθερα (τεμνοντας νοητα) πανω απο την ταρατσα της κατοικιας.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε συνεισφορα σας στο ζητημα.

 

Υ.γ. σε περιπτωση που δεν το ειδα εγω και το ζητημα εχει θιγει αλλου, παρακαλω παραπεμψετε εκει.

Link to comment
Share on other sites

σε ισογεια οικια εντος οικισμου  [υψους 3-4 μ]

απο πανω περνουσε καλωδιο της ΔΕΗ  [γιατι "πανω" απο την κατοικια..αρα και πανω απο το οικοπεδο.....και προς τα πού πηγαινε???]

 

Εκανε προσθηκη δωματος [υψους 3 μ...???]

και "εγκλωβισε" το καλωδιο [????]

 

το αρθρo  2 παρ. ιζ μιλαει για κατω απο τον αξονα διελευσης  ανω 150 KW...

 

για "εγκλωβισμο"....δεν  εχει προβλεψει

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ειναι γωνιακο και ως εκ τουτου τα καλωδια τεμνουν τμημα του.

Ο ιδιοκτητης εκανε προχειρη κατασκευη (αποθηκη) στην ταρατσα και θεωρησε "λογικο" να εγκλωβισει τα καλωδια (αφου περνουν απˊτην ιδιοκτησια του, ειναι δικα του....). Χωριο ειναι και υπαρχει η λογικη: δικο μου ειναι ο,τι θελω κανω, ποιος θα με ελεγξει...

Αναρωτιεμαι ομως, με δεδομενο οτι η οικια προυπηρχε του δικτυου ηλεκτροδοτησης, δε θα επρεπε η δεη να προβλεψει ή εστω να υποθεσει οτι καποια στιγμη θα μπορουσε να γινει καθ'υψος προσθηκη στο εν λογω ακινητο;

Τελικα πρεπει να απευθυνθω στην δεη και αν ναι το ενδεχομενο κοστος μεταφορας θα βαρυνει τον ιδιοκτητη ή τη δεη;;

 

Ευχαριστω για την αμεση αποκριση.

Link to comment
Share on other sites

....οταν θα γινονταν η προσθηκη  καθ΄ύψος

η ΔΕΗ θα μετεφερε σε αλλο σημειο τα καλωδια, μετα απο απλη αιτηση του ιδιοκτητη..

.

Πλην αυτος εχτισε παρανομα, και "παρέλειψε"  να ζητησει να μεταφερθει..

 

 

τωρα θα παει στην ΔΕΗ να υποβαλλει  αιτηση και  να ζητησει την  μεταφορα των κολωνων -καλωδιων... 

 

υγ

προφανως,  το παρακατω που μεταφερεις οτι "λεει"  ο πελατης σου...δεν εχει καμμια λογικη...

 

"Ο ιδιοκτητης εκανε προχειρη κατασκευη (αποθηκη) στην ταρατσα και θεωρησε "λογικο" να εγκλωβισει τα καλωδια (αφου περνουν απˊτην ιδιοκτησια του, ειναι δικα του....). Χωριο ειναι και υπαρχει η λογικη: δικο μου ειναι ο,τι θελω κανω, ποιος θα με ελεγξει..."

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Δημητρη,

Προφανως ειναι παραλογη η τοποθετηση του ιδιοκτητη, την παραθετω απλσ ως ενδειξη της λογικης που επικρατει.

Σέυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το φόρουμ πάντως εκεί που νομίζεις ότι τα έχεις ακούσει όλα, σκάνε κάτι τέτοια και αναθεωρείς  :shock: . Συνάδελφε πάντως ανεξάρτητα από την πλάκα θα κοιτούσα πρώτα απ'όλα το ζήτημα της ασφάλειας γιατί αυτό που περιγράφεις καταλαβαίνεις... Μη γίνει κανένα ατύχημα και βρίσκεσαι κι εσύ στο κάδρο... 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.