Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Ο Υπουργός Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας Παναγιώτης Λαφαζάνης, δήλωσε σήμερα ότι θα παραταθεί ως τα τέλη του έτους η προθεσμία συμμετοχής των Ενεργειακών Επιθεωρητών στις εξετάσεις.

 

Πιο αναλυτικά, ο υπουργός δήλωσε τα εξής:

 

«Απόφαση του Υπουργείου είναι να παραταθεί ως την 31η Δεκεμβρίου 2015 η προθεσμία επιτυχούς συμμετοχής των Ενεργειακών Επιθεωρητών στις εξετάσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις του π.δ. 100/2010. Η σχετική ρύθμιση συμπεριλαμβάνεται στο νομοσχέδιο "Βοσκήσιμες Γαίες Ελλάδας και Άλλες Διατάξεις" που το Υπουργείο μας έχει ήδη καταθέσει στην Κεντρική Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής.

 

Με άλλη ρύθμιση που συμπεριλαμβάνεται στο ίδιο νομοσχέδιο παρατείνεται και η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων που όφειλαν να καταθέσουν για το έτος 2014 οι κατ' επάγγελμα αγρότες – κάτοχοι φωτοβολταϊκών πάρκων ισχύος έως 100kW, για τη διατήρηση ή μη της ιδιότητας του κατ' επάγγελμα αγρότη, όπως προβλέπει ο ν.4254/2014. Αντιμετωπίζεται έτσι το σοβαρό πρόβλημα που δημιουργήθηκε καθώς μεγάλος αριθμός αγροτών, είτε λόγω έλλειψης ενημέρωσης είτε εκ παραδρομής και μη εξοικείωσης με την τεχνολογία, δεν υπέβαλε εμπρόθεσμα την ως άνω δήλωση για το έτος 2014».

 

Πηγή: http://www.b2green.g...=26087&lang=el#

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μετά από αυτό αξίζει ένα μπράβο στον Βασίλη για τις αξιόπιστες τελικά πληροφορίες του.

 

Τώρα το αν θα προλάβουν να το ψηφίσουν δεν το ξέρω :mrgreen:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=3855&language=el-GR

 

...Η σχετική ρύθμιση συμπεριλαμβάνεται στο νομοσχέδιο “Βοσκήσιμες Γαίες Ελλάδας και Άλλες Διατάξεις”

 

άντε πες ότι δεν μας θεωρούν πρόβατα!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ο Βασίλης είναι μέσα στα πράγματα αλλά εκνευρίζει ο τρόπος που τα λέει. 

 

Τέλος πάντων εγώ που δεν έδωσα εξετάσεις θα πρέπει να είμαι ικανοποιημένος. Αυτοί που τρέξανε και δώσανε είναι κορόιδα. Γνωστά πράγματα στην Ελλάδα.

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο τραγικό κράτος.....πόσο τραγικές καταστάσεις....

γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα σωστά?

Τι παρατάσεις και βλακείες μωρά είμαστε?

Είτε κατάργηση τώρα που ακόμη έχουν δώσει εξετάσεις λίγα άτομα είτε τέλος στις άδειες.

Με την παράταση τι θα καταφέρουν?

Να μην δώσει κανείς περιμένοντας την επόμενη παράταση!

Έχω να πω πολλά ....αλλά σταματώ εδώ.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αν πρέπει να γίνουν εξετάσεις ή όχι (όχι βέβαια) , πίστευε κανείς στα σοβαρά ότι δεν θα ανακοινωθεί παράταση, κυρίως εν μέσω των πρόσφατων γεγονότων ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στις 10/6/15  εκλεισε η διαβουλευση για τις βοσκησιμες γαιες

 

το νομοσχεδιο εχει ως εξης

 

http://www.opengov.gr/minenv/?p=6618

 

και δεν υπαρχει τπτ για ενεργειακους....

 

[παμε για τροπολογια...]

 

υγ

όπως, πολυ σωστα, εγραψε ηδη και ο  πανος

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι yian, το πίστευα εγώ. Υποτίθεται πως ένα κράτος πρέπει να έχει συνέχεια και συνέπεια.

 

Πάντως στη δημόσια διαβούλευση, η οποία έληξε στις 10 Ιουνίου 2015, δεν υπήρχε κάποια τέτοια διάταξη. Πάλι στη ζούλα και παράτυπα θα το περάσουν, σαν όλους τους προηγούμενους, που με τόσο έντονο τρόπο τους καυτηρίαζαν γι' αυτές τις τακτικές.

 

Με πρόλαβε στη στροφή ο dimitris GM. :smile:

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  πανο

 

 

συμπληρωνα  την ωρα που εγραφες  και εσυ  ...το ιδιο

 

 

επιμυθιον

 

"ουδεν κρυπτον"

 

ή "κοιμηθηκαν μεχρι  σημερα" ...και ταχαμου και δηθεν  "ηδη το περασαμε στο νομοσχεδιο"

 

τπτ δεν περασαν στο νομοσχεδιο

Θα περασουν, προκειται να περασουν, σκοπευουν να περασουν

 

αλλά  δεν ειναι μεσα στο καταταθειμενο  νομοσχεδιο

 

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.