Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκές διατάξεις για τους ασφαλισμένους στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ με το ΦΕΚ 69Α/2015


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αυτό που το βρήκες?

Εγω το είδα εδώ http://www.tsmede.gr/Portals/0/Entypa/Asfalisi/eisfores/20130416%20-%20%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A5%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%99%20%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%93%CE%93%CE%95%CE%9B%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%95%CE%A3%20%20%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%91%20%CE%9C%CE%95%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%95%CE%9F%20%CE%A0%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%99%CE%9F%20%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%206.3.13.pdf

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με. zio7 το αρχείο που λές είναι το ίδιο με αυτό που λέω εγώ αλλά στο δικό σου λείπει η μια απο τις 2 1η κατηγορία,  (υπάρχει 1η ασφαλιστική κατηγορία άνω 5 ετίας και κάτω 5 ετίας). Για τους κάτω 5ετίας το ποσό είναι το ίδιο 230,83€ δηλ 231€ όπως είπα, αλλά όσοι είναι άνω 5ετίας δεν θα πάνε σε αυτή την κατηγορία αλλά στα 345,92€ το μήνα (1η ασφαλιστική κατηγορία άνω πενατετίας).

Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος και να πάμε στα 231€, πρώτη φορά θα χαρώ τόσο να κάνω λάθος :smile:

Edited by Gauss
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που κολλάμε και τι συζητάτε.. Οποίος ενδιαφέρεστε παει στο ΤΣΜΕΔΕ κανει την αιτηση και τον βάζουν εκει που ειναι να μπει.. Τις πυθειες θα κανουμε, η θα το λιβανιζουμε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πιο πιθανό θεωρώ τον πίνακα που ανέβασες εσύ. Οπότε για τους άνω πενταετίας δυστυχώς 345,92 € * 6 = 2075,92 €

 

στην ουσία θα έχουμε και αύξηση σε σχέση με τα 1925 που θα πληρώναμε με τις παλιές εισφορές!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τι κυρώσεις θα έχει στην μελλοντική, υποτιθέμενη σύνταξη αυτή η διευκόλυνση;

Γιατί αν είναι χωρίς παρενέργειες θα μπορούσε το ταμείο να το εφαρμόσει αυτόματα για όλους τους ασφαλισμένους, χωρίς να χρειάζεται αίτηση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και τι κυρώσεις θα έχει στην μελλοντική, υποτιθέμενη σύνταξη αυτή η διευκόλυνση;

Γιατί αν είναι χωρίς παρενέργειες θα μπορούσε το ταμείο να το εφαρμόσει αυτόματα για όλους τους ασφαλισμένους, χωρίς να χρειάζεται αίτηση.

Προφανώς θα παρεις μικρότερη σύνταξη απο καποιον που δεν το κανει...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάρτε πρώτα σύνταξη και μετά βλέπουμε.

Και στο ταμείο εμπόρων κάποιοι πλήρωναν ηθελημένα περισσότερες εισφορές για καλύτερη συνταξη.

Μετά ήρθε το PSI...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει, γλυτώνουμε αρκετές εισφορές μέχρι τέλος 2016. Μέχρι τότε βλέπουμε, μπορεί να έχουμε γίνει Ευρώπη και να φορολογούμαστε επί του ποσοστού των εσόδων μας - άρα και αντίστοιχες αποδοχές/παροχές σύνταξης και υγείας. Επιτέλους θετική εξέλιξη!

 

Αυτό προβλεπόταν στην πρόταση Γιούνκερ. Ελπίζω να παραμείνει. Επίσης ελπίζω να είναι λογικό το ποσοστό, γιατί κάτι μου λέει πως θα ξεκινάει από τίποτα 15% και θα πέφτει για τα ψηλά εισοδήματα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προβλεπόταν στην πρόταση Γιούνκερ. Ελπίζω να παραμείνει. Επίσης ελπίζω να είναι λογικό το ποσοστό, γιατί κάτι μου λέει πως θα ξεκινάει από τίποτα 15% και θα πέφτει για τα ψηλά εισοδήματα....

Συνάδελφε απο τη στιγμή που και στον δικό μας κλάδο η φοροδιαφυγή υπάρχει και σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα και σε μεγάλο βαθμό το 15% μου φαίνεται φυσιολογικό ποσοστό και κατα καιρούς έχω διαβάσει και μεγαλύτερα νούμερα (20%). Τουλάχιστον έτσι το σύστημα θα είναι πιο δίκαιο για πολλούς συνάδελφους που είναι άνεργοι ή έχουν πραγματικά χαμηλά εισοδήματα.

Εγω φοβάμαι για πολύ μεγαλύτερα νούμερα ή για τον τρόπο υπολογισμού τους, αλλά ας κάνουμε υπομονή θα φανεί σύντομα προς τα που θα πάμε, το σίγουρο είναι ότι με τον τωρινό τρόπο υπολογισμού των εισφορών τουλάχιστον το 50% των συνάδελφων ελεύθερων επαγγελματιών μετράει μήνες για να διαγραφεί..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.