Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαθέσιμη τη Τρίτη η εφαρμογή συμψηφισμού προστίμων για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Σωστά αυτά που γράφεις. Εγώ το έφτιαξα από την πλευρά του Μηχανικού γιατί δεν θα έκανα εγώ την εργολαβία. Αυτός που θα την κάνει είναι φίλος του πελάτη και σκοπεύει να τον εξυπηρετήσει.

Παρόλα αυτά έχω υπολογίσει ένα 26% φορολογία το οποίο όποιος θέλει το αλλάζει για 33% ή παραπάνω με όσα ανέφερες.

 

Πρέπει να λάβεις υπ'όψιν και το ΦΠΑ 23%, δεν επιδοτείται το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ρε παιδιά έλεος...δεν φορολογούμαστε πρακτικά με 26%. Το ακουώ και το ξανακούω...ε δεν είναι τόσο ! Έξοδα δεν έχετε ... ? Και γιατί βάζετε και την προκαταβολή φόρου μέσα ?! Μήπως να βάλετε και τον ΕΝΦΙΑ...?!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το ΤΣΜΕΔΕ ρε τέρυ δεν είναι έξοδο....? Όταν λοιπόν κόβεις μια απόδειξη 100 + ΦΠΑ δεν σου μένουν τα 74....Η φορολογία με τα έξοδα κάνει τον φόρο γύρω στα 15%. Εγώ εκεί περίπου τον υπολογίζω. Άρα από τα 100 σου μένουν τα 85.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογικη αυτη, δεν μπορεις να κανεις "κατανομη" της φορολογια επι του τζιρου.

Διοτι το ΤΣΜΕΔΕ ειναι πες 4500Ε το χρονο.

Αν εχεις τζιρο 25000Ε, βαλλε και οτι αλλα εξοδα εχει το γραφειο και υπολογισε τη φορολογια.

Και τα 650Ε το χρονο για το τελος επιτηδευματος δεν ειναι λιγα.

Ουτε η εισφορα αλληλεγγυης.

 

Εγω θα στο πω και αλλιως.

Για τα πρωτα πχ 7000-8000Ε (αν ειναι τοσα τα εξοδα) που εισπρατεις δεν πληρωνεις φορο.

Απο κει και περα για καθε 100Ε που τιμολογεις, στην καλυτερη σου μενουν 74Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ε περίπου στα ίδια είμαστε. κάπου μεταξύ 15-20 % . Πάντως όχι 26%. Ούτε λογική είναι να λες ότι από το 1ο ευρώ έχεις 26% φόρο. Κάπου στην μέση είναι το πράγμα. Και η αλληλεγγύη αν δεν περάσεις τα 12.000 ακαθάριστα είναι μηδέν. Και είμαστε και στον ιδεατό κόσμο που οι μηχανικοί κόβουν όλες τις αποδείξεις.....Εγώ σου λέω όλοι κάτω από 12.000 τζίρο δηλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαστε εκτος θεματος, για το κλεισουμε.

Η φορολογια ειναι 26%, απο το πρωτο Ευρω του φορολογητεου εισοδηματος απο ελ. επαγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.