Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ: Έναρξη υπηρεσίας νομικής υποστήριξης σε μηχανικούς, μέλη του ΤΕΕ


Engineer

Recommended Posts

Ορίστε ένα σωστό βήμα από τον κύριο Στασινό που η αλήθεια ότι τον γλωσσοφάγαμε, ακόμα δεν βγήκε καλά καλά πρόεδρος. Λοιπόν πρόεδρε, ο πρώτος που θα χρειαστεί βοήθεια από το νέο νομικό τμήμα υποστήριξης του ΤΕΕ θα είμαι εγώ. Πιο συγκεκριμένα θα χρειαστώ τη συμβουλή τους σχετικά με το τι θα κάνω με κάποιους ανίκανους, για μη πω τίποτα βαρύτερο, κυρίους, που πληρώνονταν από εμένα μέσω μιας ετήσιας συνδρομής για να βοηθάνε εμένα και τον κλάδο μου. Αυτοί βέβαια αντί γι αυτό χαντάκοσαν τον κλάδο μου μην αντιδρώντας σε δυσβάσταχτες ασφαλιστικές εισφορές και φορολογικά μέτρα που επιβλίθησαν και οδηγούν εμένα και τον κλάδο στην απαξίωση και την ανεργία. Επιπλέον χρησιμοποιούν τη θέση τους για να έχουν πολιτική εξέλιξη κάνοντας διάφορα χατήρια σε τρίτους και διορίζοντας συγγενείς και φίλους. Πείτε μου τι να κάνω?

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

κάποτε (παλιά επί Λιάσκα...!) που χρειάστηκα την νομική στήριξη του ΤΕΕ για κάτι αμοιβές αντιμετώπισα τέτοια γραφειοκρατία και αδιαφορία που προτίμησα τελικά να πάω σε φίλο ιδιώτη δικηγόρο

είμαι πάνω από σίγουρος ότι το ίδιο θα συμβαίνει και τώρα, (το βλέπω και θα το παίξω) εξώφληση κομματικών γραμματίων

κοινώς μπαρμπούτσαλα

galeos με εκφράζεις απολύτως

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές από δική μου εμπειρία αλλά και από συναδέλφων εδώ μέσα που την μοιράζονται, δυσκολίες προκύπτουν από την ανικανότητα και την αγκύλωση στην εφαρμογή των νόμων και την ανάληψη ευθύνης για την εφαρμογή αυτή απο τους υπαλλήλους στις δημόσιες υπηρεσίες και όχι από τους ιδιώτες μηχανικούς. 

 

Οπότε ας μαζεύουν σιγά σιγά Τρίτες και Τετάρτες τέτοιους υπαλλήλους που θα υποδειχθούν απο ιδιώτες μηχανικούς και θα δούμε πόσο θα βελτιωθούν τα πράγματα. 

Η καλύτερη  πρόταση είναι περίπου αυτή του DIMITRIS80!

 

Σε περίπτωση διχογνωμίας ή αμφιβολίας εφαρμογής νόμων

αντί να συμβουλεύουν νομικά  τους ιδιώτες (πως να τα βάλουμε με το θηρίο) 

να ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ νομικά γρήγορα και γραπτά τους υπαλλήλους (για να μην γίνονται θηρία)

 

Γρήγορα αποτελέσματα - ομαλές σχέσεις -αποκατάσταση εμπιστοσύνης  διοίκησης-πολίτη

 

Μάλιστα με δεδομένη την όπου να 'ναι  λειτουργία της ηλεκτρονικής υποβολής σχεδίων

αυτή η νομική υπηρεσία  θα μπορούσε να λαμβάνει γνώση π.χ του διαγράμματος δόμησης

ώστε  σε άμεση συνεργασία  με ΔΟΚΚ κλπ να επιλύει αμφιβολίες ή προστριβές  σε ελάχιστες μέρες

 

Όλα αυτά αντί των προβλεπόμενων σήμερα

αίτησης προς την ΥΔΟΜ->>>μεταβίβασης στην Αποκεντρωμένη->>>μεταβίβασης στη ΔΟΚκ->>>μεταβίβασης στην Νομική ΥΠΕΚΑ->>τελική απάντηση 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα κοστίσει η νομική υποστήριξη για ένα 6ωρο την εβδομάδα ?

Έψαξα χθες στις αποφάσεις της τελευταίας συνεδρίασης του ΔΣ κι όλο αποφάσεις για πληρωμές εργασιών ψηφιοποίησης και διαγραφές μελών είχε. Αν βρεις κάτι πες το και σε μας. Ελπίζω μόνο να μην κόψουν και το σαπούνι απ' τα W.C., γιατί τα κωλόχαρτα -στο ΤΕΕ/ΤΚΜ τουλάχιστον- τα έχουν αποσύρει από καιρό :evil: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.