Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

τριχοειδής ρωγμή σε τοίχο


 
Arche

Recommended Posts

Μπορεί σε άλλα θέματα να σκοτωνόμαστε (που λέει ο λόγος), αλλά εδώ αποδεικνύουμε ότι η αλληλεγγύη και η συναδελφικότητα είναι υπεράνω όλων (*) 

 

(*) για όσους τα θεωρούν αυτά ψιλά γράμμματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ που θα επιμείνω, αλλά αφού εντοπίσεις/επισκευάσεις τα εξωτερικά πιθανά σημεία εισόδου υγρασίας σκέψου και το εξής:

 

Μήπως είναι βορινό σημείο? Μήπως είναι σημείο που το φυσάει και το βρέχει ο "διαρκώς" ο χειμώνας?

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι ΠΟΛΥ ΠΑΓΩΜΕΝΟ το χειμώνα, με αποτέλεσμα να έχεις εσωτερικά συμπυκνωση υδρατμών.

 

Η χλωρίνη είναι μια λύση για τη μούχλα, αλλά όχι η καλύτερη. H Henkel (μαμω τη γερμανια μου) έχει ένα υλικό για την αφαίρεση της μούχλας.

 

Προσοχή αν στο δωμάτιο αυτό υπάρχουν μικρά παιδιά. Η υγρασία και η μούχλα είναι πολύ ύποπτα για αλλεργίες, ευαισθησίες και άλλα δεινά...

 

Όσο για τις ευχαριστίες, εκτιμώνται δεόντως. Έχω λάβει και εγώ ΑΠΕΙΡΗ βοήθεια από εδώ μέσα, άρα όποτε μπορώ, ανταποδίδω... 

Edited by FouksMechMech
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε  FouksMechMech

Η υγρασία λόγω θερμογέφυρας, παρουσιάζεται στο ανώτερο σημείο της γωνίας(*). Εδώ, λόγω του αρμού-τριχιάσματος και της μεγαλύτερης ποσότητας υγρασίας χαμηλά, οι υποψίες μας πέφτουν πρώτα σε εξωτερική πηγή υγρασίας.

 

(*) λόγω συνδυαστικής δράσης ψυχρότερου δομικού στοιχείου (στην εξωτερική πλευρά, όσο πιο ψηλά, τόσο ψυχρότερο) και συγκέντρωσης υδρατμών (όσο πιο ψηλά τόσο θερμότερος είναι ο εσωτερικός αέρας του δωματίου)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαίρομαι σε φόρουμ με Μηχανικούς οτι βρήκα Συναδέρφους!! Να θέλουν να βοηθήσουν και να γνωρίζουν πως. Χάρηκα και θα επανέλθω, σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.