Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τη μορφη περιγραφω, οχι τον τροπο εισαγωγης σου στο "λομπι". "Κατι παρεμφερες" εγραψα...

Ειναι η δευτερη φορα που σου λεω να διαβαζεις καλα οσα γραφω πριν με σχολιασεις...

 

Για διαφορους λογους, δικαιωμα υπογραφης δε θα εχουν ολοι αλλα μονο οι επιτυχοντες...

Εγω δηλαδη αμα δε δωσω εξετασεις θα μου απαγορεψει κανεις να συνεργαστω με καποιο μονιμο? Δε νομιζω...

Κατ απολυτη αντιστοιχια οσοι δεν ειχαν 10ετη εμπειρια (νομιζω μετα μειωθηκε στην 5ετια στη 2η φουρνια) δε μπορουσαν να συνεργαστουν με καποιον προσωρινο? Μπορουσαν...

 

Τι δεν καταλαβαινεις ακριβως?

 

Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις ?

 

1) Πριν με την δεκαετία για μερικά χρόνια υπογράφανε αυθαίρετα μόνο οι 10ετίας μηχανικοί. Έτσι ρίξανε τα ζάρια και είπανε οι δεκαετίας. Κάτω από 10ετίας δεν μπορούσες με κανέναν τρόπο να υπογράψεις.

 

2) Τώρα είτε ενός έτους είτε 10ετίας είτε 40ετίας....αν θες να υπογράψεις ΠΕΑ δίνεις εξετάσεις και υπογράφεις. 

 

Είναι σαν να μου λες ότι το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού είναι κλειστό επειδή πρέπει να πάρεις δίπλωμα. Μην βαυτίζουμε κλείσιμο του επαγγέλματος αυτό που ανοίγει για κάποιον άλλον. Είναι όπως το βλέπεις. 

 

Μιλάω για την υπογραφή ! Θεωρητικά και ο μανάβης της γειτονιάς μου που έχει χέρι μπορεί να συνεργαστεί με εμένα και να υπογράψω εγώ την αρχιτεκτονική του μελέτη. Αυτό σημαίνει ότι ο μανάβης μπορεί να υπογράφει αρχιτεκτονικά ? 

 

Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ του διακιώματος να υπογράφεις κάτι και της συνεργασίας που είναι κάτι τελείως διαφορετικό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εσύ βέβαια με συνεργασίες έκανες 1000 ΠΕΑ οπότε είσαι μάγκας. Είσαι ο Σπαλιάρας των ΠΕΑ τα έχουμε ξαναπεί. Τώρα βαρέθηκες με τα ΠΕΑ και κάνεις 1000 άδειες φροντιστηρίων για τον ΕΟΠΠΕΠ μάλλον ?

 

Υ.Γ. Ένας που βρήκε δουλειά μετά από 10 χρόνια (ΙΚΑΡΟΣ) και έχει ζουρλαθεί , ένας που έχει κάνει 1000 ΠΕΑ (ινζαγκι) και ένας που μένει Φιλοθέη και έχει βγάλει 100 άδειες κατά τα λεγόμενα του (ΒΑΣΙΛΗΣ Κ), μας κάνουν κήρυγμα πως πρέπει να δουλεύουμε.....πολυ΄που ασχολούμαστε μου φαίνεται.

Edited by nik
  • Upvote 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφε μην ασχολεισαι στην τελικη... Δε σε υποχρεωσε κανεις να ασχολεισαι με κανενα Σπαλιαρα...

Αν δε γουσταρεις, μη με διαβαζεις... Δε σου υπεδειξα τι να κανεις και, προφανως, δεν ασχοληθηκα μαζι σου, εν αντιθεσει με σενα...

 

Και για να γινω ακομα πιο κατανοητος, αφαιρεσε τη φραση "κλειστο επαγγελμα" και επικεντρωσου στη για Χ, Ψ, Ζ λογους ΜΙΚΡΗ μεριδα επαγγελματιων που μπορουσαν τοτε με τους προσωρινους και τωρα με τους μονιμους να υπογραψουν.

Εκει επικεντρωνω εγω την προσοχη μου, οχι σε λεξουλες, ουτε σε Σπαλιαρες.

Με ο,τι αυτο συνεπαγεται (συνεργασιες, αυξηση τιμων, μειωση ανταγωνισμου κλπ κλπ κλπ)

Δε με απασχολει το πως μπορει να ενταχθει κανεις σε αυτη τη μικρη μεριδα πλεον, δεν ειναι αντικειμενο της παρουσης συζητησης.

 

Τι αδυνατεις να καταλαβεις?

Μη με κουραζεις, να χαρεις και πρεπει να βρω καποιο μονιμο να μου υπογραφει για να φτασω τις 2000...  :mrgreen:

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ένας που βρήκε δουλειά μετά από 10 χρόνια (ΙΚΑΡΟΣ) και έχει ζουρλαθεί , ένας που έχει κάνει 1000 ΠΕΑ (ινζαγκι) και ένας που μένει Φιλοθέη και έχει βγάλει 100 άδειες κατά τα λεγόμενα του (ΒΑΣΙΛΗΣ Κ), μας κάνουν κήρυγμα πως πρέπει να δουλεύουμε.....πολυ΄που ασχολούμαστε μου φαίνεται.

Καποια στιγμη όλοι βρίσκουν τον δρόμο τους ελπίζω να βρεις και εσυ κάποτε τον δικό σου και να αποκατά σταθείς. Μεχρι τοτε κανε τον συνήγορο του ΤΕΕ στα 50ρικα των ΠΕΑ και τον ηθικό στη σουπερ επιστήμη. Φιλια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον Nik τον εκτιμάω πολυ και ας εχουμε αντίθετες απόψεις και ας τα χώνω αρκετές φορες . Δεν κρατάω κακιά σε κανέναν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.