Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματική έδρα, η ιδιόκτητη κατοικία


johnskop

Recommended Posts

΄Διάβασα στο taxisnet : http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

και νομίζω απο το 2014 και μετα πρεπει να το δηλώνει ο μισθωτης/ενοικιαστης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το 14 έκανα έναρξη δεν ισχύει κάτι τέτοιο...ούτε μου ζήτησαν τίποτα στη ΔΟΥ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

....ούτε μου ζήτησαν τίποτα στη ΔΟΥ

...

 

Καλό είναι να γίνει ένα τσεκ ο καθένας που τον αφορά με έναν έμπειρο λογιστή για την περίπτωση του, διότι το τι ζητά ή κάθε Δημόσια υπηρεσία με το τι έχει δικαίωμα μετά να σου βάλει πρόστιμο είναι δυο διαφορετικά πράγματα….

Όπως σαφέστατα τόνισε ο φίλος μας λογιστής εδώ….

 

 

To ΠΕΑ δε το ζητά κανείς κατά την έναρξη εργασιών . ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥ. Δε τους ενδιαφέρει . .....

....

. Εγκειται στις αρμόδιες υπηρεσίες να κάνουν διασταυρώσεις και να επιβάλουν τα ανάλογα πρόστιμα εκεί που απαιτείται...

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μια απορία μου έχει δημιουργηθεί, όταν έκανα έναρξη στην ΔΟΥ πήγα με ενα ιδιωτικό συμφωνητικό παραχώρησης ενός δωματίου μιας κατοικίας που διαθέτει ο ένας γονιός μου, για να το έχω ώς έδρα. Με ενημερώσανε  από την ΔΟΥ ότι θα απαιτηθεί μισθωτήριο, και να το ανεβάσω στο taxisnet, γνωρίζει κάποιος αν η δωρεαν παραχωρήσεις έχουν καταργηθεί?, για το μισθωτήριο ποια ειναι η διαδκασία? ευχαριστώ

 

Αν θες να είσαι τυπικά σωστός, βάζεις στο taxisnet το ιδιωτικό συμφωνητικό παραχώρησης. Η διαδικασία είναι ίδια με του μισθωτηρίου, απλά στο "Είδος Μίσθωσης" επιλέγεις "Παραχώρηση χρήσης".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.