Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

τριχοειδής ρωγμή σε τοίχο


 
Arche

Recommended Posts

Ευχαριστώ Συνάδελφοι και ιδιαιτέρως Tetris και Jek οι οποίοι με καλύψατε.

Εν συνεχεία να  σας ρωτήσω, η οπή πως επισκευάζεται?

Και χρειάζομαι κάποιο ειδικό χρώμα ώστε να μην μου ξαναβγάλει μούχλα" ?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω καθαίρεση του σοβά μισό μέτρο δεξιά αριστερά της ρωγμής,κάρφωμα νεβρομετάλ στις καθαρές επιφάνειες και νέο σοβάτισμα.

Επειδή όμως το αίτιο της βλάβης είναι ακαθόριστο ακόμη,πρέπει να το βρούμε.

- Έχει σχέση με υγρασίες απ'έξω;

- Έχει σχέση με ελλιπή αναπνοή της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

εγώ από στατικά δεν ξέρω, αλλά θεωρώ πολύ μεγάλο θέμα την υγρασία. Σίγουρα υπάρχει θερμογέφυρα στο σημείο, αλλά οι μύκητες πρέπει να αντιμετωπισθούν ΧΘΕΣ.

 

Κατηγορούνται για πολλές ευαισθησίες, ειδικά σε μικρά παιδιά.

 

Πάντα φιλικά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται μούχλα από υγρασία σε σημείο που δεν αερίζεται επαρκώς.Ίσως από κάποιο έπιπλο που δεν επιτρέπει την κυκλοφορία του αέρα.

Μετά την επισκευή του επιχρίσματος καλό θα είναι καθαρισμός με χλωρίνη και αντιμυκητικό σπρέυ.

Συνήθως συμβαίνει σε χώρους με κλειστά παράθυρα συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω (ελαφρώς) με το συνάδελφο JEK

Το νευρομετάλ,  είναι μεν Ισχυρό υλικό αλλά για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να αγκυρωθεί (καρφωθεί) εκατέρωθεν, σε συμπαγή δομικά στοιχεία (σκυρόδεμα, συμπαγή τοιχοποιϊα, κλπ).

Στην περίπτωσή σου, είναι προτιμότερο να καθαιρέσεις το επίχρισμα (θα πρότεινα σε όλο το ύψος του τοίχου) 20-25 εκ εκατέρωθεν της ρωγμής, να καθαριστούν επιμελώς οι επιφάνειες σκυροδέματος και τοιχοποιίας, να τοποθετηθεί υαλόπλεγμα σε όλο το μήκος της ρωγμής, και να επιχρισθεί.

Επιμένω ότι το πρόβλημα προέρχεται από την εξωτερική πλευρά του τοίχου (από το σχήμα της υγρασίας), και πιθανόν από το χαμηλότερο σημείο. Για το λόγο αυτό, έλεγξε προσεκτικότερα το σημείο που σου επισημαίνω, και πρόσεξε μήπως στο σημείο αυτό υπάρχει ανισοσταθμία δαπέδων (το εξωτερικό ψηλότερο του εσωτερικού), αποκόλληση σοβατεπιού (αν έχεις βεράντα), ή επαφή με χώμα. Ακόμη κι αν δεν είναι άμεσα ορατό κάποιο πρόβλημα στην εξωτ. πλευρά, ακολούθησε την παραπάνω διαδικασία επισκευής στο σημείο αυτό. Επειδή για την προέλευση της υγρασίας μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, καλό είναι να εξεταστεί ενδελεχώς η εξωτερική πλευρά.  

Για να μη μπλέκεις όμως σε ατέρμονες αναζητήσεις μέσω του φόρουμ, καλό είναι να αποτανθείς σε κάποιον ειδικό στην περιοχή σου. Προσοχή όμως. Θα πρέπει να είναι εγγυημένα αξιόπιστος, και όχι μαστοράκι του στιλ "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω". 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, όπως προανέφερα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ο ειδικός στην περιοχή μου, ο ειδικός είμαι εγώ, με την βοήθεια σας φυσικά!

Θέλω να πω tetris και Jek, FoucksMech και πόσοι άλλοι που ξεχνώ, ότι αξίζετε τον τίτλο και σας θαυμάζω μάλιστα.

Ναι στην εξωτερική πλευρά της τοιχοποιίας υπάρχει μικρή οπή, ακριβώς πάνω από το σοβατεπί.

Ναι στην εξωτερική πλευρά επίσης παρατηρείται πολύ μικρή τριχοειδής, από ύψος 30εκ ως 1.70.

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τον λόγο, αποκόλληση λόγω σεισμού φαντάζομαι.

Επαναλαμβάνω, ότι είναι διπλή τοιχοποιία με διάκενο 13εκ, που φωλιάζει συρόμενο και η πλευρά που παρατηρήθηκαν τα σκασίματα ακουμπάει σε υποστύλομα.

Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω σωστά τις επισκευές, το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο και μόνο με την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη θα προχωρούσα σε κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και καλή τύχη σε όλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερική τριχοειδής ρωγμή είναι της ίδιας κατηγορίας με την εσωτερική.

Προσπάθησε (όσο μπορείς) να μην έλθει το συγκεκριμένο σημείο σε επαφή με υγρασία όλο το καλοκαίρι, και να αερίζεται επαρκώς.

Η αποκατάσταση του προβλήματος βαρύνει οικονομικά τον ιδιοκτήτη. Επειδή όμως μπορεί να "σφυρίξει αδιάφορα", θα κάνεις την επισκευή με δικά σου έξοδα. Η δαπάνη δεν είναι μεγάλη. Τρία μεροκάματα συν κάποια λίγα υλικά.

Μια φτηνότερη λύση, είναι τοπική στεγάνωση της οπής, και πέρασμα με ελαστομερές χρώμα του "τριχιάσματος" εξωτερικά. Θα πρέπει όμως να το επαναλαμβάνεις κάθε δυο χρόνια περίπου.

Όταν λέω "ειδικός", εννοώ κάποιο μάστορα (σοβατζή ή μονωτή) για να κάνει τις εργασίες, οι οποίες καλό είναι να γίνουν προς το τέλος του καλοκαιριού.   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.