Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυρώσεις σε μηχανικό


Recommended Posts

Καλησπέρα!ειμαι νέα στο επάγγελμα.ξεκινησα να κανω μελέτες πυρασφάλειας και θέλω να μάθω τι κυρώσεις μπορεί να έχει ένας μηχανικός αν ο ιδιοκτήτης κάποιου χώρου συνάθροισης κοινού αφού πάρει το πιστοποιητικό προσθέσει κάποια επιπλέον συσκευή πχ υγραερίου ή φριτέζα χωρίς να το γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης για την έκδοση του πιστοποιητικού υπογράφει υ.δ πως έχει λάβει όσα μέτρα ορίζονται από την εγκεκριμένη μελέτη του μηχανικού για την επιχείρησή του .Φυσικά πάντα ο μηχανικός αποτυπώνει την πραγματική κατάσταση στη μελέτη του και λαμβάνονται τα αντίστοιχα μέτρα. Μετά την έκδοση ακολουθεί συνήθως έλεγχος από κλιμάκιο της πυροσβεστικής όπου και διαπιστώνεται του λόγου το αληθές . Από εκεί και έπειτα η ποινική ευθύνη προσθήκης συσκευών θεωρώ πως βαραίνει ξεκάθαρα τον ιδιοκτήτη  αφού ο μηχανικός δεν γίνεται να καλείται να κάνει τον αστυνόμο Μπέκα στο μαγαζί του καθενός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι οπως τα λεει ο oddball , ειναι αυτονοητο πως δεν μπορεις να κανεις διαρκεις ελεγχους για τις εγκ/σεις που εχεις υπογραψει. Να ξερετε παντως οτι καποιοι συναδελφοι εχουν παει δικαστηριο για τετοιες περιπτωσεις, δεν ξερω ομως τι καταληξη ειχαν (λογικα θα αθωωηθηκαν...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο ιδιοκτήτης για την έκδοση του πιστοποιητικού υπογράφει υ.δ πως έχει λάβει όσα μέτρα ορίζονται από την εγκεκριμένη μελέτη του μηχανικού για την επιχείρησή του .Φυσικά πάντα ο μηχανικός αποτυπώνει την πραγματική κατάσταση στη μελέτη του και λαμβάνονται τα αντίστοιχα μέτρα. Μετά την έκδοση ακολουθεί συνήθως έλεγχος από κλιμάκιο της πυροσβεστικής όπου και διαπιστώνεται του λόγου το αληθές . Από εκεί και έπειτα η ποινική ευθύνη προσθήκης συσκευών θεωρώ πως βαραίνει ξεκάθαρα τον ιδιοκτήτη  αφού ο μηχανικός δεν γίνεται να καλείται να κάνει τον αστυνόμο Μπέκα στο μαγαζί του καθενός.

Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΟΒΑΛΕΙ Υ.Δ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ( π.χ  Συστήματα τοπικής εφαρμογής. ανίχνευση εκρηκτικών αερίων κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης για την έκδοση του πιστοποιητικού υπογράφει υ.δ πως έχει λάβει όσα μέτρα ορίζονται από την εγκεκριμένη μελέτη του μηχανικού για την επιχείρησή του .Φυσικά πάντα ο μηχανικός αποτυπώνει την πραγματική κατάσταση στη μελέτη του και λαμβάνονται τα αντίστοιχα μέτρα. Μετά την έκδοση ακολουθεί συνήθως έλεγχος από κλιμάκιο της πυροσβεστικής όπου και διαπιστώνεται του λόγου το αληθές . Από εκεί και έπειτα η ποινική ευθύνη προσθήκης συσκευών θεωρώ πως βαραίνει ξεκάθαρα τον ιδιοκτήτη  αφού ο μηχανικός δεν γίνεται να καλείται να κάνει τον αστυνόμο Μπέκα στο μαγαζί του καθενός.

Αυτό.

 

Μετά τον έλεγχο από την Πυροσβεστική και την έκδοση του πιστοποιητικού, η ευθύνη για την τήρηση των προβλεπομένων πάει στον Τεχνικό Ασφαλείας αν υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ συνηθίζω να βγάζω και φωτογραφίες. Θα σε συμβούλευα να κάνεις και εσύ το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Η Υ.Δ. που υποβάλλει ο ιδιοκτήτης είναι για όλα τα μόνιμα και φορητά μέτρα και μέσα πυραφάλειας και ότι λειτουργούν καλώς,

οπότε αυτός έχει και την ευθύνη για την ορθή τήρηση των μέτρων αυτών.

Ο Μηχανικός υπογράφει για τα μόνιμα μέσα (ως αρμόδιος τεχνικός επιστήμονας) και μόνο για αυτά φέρει ευθύνη

Ο πυροσβεστηράς υπογράφει για το κομμάτι των πυροσβεστήρων

αν υπάρξουν διαφοροποιήσεις στις κατόψεις ή στις συσκευές, η ευθύνη είναι του ιδιοκτήτη

ούτε φωτογραφίες ούτε τίποτα, άλλωστε αυτά δεν αποδεικνύουν κάτι, αν έρθει κάποιο πρόβλημα.

το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να πείσεις τον ιδιοκτήτη να τηρεί τα μέτρα, και αν θελήσει ποτέ να κάνει κάτι παραπάνω να σε ενημερώσει σχετικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, καλησπέρα, 

Είμαι Τεχνικός Ασφαλείας, σε μια επιχείρηση. Διαπίστωσα, ότι έχει τοποθετηθεί εγκατάσταση καύσης (υγραέριο), χωρίς να συμπεριλαμβάνεται στην μελέτη πυρασφάλειας...Και χωρίς κατάλληλα μέτρα πυροπροστασίας.

Προβληματίζομαι, καθώς έγινε το εξής, ο πυροσβεστηρατζής τους υπέγραψε στο βιβλίο, το κομμάτι πυροσβεστήρων, και τους είπε, τα υπόλοιπα θα σας τα υπογράψει ο επιβλέπων μηχανικός (δηλαδή εγώ).

Εγώ καθότι είχα μόλις αναλάβει, ζήτησα να δω την μελέτη πυρασφάλειας, όπου ήταν βγαλμένη από τον πολιτικό μηχανικό του κτιρίου, και δεν έχει λάβει υπόψη την τωρινή χρήση.

Απότι δε έμαθα, δεν έχουν κάνει ενημέρωση γιατί υπάρχουν κάποιες ψιλοαυθαιρεσίες (αλλαγές χρήσης για παράδειγμα), που δεν τους δίνει η πυροσβεστική νέο πιστοποιητικό, και από λίγο ψάξιμο που είχαν κάνει παλαιότερα, το έχουν αφήσει έτσι.

Αυτό που συμβούλευσα, είναι να απευθυνθούν σε κάποιο συνάδελφο με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα, να τους συμβουλεύσει πως να κινηθούν στο θέμα πυρασφάλειας, και δεν υπέγραψα το βιβλίο.

Δεν έγινε περαιτέρω κουβέντα, ωστόσο, εγώ πρέπει τώρα να αναγράφω στο βιβλίο του τεχνικού ασφαλείας, κάθε φορά, να επικαιροποιηθεί η μελέτη πυρασφάλειας και να εκδοθεί νέο πιστοποιητικό; 

Μην βρούμε και κανένα μπελά...χτύπα ξύλο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καμία υποχρέωση να υπογράψεις το βιβλίο ελέγχου.

Αλλά φυσικά θα κάνεις αναφορά στο βιβλίο του ΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ως Τ.Α. είσαι υποχρεωμένος μόνο να κάνεις υποδείξεις γραπτές στο βιβλίο υποδείξεων Τ.Α.

Κάθε φορά - κάθε - θα βάζεις τον υπεύθυνο να υπογράφει δίπλα από τη δική σου υπογραφή.

Φυσικά και θα αναφέρεις την απουσία Πυρασφάλειας και την ύπαρξη των υγραερίων, καθώς εμπίπτει στο κομμάτι σου ως Τ.Α.

Ο πυροσβεστηράς έριξε την μπάλα σε σένα για να φανεί κι αυτός μη αρμόδιος και να το παίξει ότι αυτός κάνει τη δουλειά του σωστά - αφού πληρώθηκε κιόλας για το κομμάτι του -

Εσύ θα πρέπει (προαιρετικά) να ενημερώσεις τον υπεύθυνο για την ανανέωση της Πυρασφάλειας και την υλοποίηση των εξτρά μέτρων που θα απαιτηθούν - και να το γράψεις στο βιβλίο Τ.Α. αυτό

Εγώ θα εκτύπωνα και μία προσφορά για τα υγραέρια, ή αν δεν έχεις την εμπειρία που είπες, απευθύνσου σε έναν δικό σου συνάδελφο να δώσει προσφορά με ημερομηνία και υπογραφή του υπευθύνου ότι έλαβε γνώση για την προσφορά και βάλτην μέσα στο βιβλίο Τ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.