Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματική έδρα, η ιδιόκτητη κατοικία


Recommended Posts

Ευχαριστώ! Η απάντηση του υπουργείου λέει

 

Πρέπει να υποβληθεί δήλωση μίσθωσης. Σύμφωνα με το άρθρο 39, παρ. 2 του ν. 4172/2013 «Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου. Κατ’ εξαίρεση το τεκμαρτό εισόδημα του προηγούμενου εδαφίου που αφορά δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες απαλλάσσεται από το φόρο». Άρα στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε παραχώρηση για χρήση επαγγελματικής στέγης και το ετήσιο μίσθωμα τεκμαίρεται στο 3% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.

 

 

Αυτό δηλαδή είναι ανεξάρτητο του αν έχει παραχωρηθεί όλη η οικία ή τμήμα οικίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γεια σας! Μπορείτε να με βοηθήσετε? Είχα κάνει έναρξη επιτηδεύματος το 2008 με επαγγελματική στέγη διαμέρισμα για το οποίο πληρώνω κανονικά ενοίκιο. Αυτό έγινε διότι υποχρεωτικά έπρεπε να φαίνεται επαγγελματική στέγη για να πάρω επιδότηση από ΟΑΕΔ για νέους επαγγελματίες. Τώρα επειδή θέλω να διακόψω το ενοίκιο, δεν μπορώ να δηλώνω ως έδρα μου την κατοικία μου? Βασικά δηλώνω φιλοξενούμενη στη δήλωση εισοδήματος και έχω την ψιλή κυριότητα της κατοικίας (την επικαρπία την έχει η μητέρα). Μήπως υπάρχει κάποιος λογιστής στο forum να μας δώσει τα φώτα του? Ευχαριστώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ.1047/12.2.2015 "Διευκρινίσεις επί των διατάξεων των περιπτώσεων β' και στ' της παρ.2 άρθρου 12 ν.4172/2013", εδάφιο 5.
"[...]
Όπως προκύπτει από τα ανωτέρω, μεταξύ των προϋποθέσεων που πρέπει να συντρέχουν ούτως ώστε, φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα και υποχρεούνται σε τήρηση βιβλίων και στοιχείων από τις κείμενες διατάξεις, για να ενταχθούν στην ανωτέρω διάταξη και να φορολογηθούν με την κλίμακα του εισοδήματος από μισθωτή εργασία, πρέπει η επαγγελματική τους εγκατάσταση να είναι ίδια με την κατοικία τους. Η υπαγωγή στην ανωτέρω διάταξη καλύπτει και τις περιπτώσεις φιλοξενουμένων στους οποίους έχει παραχωρηθεί μέρος του ακινήτου για την άσκηση της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας, για την οποία προκύπτει τεκμαρτό μίσθωμα για τον παραχωρητή.
[...]"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μπορείτε να με βοηθήσετε? Είχα κάνει έναρξη επιτηδεύματος το 2008 με επαγγελματική στέγη διαμέρισμα για το οποίο πληρώνω κανονικά ενοίκιο. Αυτό έγινε διότι υποχρεωτικά έπρεπε να φαίνεται επαγγελματική στέγη για να πάρω επιδότηση από ΟΑΕΔ για νέους επαγγελματίες. Τώρα επειδή θέλω να διακόψω το ενοίκιο, δεν μπορώ να δηλώνω ως έδρα μου την κατοικία μου? Βασικά δηλώνω φιλοξενούμενη στη δήλωση εισοδήματος και έχω την ψιλή κυριότητα της κατοικίας (την επικαρπία την έχει η μητέρα). Μήπως υπάρχει κάποιος λογιστής στο forum να μας δώσει τα φώτα του? Ευχαριστώ.. :)

 

Στις περιπτώσεις αυτες θα εξετάζετε πρώτα οι τυχόν δεσμεύσεις που υπάρχουν λόγω της υπαγωγής σε κάποιο πρόγραμμα επιδότήσεων-επιχορηγήσεων , προκειμένου να μην υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις .Γενικά μιλάω . Για τα υπόλοιπα ισχύουν αυτά που αναφέρονται στη δημοσίευση με α.α 23.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις αυτες θα εξετάζετε πρώτα οι τυχόν δεσμεύσεις που υπάρχουν λόγω της υπαγωγής σε κάποιο πρόγραμμα επιδότήσεων-επιχορηγήσεων , προκειμένου να μην υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις .Γενικά μιλάω . Για τα υπόλοιπα ισχύουν αυτά που αναφέρονται στη δημοσίευση με α.α 23.

Σας ευχαριστώ πολύ! Καλωσύνη σας. Ποια είναι αυτή η δημοσίευση ? Μπορείτε να μου δώσετε το ΦΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί αυτή στο α/α 23, δηλαδή την:

ΠΟΛ.1047/12.2.2015 "Διευκρινίσεις επί των διατάξεων των περιπτώσεων β' και στ' της παρ.2 άρθρου 12 ν.4172/2013"

που μπορείς να την δεις όλη εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να κανω μια ερώτηση σχετικα με την δηλωση της εδρας στην οικια και αν γνωριζει καποιος ας μου απαντήσει. Έχω έδρα το σπίτι μου (ιδιοκτητο) και δηλων τεκμαρτο εισόδημα απο ενοικιο και αντιστοιχα εξοδο το ενοικιο. Τα τετραγωνικά που θεωρω οτι καταλαμβανει η εδρα μου αφαιρούνται από τα τετραγωνικά της οικίας οταν στον προσδιορισμό του τεκμαρτού εισοδήματος δηλώνω τα τετραγωνικα του σπιτιου? Δηλαδή αν το σπίτι μου ειναι 150 τετραγωνικα και δηλώνω ως εδρα τα 30, τα τετραγωνικά που θα βάλω στην οικια για τον υπολογισμό του τεκμαρτού εισοδήματος θα ειναι 150 ή 150-30=120τ.μ.? Ευχαρστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

 

 

Στο Ε3 του ΦΕ2014 είναι ο κωδ. 532 του υποπίνακα στ) του Πίνακα ΣΤ'.

Ο τύπος είναι: 3% x <m2 γραφείου> / <συνολικά m2 ακινήτου> x <αντικειμενική αξία ακινήτου>

και δίνει το τεκμαρτό ετήσιο μίσθωμα.

 

 

Ναι.

 

 

Τα παραπάνω προκύπτουν από το άρ. 39 παρ. 2 και το άρ. 23 περ. η) του ΚΦΕ τα οποία συνιστώ σε κάθε περίπτωση να διαβάσετε.

(ΚΦΕ - Ν.4172/2013 με συνεχή κωδικοποίηση http://www.forin.gr/laws/law/16/forologia-eisodhmatos-epeigonta-metra-efarmoghs-tou-n-4046-2012-tou-n-4093-2012-kai-tou-n-4127-2013-kai-alles-diatakseis )δεν

Δεν μπορω να καταλάβω πως τεκμαίρεται το γεγονος ότι τα τετραγωνικά που χρησιμοποιούνται ως γραφείο από την οικία, αφαιρούνται από τα τετραγωνικά του πίνακ 5 Ε1. Μου φαίνεται λογικό αλλά προβλέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.