Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρόποι διάταξης συσσωρευτών στον χώρο


Christos Agelidhs

Recommended Posts

Προτρέπουμε τους ιδιώτες να πηγαίνουν σε μηχανικούς, αλλά εμείς...  (δάσκαλε που δίδασκες) :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σου είπα ότι ξεκινάς ανάποδα...

 

Αν έρθω και σου πώ θέλω ένα σπίτι που η κολόνα στο υπνοδωμάτιο να μην είναι 40 x 40 όπως του γείτονα, γιατί θα μου μποδίζει το κομοδίνο, τι θα μου πείς?

Link to comment
Share on other sites

θα σου την κάνει τοιχιοκολονα  25  χ  όσο παει , ε!ε!ε! κσυ  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

φίλε arche, τι θες να φτιάξεις?
τι φορτίο έχεις? (δλδ πόσα A Ampère κατανάλωση)
πόσες Ah θες? (Ampère-hours αμπερώρες  χωρητικότητα, δλδ χρόνος λειτουργίας απο τις μπαταρίες)
standby ή cyclic use? (αναμονής ή κυκλικής χρήσης)

Απο αυτές τις απαντήσεις θα καθορισθεί ο όγκος των συσσωρευτών και ό χώρος που θα καταλαμβάνουν. Υπάρχουν συσωρευτές με πολλούς τύπους ακροδεκτών.
Στα υπ'όψιν ότι οι μπαταρίες είναι ακριβά (ακριβούτσικα) αξεσουάρ και τις πειράζουν πολλά πράγματα.

 

edit: ο χώρος που θα πιάνουν σε μεγάλο βαθμό καθορίζεται απο τις Ah.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι αμηχανε αλλα εγω θα το ξεκιναγα πιο...... Φιλοσοφικα

 

Γιατι θελεις ΦΒ? Υπαρχει ΔΕΗ? Μπορεις να συνδεθεις?

 

Αν υπαρχει ΔΕΗ και δεν υπαρχει προβλημα συνδεσης (αυθαιρετο), τοτε δεν χρειαζεσαι καθολου μπαταριες.

 

Ενα αυτονομο συστημα με μπαταριες, στην περιπτωση αυτη ειναι τελειως ασυμφορο οικονομικα, γιατι ποτε δεν αποσβενει την αξια του.

 

Μπορεις να κανεις συστημα ¨net metering¨ που αποσβενεται σε 7 χρονια περιπου, δεν χρειαζεσαι μπαταριες, και δεν εχεις κανενα περιορισμο στη χρηση ηλ. Ρευματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ζητώ συγνώμη για την όποια "πλάκα", όμως στο ανωτέρω post #17 δεν υπάρχει ούτε υπόνοια, ούτε ίχνος πλάκας, όπως και στο post #16, του φίλου Αμήχανου.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αν μπορείτε να βοηθήσετε τον Arche (με τον σωστό ή λάθος τρόπο που θέτει το ερώτημα) καλώς. Τις γενικότητες τις ξέρουμε όλοι και δε χρειάζεται να επεκτεινόμαστε...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.